Jak działa prąd elektryczny?

Co to jest prąd? Jaki jest jego kierunek? Dlaczego żarówka świeci? Odpowiedzi na te pytania w mojej poradzie!

1
http://www.sxc.hu/photo/733285 http://www.sxc.hu/photo/733285

Co to jest prąd elektryczny?

Wiemy, że coś takiego istnieje, wiadomo, że może być niebezpieczne, ale co to takiego jest?
Otóż prąd to nic innego jak ukierunkowany ruch ładunków w cząsteczkach.
Konkretniej.
Każda cząsteczka składa się z atomów, atomy składają się z jądra oraz powłok elektronowych. Otóż owe elektrony umieszczone na ostatniej powłoce mają zdolność do przemieszczania się między atomami ( nie zawsze! tylko w cząsteczkach przewodzących prąd!)
Teraz, gdy na jednym końcu przewodnika zgromadzimy więcej ładunków ujemnych ( elektronów ) niż na drugim końcu, to elektrony zaczną się przemieszczać wzdłuż naszego przewodnika, aby wyrównać liczbę ładunków. Ten ruch elektronów to jest właśnie przepływ prądu elektrycznego.


2

Mówiliśmy o ładunkach ujemnych, a co to są ładunki dodatnie? Ładunek dodatni oznacza niedobór elektronów.
Z jednej strony mamy ładunek ujemny, a z drugiej dodatni ponieważ po jednej stronie jest więcej elektronów niż po drugiej.

Łatwo możemy stwierdzić, że skoro elektrony dążą do wyrównania się, to prąd będzie płynął od - do + gdyż elektrony z ujemnego bieguna popłynął do bieguna dodatniego aby zrównoważyć swoją liczbę po obu stronach.

Zaraz zaraz, pan od fizyki twierdzi inaczej! Tak zarówno pan ma racje jak i my. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Otóż fizycy przyjęli kierunek prądu na schematach elektrycznych od + do -. Nie ma to większego znaczenia dla ichnich obliczeń, natomiast pamiętajmy, iż kierunek od + do - jest umowny. W rzeczywistości prąd płynie zawsze od - do +.


3
http://www.sxc.hu/photo/1382254 http://www.sxc.hu/photo/1382254

Dlaczego żarówka świeci?

To proste. W środku szklanej powłoki widzimy cieniutki poskręcany drucik. Gdy przez ten drucik płynie prąd, nasz bohater nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury emitując przy tym światło. Szczegółowe tłumaczenie byłoby trochę rozbieżne z tą teorią, natomiast to już bardziej zaawansowana fizyka. Ogólne stwierdzenie, że przepływowi prądu towarzyszy wzrost temperatury, oraz emisja światła jest jak najbardziej trafne.

Dlaczego więc mój komputer nie świeci od środka? Grunt to materiał. Nasz drucik stworzony jest z odpowiedniego włókna, którego właściwości umożliwiają taki właśnie efekt świetlny :)


4

Uwagi i spostrzeżenia

  • Pamiętajmy, że przepływ ładunków elektrycznych przez nasze ciało jest niebezpieczny dla zdrowia!


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 21.05.2012

Komentarze

Doceniłbym wszelkie krytyczne komentarze, przy wystawianych tak niskich ocenach.

Ostatnio zmieniony: 2012-05-22 17:17:11