Jak czytać w myślach?

Czy chcesz dowiedzieć się o czym w danej chwili myśli osoba, z którą rozmawiasz? Wbrew pozorom nie jest to niemożliwe. Uważna obserwacja drugiej osoby pozwala poznać jej proces myślowy i wykorzystać tę widzę w celu płynnego prowadzenia dialogu. Poniżej prezentuję, co można wyczytać z ruchu gałek ocznych.

  • Uważna obserwacja drugiej osoby.
1
Oczy skierowane w prawy górny róg Oczy skierowane w prawy górny róg

Gdy rozmówca kieruje swój wzrok w prawy górny róg, oznacza to, że tworzy on obrazy.
Oznacza to, że druga osoba w tym czasie np. wyobraża sobie różowego słonia na środku fioletowej polany :). Może to być też sygnał kłamstwa. Np. po pytaniu "Jakiego koloru są ściany w twoim pokoju?" nasz rozmówca wyobraża sobie pokój w zupełnie innym kolorze niż jest w rzeczywistości.
Oczywiście ogólnie należy być bardzo ostrożnym przy ocenianiu, czy dana osoba rzeczywiście kłamie. Może się np. zdarzyć, że osoba poproszona o rozwiązanie równania matematycznego skieruje swój wzrok w omawianym kierunku, próbując je w myślach rozwiązać. Jedynie po kilkunastokrotnej obserwacji naszego rozmówcy możemy próbować stwierdzić jak wygląda jego proces myślowy.


2
Oczy skierowane w lewy górny róg Oczy skierowane w lewy górny róg

Gdy rozmówca kieruje swój wzrok w prawy górny róg, oznacza to, że przypomina on sobie obrazy z przeszłości.
Zadając pytanie "Jak wygląda twój dom?', najpewniej zaobserwujemy taką reakcję gałek ocznych. Nasz rozmówca przypomina sobie obraz swojego domu, po czym jest w stanie dać nam jego opis.


3
Oczy skierowane na prawo Oczy skierowane na prawo

Gdy rozmówca kieruje swój wzrok w prawo, oznacza to, że tworzy on dźwięki.
Podobnie jak w sytuacji nr 1, jednak tym razem zamiast obrazów mamy do czynienia z dźwiękami. A czym może być ten dźwięk? Chociażby: szum morza, odgłos silnika, barwa głosu danej osoby, etc. Nie zawsze obraz jest pierwszą rzeczą jaką tworzymy. Niektóre osoby mogą zaczynać wizualizację od określenia doznań dźwiękowych. Np. "Jaki odgłos wydaje młotek spadający z dużej wysokości na dach samochodu?".


4
Oczy skierowane na lewo Oczy skierowane na lewo

Gdy rozmówca kieruje swój wzrok w lewo, oznacza to, że przypomina on sobie dźwięki z przeszłości.
Spróbuj przypomnieć sobie jaki masz ton głosu podczas szeptu lub które drzwi od szafki w Twoim domu skrzypią najgłośniej. Zauważysz wtedy właśnie ruch oczu na prawo.


5
Oczy skierowane w prawy dolny róg Oczy skierowane w prawy dolny róg

Gdy rozmówca kieruje swój wzrok w prawo i w dół, oznacza to, że tworzy on uczucia i wrażenia cielesne.
Przykładowe pytania mogą brzmieć następująco: "Jak smakuje łyżeczka soli?", "Jak pachną wyprane ubrania?", "Jakie to uczucie wyjść zimą na pole bez czapki?", itp.
W tej kategorii przywołujemy wszelkiego rodzaju doznania fizyczne, smakowe, czuciowe, duchowe, itp.


6
Oczy skierowane w lewy dolny róg Oczy skierowane w lewy dolny róg

Gdy rozmówca kieruje swój wzrok w lewo i w dół, oznacza to, że prowadzi on dialog wewnętrzny.
Gdy więc poprosisz swojego rozmówcę by wyrecytował w myślach wybrany wiersz lub zanucił piosenkę, najprawdopodobniej taki powinien być ruch jego oczu.


7

Jeżeli zainteresował Cię ten temat i chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, wpisz w wyszukiwarkę hasło "wzrokowe wskazówki systemu reprezentacji" lub angielski odpowiednik "accessing cues".
Pamiętaj jednak, że od podanych zachować mogą być wyjątki - zarówno pojedyncze jak i grupowe (np. osoby leworęczne z reguły zamiast w prawo będą spoglądać w lewo i odwrotnie). Dlatego niezbędna jest rzeczowa obserwacja i nie podejmowanie pochopnych osądów.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 04.08.2010

Komentarze

Bardzo interesujące. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-11 21:09:12

Znam te triki ;-) Fajna porada ;-)

Ostatnio zmieniony: 2011-03-10 22:36:10

Bardzo fajnie i szczegółowo opisane:)

Ostatnio zmieniony: 2011-02-12 13:13:33