ABC prowadzenia dobrego bloga

Blogowanie nie jest czymś nowym. Dziś założyć i pisać bloga może niemal każdy: nastolatek, gospodyni domowa, osoba aktywna zawodowo, przedstawiciel lub pracownik firmy, a nawet osoby publiczne, gwiazdy. Jednak problem zaczyna się w momencie, kiedy bloga prowadzimy już dłuższy czas, ale nie przynosi on nam takich zysków lub nie sprawia nam takiej satysfakcji, jakiej oczekiwaliśmy na początku. Co wtedy zrobić? Wprowadzić parę istotnych zmian i realizować je.

  • platforma/strona do pisania bloga, własne materiały np. cytaty, własne twórcze pomysły, ewentualnie poradnik dotyczący pisania bloga, czytanie innych blogów
1

Wybierz odpowiednią stronę do pisania bloga.

Wybierz odpowiednią stronę do pisania bloga. http://static.goldenline.pl/group_logo/010/group_41098_7e8505_huge.jpg

Aby zacząć pisać bloga, należy najpierw "rozejrzeć się" za odpowiednią stroną. Najlepiej taką z możliwością moderacji komentarzy - można co prawda tę funkcję wyłączyć, ale nie polecam tego, inaczej nie dowiemy się, czy nasz się podoba czy nie - polecam platformę WordPress. Potem oczywiście trzeba wpisać wymyślony przez siebie adres bloga, wybrać odpowiedni szablon i skonfigurować go ze swoją pocztą e-mail - gdy pojawi się komentarz na blogu, system wyśle nam o tym informację bez względu na to, czy zaglądamy na bloga codziennie czy też nie.


2

Pisz regularnie.

Z własnego doświadczenia wiem, jak wielki może to być problem - a to brakuje czasu, a to coś nam wypadło i musimy się zająć w tym w pierwszej kolejności, a to jesteśmy zmęczeni... To normalne i trzeba się z tym liczyć - ale to nie jest tak, że trzeba pisać codziennie, o stałej porze, w takim samym stylu - dwa, trzy wpisy na tydzień w zupełności wystarczą (choć widywałam już i takie blogi, w których autor pisał coś codziennie). A jeśli już z jakiegoś powodu zdarzy się, że nie pisaliśmy dłużej, to wtedy w następnej notatce trzeba wyjaśnić (bez wnikania w szczegóły) dlaczego tak się stało. To świadczy o szacunku do czytelnika i poważnym podejściu do sprawy. Poza tym, jak mawia Świętkowa "z niczego nie ma nic", więc po prostu trzeba być konsekwentnym i wytrwałym. Pisanie w sposób regularny przyzwyczaja czytelnika do systematycznego czytania, komentowania oraz uznania w nas eksperta w danej dziedzinie.


3

Pisz ciekawie.

O sukcesie bloga decyduje również to, o czym się pisze. Najlepiej, aby tematyka bloga była aktualna, ciekawa, poświęcona jednej dziedzinie, jednemu tematowi. Zdecydowanie odradzam pisanie bloga o swoim codziennym życiu i ujawnianie w nim swoich emocji, pisania w sposób emocjonalny, negatywny. Sama kiedyś prowadziłam podobnego bloga właśnie w takim stylu i niestety źle się to dla mnie skończyło - w efekcie musiałam go usunąć, przemyśleć wszystko, dać sobie trochę więcej czasu. Od ponad roku piszę innego bloga na inny temat i po niecałym roku zaczęły pojawiać się bardzo pozytywne komentarze, które potwierdzą słuszność mojej decyzji. A o czym pisać? Najlepiej o tym, na czym się znasz - o swoich pasjach (fotografia, literatura, kuchnia, muzyka), o swoim zawodzie jeśli jest ciekawy; możesz także założyć bloga firmowego i reklamować na nim swoje produkty lub usługi innych firm. Możliwości jest naprawdę wiele!


4

Pamiętaj o promocji.

Blog, tak samo tak wszystko inne, również jest swego rodzaju produktem, który trzeba odpowiednio zareklamować. "Reklama dźwignią handlu" - jak mówi znane przysłowie, a więc trzeba go skutecznie wypromować. WordPress "radzi", aby w tym celu odwiedzać inne blogi, komentować i zostawiać w nich swój adres bloga; umieszczać linki do bloga na portalach społecznościowych; można również, po napisaniu notatki dać ptaszka przy opcji "poleć redakcji blog.pl", a wówczas zajmie się tym sama platforma blogowa. Można również zapisać się do portalu GoldenLine, wyszukać odpowiednią grupę dyskusyjną lub dodać temat i wkleić link do swojego bloga. Polecam, warto.


5

Bądź cierpliwy.

Konsekwencja, systematyczność i cierpliwość - oto niezbędne czynniki, które decydują o sukcesie bądź porażce naszego bloga. Trzeba pamiętać, że potrzebny jest też czas na to, aby blog dotarł do odpowiednich osób, aby mogli się oni do niego przekonać, aby mógł być obecny w społeczności internetowej oraz świadomości czytelników. Na moim blogu pierwsze przychylne komentarze pojawiły się dopiero po 6,7 miesiącach regularnego i nie zawsze łatwego pisania. Ta cierpliwość jednak się opłaciła - wyrobiłam sobie styl, lekkość pisania, stale szukam inspiracji do pisania, wybrałam jedną, stałą metodę pisania. Wszystko to razem tworzy harmonijną, spójną całość, a ja nieustannie czerpię satysfakcję i doświadczenia z pisania oraz tworzenia.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 18.02.2015

Komentarze