Jak efektywnie i szybko czytać?

Jeśli lubisz czytać książki to mam dla Ciebie wprost idealną poradę. Te parę kroków pomoże Ci zwiększyć tempo Twojego czytania. Przeciętny człowiek czyta średnio 200-250 złów na minutę. To na prawdę wolno. W zasięgu każdego czytelnika jest umiejętność czytania aż cztery razy szybciej - czyli 1000 słów na minutę. Nic łatwo nie przychodzi dlatego ćwiczenia trzeba wykonywać regularnie.

  • Coś do czytania
1

Ruszanie gałką oczną to także ćwiczenie fizyczne, a przed każdym wysiłkiem trzeba się rozgrzać. Tak samo powinno być przed czytaniem.
Spójrz maksymalnie w lewo, później maksymalnie w prawo, w górę i dół. Powtórz cały proces kilkanaście razy.
Dzięki temu Twoje oczy są sprawne i gotowe do szybkiego czytania!


2

Używaj wskaźnika. Może to być długopis, ołówek a nawet palec.

Gdy wyszukujesz numeru telefonu czy nazwiska w książce telefonicznej - używasz palca. Jest łatwiej coś odnaleźć oraz przyśpiesza cały proces. Dlatego też, używaj wskaźnika podczas zwykłego czytania.

Wskaźnik możesz przesuwać tak szybko jak tylko potrafisz i tak samo jest z prędkością czytania!
(w tym momencie okazuje się, że rozgrzewka oczy była bardzo potrzebna)


3

Nie sylabizuj. To znaczy, abyś nie czytał po cichu, w myślach. Sama istota czytania polega nie na głośnym czy niemym czytaniu. Ty masz jedynie patrzeć na słowo. Oko jest w stanie przetworzyć informację do mózgu, by ten sam mógł stwierdzić, że rozumie to co widziały Twoje oczy.


4

Nie rób regresji, tzn. nie cofaj się. Mimo, że nie jesteś przekonany o zrozumieniu całego fragmentu to i tak się nie cofaj. Twój mózg wszystko pamięta, ponieważ na podstawie kontekstu potrafi wiele informacji odtworzyć i sobie przypomnieć.


5

Uwagi i spostrzeżenia

  • Czytaj dużo i za każdym razem dostosowuj się do powyższych wskazówek. Efekt gwarantowany.


Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 14.04.2013

Komentarze