Ćwiczenia na głos i dykcję

Jak ważna jest dobra dykcja przekonał się niejeden z nas. Umiejętność poprawnego wymawiania wyrazów nie tylko ułatwia pracę (wokalistom czy aktorom), ale również korzystnie wpływa na komunikację międzyludzką. Jak ćwiczyć dykcję?

 • - korek, np. od wina
 • - książka
 • - zestaw wprawek dykcyjnych (np. z książek: B. Toczyska, Łamańce z dedykacją, czyli makaka ma Kama, Gdańsk 2003., B. Wieczorkiewicz, Sztuka mówienia, Kraków 1998)
1

Język w rurkę

Aby ładnie mówić należy ćwiczyć język. Jak to robić? Można na przykład omiatać językiem zewnętrzną część zębów (tych u góry i tych na dole). Zaleca się wykonywanie tych ćwiczeń kilka razy dziennie, przez przynajmniej 2 minuty.
Można też zwijać język w rulonik-rurkę. Ale to nie każdy potrafi, bo umiejętność ta uwarunkowana jest genetycznie.


2

Ćwiczenia z korkiem

Pomiędzy zębami należy umieścić korek od wina. Następnie spróbować mówić. Warto z czasem zacząć ćwiczyć mówienie tzw. wprawek dykcyjnych, np.

 • Teatr gra w grotach Dekamerona grom gruchnął w konar rododendrona

 • Euforia idioty zaaferowała jednoosobowe audytorium uosobionego intelektualisty

 • Młodość płochość, starość nie radość

 • Wyindywidualizowałem się z rozentuzjazmowanego tłumu, który oklaskiwał przeliteraturalizowane arcydzieło

 • W dżdżysty zmierzch strzegła w trzcinie szczwana szczeżuja strzępów z czczego przysłowia, świszcząc, zgrzytając jak chrząszcz.


3

Ćwiczenia oddechowe


 1. W pozycji leżącej - po ułożeniu się na plecach, na twardym i równym podłożu, na brzuchu należy umieścić książkę. Następnie wykonać wdech ustami i nosem w taki sposób, aby leżąca książka uniosła się. W czasie wydechu zrobić kilka przerw, aby możliwe było utrzymanie książki (przez 2 – 3 sekundy) uniesionej. Powtarzając ćwiczenie, można wymawiać głoskę fff albo sss.

 2. Zapalić świeczkę, a następnie dmuchać w nią tak, aby płomień znajdował się pionowo.


Przeczytaj teraz:

Galeria

pl.freepik.com pl.freepik.com

Dodaj komentarz

 1. Zaloguj się:
 1. 15.04.2014

Komentarze