Jak dobrze wybrać szkołę policealną?

Znane powiedzenie głosi, że człowiek uczy się przez całe życie, nie tylko po skończeniu szkoły. Rynek pracy mówi natomiast: jeśli chcesz podnieść swoje kwalifikacje, zdobyć lepszą pracę i zarabiać więcej, musisz stale się dokształcać, szkolić, zdobyć wiedzę, po prostu stale być na bieżąco i wciąż iść z duchem czasu, swojej epoki. Jak to zrobić? Jak wybrać odpowiednią szkołę policealną (lub inną), by potem nie żałować ani czasu, ani wydanych pieniędzy? Jest na to sposób:

  • Internet, ulotki, fora internetowe, telefon, kartka i długopis, kalkulator
1

Zastanów się, czego chcesz się uczyć.

Spójrz na swoje życie zawodowe od strony rekrutera bądź szefa: czego w nim brakuje? Jakich umiejętności, jakich kwalifikacji? Być może chodzi tu o zmianę, wzbogacenie swojego CV o nowe dziedziny, zagadnienia, a przy okazji wzbogacenie też samego siebie o nowe, lepsze doznania, emocje, wartościowe znajomości? A może wręcz przeciwnie: jesteś zmęczony tym, co robisz obecnie i szukasz jakiejkolwiek odskoczni od nudy i monotonii? Muszę przyznać, iż swoją decyzję o pójściu do szkoły policealnej podjęłam na wskutek… impulsu. Byłam wtedy znużona atmosferą, która panowała w moim ówczesnym miejscu pracy i zapragnęłam jakiejś odmiany, zmiany otoczenia i ludzi. Kto wie, może pójście na ten kurs lub do tej szkoły spowoduje, że wreszcie zaczniesz żyć, tak jak naprawdę tego chciałeś? Obecnie na rynku edukacyjnym dostępnych jest bardzo wiele kierunków i pojedynczych szkoleń, na pewno trafisz na coś, co naprawdę Cię zainteresuje, zafascynuje, a może nawet otworzy drzwi do nowej kariery?


2

Przejrzyj oferty kliku szkół.

Gdy już wybierzesz, czego chcesz się uczyć, wtedy włącz Internet i poszukaj odpowiedniej szkoły dla siebie. Nie przejmuj się tym, że to może potrwać kilka dni lub miesięcy – w tym właśnie tkwi tajemnica sukcesu. Tym bardziej, że pieniądze, które zainwestujesz prawdopodobnie już się nie zwrócą, jeśli trafisz jak kulą w płot. Dlatego zwróć szczególną uwagę na przedmioty, rozkład zajęć, perspektywy zatrudnienia, lokalizację, a nawet cenę – z moich doświadczeń wynika bowiem, że taniej wcale nie oznacza lepiej, wręcz przeciwnie. Szkoła, którą ja wybrałam parę lat temu, co prawda miała niskie ceny, jeśli chodzi o czesne, ale już jej poziom nauczania pozostawiał – niestety – zbyt wiele do życzenia. Dobrze Ci radzę: nie popełniaj tego błędu.


3

Zasięgnij „języka” – skorzystaj z doświadczeń innych.

Zazwyczaj odradzam ten krok, choćby po to, aby niepotrzebnie się nie nakręcać ani nie stwarzać sobie sztucznych uprzedzeń, ale tym razem powiem: jeśli masz taką możliwość, przejrzyj fora internetowe szkoły, profil na Facebooku, GoldenLine, poczytaj wpisy, zapytaj, przemyśl. Komentarze bowiem, nawet te najbardziej negatywne, najlepiej świadczą o tym, czy dana szkoła lub kurs jest w ogóle wart uwagi i jakiekolwiek zachodu: jeśli dominują te negatywne, zwłaszcza wśród absolwentów, wtedy najprawdopodobniej coś jest na rzeczy i lepiej wstrzymać się z wyborem. Aczkolwiek powtórzę to raz jeszcze: nie traktuj tych opinii jako klucz do Twojej decyzji, bowiem to, co nie spasowało innym, Tobie akurat może być na rękę lub sprawi, że będziesz się tam czuł, jak ryba w wodzie. Zalecam ostrożność i zdrowy rozsądek.


4

Złóż wizytę w sekretariacie/dziekanacie.

Jeśli nadal nie jesteś pewny swojego wyboru, umów się na spotkanie w sekretariacie, rozmowę z kierownikiem, wybierz się na targi lub dni otwarte wybranej placówki. To żaden wstyd poprosić o pomoc, o poradę – w końcu oni też od tego są, oni też na tym zarabiają. Poza tym, ileż informacji może zmieścić jedna mała ulotka lub 10 – minutowa rozmowa przez telefon? A tak, to nie dość, że uzyskasz więcej istotnych informacji, możesz nawet uzyskać rabat albo prezent „na dzień dobry”, to jeszcze przewietrzysz głowę i myśli, czyli dwie pieczenie na jednym ogniu. Brzmi zachęcająco, prawda?


5

Zapisz się i ucz się!

A gdy już ostatecznie rozwiejesz wszystkie swoje wątpliwości, niezwłocznie zapisz się, słuchaj poleceń, ucz się i ciesz się nowymi możliwościami, jakie daje wybrana szkoła. Powodzenia!


Przeczytaj teraz:

Galeria

https://unsplash.com/photos/epM2wG-vbZM https://unsplash.com/photos/epM2wG-vbZM

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 05.10.2017

Komentarze