Brak pewności siebie i seplenienie? Jak poprawić sobie dykcję?

Wiele osób na pewno ma problemy przed wygłaszaniem jakiegoś przemówienia przed publicznością. Na tle stresowym nie możemy się skupić, zapominamy, co mieliśmy powiedzieć lub dostajemy wręcz tak zwanego ,,szczękościsku’’. Co zrobić by zacząć mówić pięknie, a słuchacze naszego wystąpienia jasno i dokładnie odebrali twoją wiadomość, może nawet zachwycili się pięknem wypowiedzi?

  • Zanim zaczniesz robić cokolwiek, najlepiej stań przed lustrem i powiedz sobie, co chcesz tym przemówieniem osiągnąć. Powiedz sobie, że jesteś wspaniałą osobą i nic nie jest dla ciebie niemożliwe! Czyż to nie jest prawdą?
1

Samogłoskowanie

Następnie czeka cię trochę żmudna praca, ponieważ aby pięknie wypowiedzieć dany fragment tekstu najpierw najlepiej wyszczególnić samogłoski. Podkreśl wszystkie samogłoski i przeczytaj ten fragment przed lustrem czytając same samogłoski. Twoja wypowiedz będzie śmiesznie brzmiała, ale to nic tak ma być! Powtórz czynność wiele razy, mówiąc głośno, cicho, wolno, szybko- zacznij się bawić tekstem.


2

Wyobraź to sobie

Zaznacz najmniejsze części wyrazowe, nadaj im sens i przesłanie, – czyli wyobraź sobie to, co mówisz. Nadanie,, życia,, tekstowi jest bardzo ważne by późniejszy widź mógł odebrać przesłanie i również sobie to wyobrazić.


3

Ćwiczenia żuchwy

Wykonaj ćwiczenia żuchwy takie jak: opuszczanie żuchwy do granic możliwości, ziewanie, robienie kółek w prawo w lewo, udawanie żucie gumy, robienie,, małpy,, czyli ruszanie żuchwą we wszystkich kierunkach (idealne na rozluźnienie żuchwy), oraz można zakończyć,, parskaniem konia,,.


4

Korek od wina

Możesz cały tekst wypowiedzieć przy pomocy korka od wina. To znaczy korek z wina wkładamy poziomo między zęby. Staramy się nie zaciskać zębów i wymawiać zdania, wyrażenia bardzo powoli. Jest to trudne i wymaga dużej precyzji ruchów narządów artykulacyjnych.


5

"Wprawki-głupawki" czyli łamańce językowe

Trzeba zwrócić uwagę na to czy dokładnie wymawiamy każdą głoskę bez zjadania sylab i końcówek. Możesz również dodać sobie do ćwiczeń tzw. "wprawki-głupawki", takie jak:
Pop popadii powiada, że chłop pobił sąsiada.
Trzmiel na trzosie w trzcinie siedzi z trzmiela śmieją się sąsiedzi.
Warszawa w żwawej wrzawie w warze wrze o Warszawie.
Teatr gra w grotach Dekamerona grom gruchnął w konar rododendrona
Czy szczególny to, proszę pana, zaszczyt, płaszczyć się, by wtaszczyć się na szczyt?


6

Po wykonanych ćwiczeniach odkryjesz ulgę w mówieniu, stres związany z brakiem pewności siebie rozładujesz na ćwiczeniach i zabawie z tekstem. Zapewniam cię, że jeśli regularnie będziesz pracował z tekstem to żadne wystąpienie nie będzie ci sprawiało problemu. Wręcz przeciwnie, polubisz przemawianie dla szerszej grupy odbiorców. A słuchacze będą doceniać twoje słowa.


Przeczytaj teraz:

Galeria

fot. Anna Berniak fot. Anna Berniak

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 14.05.2015

Komentarze