10 skutecznych ćwiczeń na rozwój kreatywności

Kreatywne myślenie to nie tylko pisanie książek, czy też stwarzanie skomplikowanych projektów architektonicznych. To także umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach poprzez nieszablonowe rozwiązania. Aby jednak wymyślić coś naprawdę nowego i genialnego, potrzebne jest ćwiczenie własnego umysłu i kreatywności. Mózg bowiem, podobnie jak mięśnie, potrzebuje odpowiednich ćwiczeń, by działać sprawnie i w pełni wykorzystywać swój potencjał.

  • Długopis,
  • zapałki,
  • kilka kartek A4,
  • trochę wolnego czasu.
1

PISANIE I RYSOWANIE OBURĄCZ

PISANIE I RYSOWANIE OBURĄCZ Przykład rysowania oburącz.

Jest to rodzaj treningu poprzedzający właściwe ćwiczenia na rozwój własnej kreatywności. Podczas niego zaczyna działać cały mózg, zarówno prawa, jak i lewa półkula. Dzięki temu pojawiają się nowe połączenia nerwowe, dzięki którym możesz sprawniej myśleć i rozwiązywać skomplikowane zadania. Wiadomo, że nie zadziała to przy pierwszej próbie, podobnie jak nie zyskasz dodatkowych czterech cm w bicepsie już po pierwszym dniu na siłowni. Do wszystkiego trzeba czasu, dlatego ćwiczenie to należy powtarzać regularnie, najlepiej przed rozpoczęciem nauki lub jakiejś kreatywnej czynności.Jak zatem to zrobić? Weź kartkę A4, narysuj przez jej środek (w pionie) prostą linię. Teraz wymyśl sobie jakiś kształt, początkowo najlepiej jakiś prosty – rybę, twarz, sześcian itd. I zacznij rysować – prawa ręka po prawej stronie linii, lewa po lewej. Pamiętaj tylko, by lewa ręka rysowała lustrzane odbicie tego, co robi prawa. I pamiętaj, by robić to jednocześnie obiema rękami! Na koniec podpisz to, co namalowałeś, także używając do tego obu rąk. Na obrazku podaję przykład tego, jak powinno to wyglądać.


2

ĆWICZENIA WYOBRAŹNI POPRZEZ WIZUALIZACJĘ

ĆWICZENIA WYOBRAŹNI POPRZEZ WIZUALIZACJĘ

Kolejny rodzaj treningu jest niesamowicie prosty. Można go wykonywać dosłownie wszędzie, kiedy tylko się chce. Zadanie polega na tym, by zwyczajnie zrelaksować się, zamknąć oczy i… wyobrazić sobie coś przyjemnego. Najlepiej jakieś miejsce, które miło wspominamy. Przykładowo, góry. W zadaniu chodzi o to, by spróbować przywołać w umyśle doznania wszystkich pięciu zmysłów po kolei i móc odtworzyć je we własnej głowie. Wzrokiem – to co widzimy, czyli w górach niesamowity widok szczytów wokoło. Słuchem – odgłosy płynącego nieopodal strumienia, śpiew ptaków i szum koron drzew. Węchem – ożywczy zapach sosen lub mokrej ściółki leśnej. Smakiem – kwaśne leśne jagody. Dotykiem – podmuch chłodnego wiatru lub dotyk mokrej koszulki, jeśli przy wspinaczce się zmęczyliśmy. To ćwiczenie bardzo pomaga przy tekstowych pracach twórczych, jak pisanie opowiadań lub relacjonowanie.


3

ZAGADKI LOGICZNE

ZAGADKI LOGICZNE Przykładowa zagadka z zapałek. Rozwiąż to ćwiczenie.

Rozwiązywanie zagadek logicznych to kolejne świetne ćwiczenie pomagające rozwijać kreatywne myślenie. Jednymi z najłatwiejszych (choć nie zawsze) i najpopularniejszymi są zagadki z zapałkami. Każdy chociaż raz w życiu zetknął się z tą zabawą lub zobaczył taką zagadkę na opakowaniu zapałek. Reguły są oczywiste: przełóż jedną zapałkę tak, aby równanie było prawdziwe. W galerii porady możecie znaleźć rozwiązanie, a po więcej tego typu zagadek sięgnijcie w Sieci.


4

TWORZENIE ABSTRAKCYJNYCH HISTORII

TWORZENIE ABSTRAKCYJNYCH HISTORII Przykładowa historyjka, rozwijająca kreatywność.

Wielu z nas uznaje, że nie ma weny ani chęci by wymyślać jakieś historyjki. Powodem tego jest fakt, że uznajemy jako cechę konieczną stwarzanie historii zgodnej z prawdą lub chociaż częściowo odpowiadającej rzeczywistości. Kreatywne myślenie zaś wymaga od nas pozbycia się wszelkich ograniczeń. Ćwiczenie to można wykonywać samemu lub z kimś. Przykładowo, ktoś (albo Ty sam) wymyśla kilka słów kluczowych. Niech dla przykładu będą to: pszczoła, robot, jezioro i mech. Na obrazku obok zamieszczam to, co udało mi się stworzyć w ciągu zaledwie trzech minut.


