Jak formułować cel?

By cel, który chcemy przed sobą postawić spełnił się musimy się trzymać pewnych reguł. Pomogą nam one wypełnić nasze postanowienie. Przedstawię więc sposób, jak cel formułować by do niego dojść.

  • ambicje
  • motywacja
  • kartka
  • ołówek
1

Twój cel powinien być mierzalny. Musisz jasno określić co musi się stać, abyś stwierdził, że twój cel został osiągnięty. np. określ dokładną kwotę, którą chcesz mieć, a nie stać się bogatym


2

Musi mieć ramy czasowe. Poprzez tzw. deadline czyli ostateczny termin człowiek się motywuje. Określi więc do kiedy dany cel ma być spełniony


3

Formułuj duże cele. Po co się rozdrabniać ?


4

Rozdrabniaj się ; 0. Tzn duże cele podziel na małe kroczki. Po przejściu małego kroku w dojściu do celu zmotywujesz się do dalszej wędrówki.


5

Zapisz swój cel i powieś w widocznym miejscu. Widząc go będziesz miał zdrowe wyrzuty sumienia, gdy nie przystąpisz do małego kroczka, którego przewidziałeś na dzisiejszy dzień.


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Patrz komu chwalisz się celem. Nie mów o nim ludziom, którzy będą próbowali Cię demotywować. Jednak warto pochwalić się nim ludziom, którzy Cię wesprą czy to tak jak rodzina psychicznie czy merytorycznie/finansowo.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 05.01.2011

Komentarze

Polecam pokrewną poradę na ten temat:

http://www.zaradni.pl/porada/3591,jak_rozpoznawac_cele_smart

Ostatnio zmieniony: 2011-01-30 19:01:42