5

CIĄGI

To jedno z pierwszych ćwiczeń na rozwój kreatywności, które możemy wykonywać w grupie. Zabawa polega na tym, że dana ilość osób zasiada w kręgu i jedna z nich podaje jakąś liczbę od 3 do 19. Każda kolejna osoba wypowiada wielokrotność tej liczby, ale na odpowiedź są tylko 3 sekundy. Jeśli nie odpowie, odpada z gry i następna osoba przejmuje liczbę. Gra się tak do osiągnięcia jakiegoś pułapu, np. 100 albo 1000 lub póki nie zostanie tylko jedna osoba.


6

GRA W SKOJARZENIA

GRA W SKOJARZENIA Przykład samodzielnej gry w skojarzenia.

Zasady są ogólnie znane – ktoś mówi jakieś słowo, a następna osoba podaje inne słowo, które jej się kojarzy z poprzednim. Odpadają ci, którzy powtórzą wyraz, który już padł. W wersji dla jednej osoby gra polega na tym, że na środku kartki A4 piszemy w kole jakieś słowo i tworzymy z niego rodzaj mapy myśli. To ćwiczenie pomaga w łatwy i przyjemny sposób rozwijać kreatywność.


7

UZUPEŁNIANIE ELEMENTÓW

UZUPEŁNIANIE ELEMENTÓW Figury - wydrukuj i zrób z nimi rysunek.

Ćwiczenie polega na tym, że rysujemy na kartce kilka podstawowych kształtów, np. trójkąt, koło i kwadrat. Figury mogą być wobec siebie w dowolnym ułożeniu. Teraz dorysowujemy inne kształty, tak, aby te trzy figury jakoś wpleść w całość rysunku. Przykład obok i rozwiązanie w galerii poniżej.


8

BRAINSTORM - TECHNIKA BURZY MÓZGÓW

BRAINSTORM - TECHNIKA BURZY MÓZGÓW Rozwój kreatywności nie musi być trudny i nieprzyjemny.

Ta metoda rozwiązywania problemów jest dość dobrze znana, ale może służyć także jako ćwiczenie rozwijające kreatywność. Można ja wykonywać zarówno w grupie, jak i samodzielnie. Technika ta opiera się na czterech etapach:

  • I Etap - określenie problemu, który chcemy rozwiązać,

  • II Etap - zgromadzenie i zapisanie wszelkich możliwych rozwiązań, nawet tych najbardziej absurdalnych,

  • III Etap - analiza i selekcja; odrzucenie najgorszych pomysłów i zawężenie grupy do kilku najbardziej trafnych rozwiązań,

  • IV Etap - wybór jednego rozwiązania i jego zastosowanie do problemu.


9

METODA BLOKOWA

METODA BLOKOWA Przykład użycia metody blokowej do rozwoju kreatywności.

Metoda blokowa opiera się na opozycji "za" lub "przeciw". W tym ćwiczeniu na kartce papieru tworzymy sobie dwa wspomniane bloki ze wspomnianymi tytułami i pod nimi zapisujemy po kilka argumentów. Podobnie jak poprzednie ćwiczenie można używać je do poszukiwania najlepszego rozwiązania problemu lub do rozwoju własnej kreatywności.


10

ANAGRAMY I PALINDROMY

ANAGRAMY I PALINDROMY Przykłady anagramów - rozwiąż to ćwiczenie.

Anagramy to znany powszechnie zabieg językowy polegający na przestawieniu liter w wyrazie, tak aby utworzyć nowe słowo lub zatrzeć, ukryć znaczenie pierwotne. Odszyfrowywanie anagramów to jednocześnie dobra zabawa jak i odpowiednia pożywka dla naszego mózgu. Przykładem anagramu jest słowo "tyran", które powstało po przestawieniu liter w wyrazie "narty". W obrazku obok podaję kilka przykładowych anagramów.Palindromy to także gra słowna, ale nieco bardziej skomplikowana. Polega ona na tym, że jakiś wyraz lub całe zdanie czytane wspak, jest tym samym, co czytane normalnie. Przykładem może być zdanie "Kobyła ma mały bok". To jednak zabawa dla nieco bardziej ambitnych umysłów, lecz warto o niej pamiętać, ponieważ dobrze rozwija kreatywność.


Przeczytaj teraz:

Galeria

Rozwiązanie zagadki z zapałkami. Rozwiązanie zagadki z zapałkami.
Rozwiązanie zagadki z figurami. Rozwiązanie zagadki z figurami.
Rozwiązanie zagadki z anagramami. Rozwiązanie zagadki z anagramami.

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 19.12.2013

Komentarze