Po co przepłacać. Oszczędzaj, wykonując podstawowe czynności obsługowe samochodu samodzielnie!

Samochód, jak to samochód, wcześniej czy później będzie wymagał interwencji pracowników profesjonalnego warsztatu serwisowego. Awarie to rzecz normalna i nieunikniona podczas eksploatacji każdego pojazdu. Niestety, niektóre usterki są w stanie poważnie nadwyrężyć niejeden domowy budżet. Jednak nie zawsze musimy korzystać z usług serwisu. Wystarczą dwie sprawne dłonie, odpowiednie narzędzia oraz przynajmniej podstawowa wiedza techniczna, aby wiele napraw i czynności obsługowych samochodu wykonać samodzielnie.

1

(Nie) mały przegląd

(Nie) mały przegląd

Standardowy tzw. mały przegląd w serwisie samochodowym obejmuje zazwyczaj m.in. wymianę oleju oraz filtrów, sprawdzenie ciśnienia w ogumieniu, kontrolę i ewentualną wymianę żarówek w zewnętrznym oświetleniu pojazdu czy też skontrolowanie stanu wszystkich płynów eksploatacyjnych. Niestety, cena za wykonanie małego przeglądu w serwisie samochodowym może sięgać nawet 1000 złotych. Po co więc przepłacać, skoro większość z tych czynności można wykonać samemu?


2

Olej silnikowy

Jedną ze standardowych czynności obsługowych samochodu jest okresowa wymiana oleju. Wykonuje się ją w zależności od zaleceń producenta oraz konkretnego modelu auta. Przyjmuje się, że olej powinien być wymieniany średnio co 15-30 tys. km, a sama czynność jest bardzo prosta do przeprowadzenia. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni olej silnikowy o parametrach zgodnych z zaleceniami producenta, a także filtr oleju oraz uszczelkę. Dane na temat tego, ile oleju potrzebuje jednostka napędowa, znajdziemy w instrukcji obsługi samochodu. Wykonanie takiej czynności zajmuje około 30 minut i można przy tym zaoszczędzić co najmniej 50 zł. Co ważne, zużyty olej silnikowy należy oddać do najbliższego serwisu, celem jego utylizacji.


3

Przepalona żarówka i bezpiecznik

Nie ma sensu również płacić serwisowi za wymianę żarówki czy też bezpiecznika, skoro można to zrobić samodzielnie. Wystarczy sięgnąć po instrukcję obsługi samochodu, w której krok po kroku wytłumaczone jest, jak wykonać całą operację. Jeżeli jednak pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, np., który bezpiecznik odpowiada za konkretne funkcję w aucie i jak go wymienić, można skorzystać filmiku instruktażowego https://www.ucando.pl/blog/wideoporada-jak-wymienic-bezpiecznik-w-samochodzie/. Samodzielne wykonanie takich czynności nie jest czasochłonne i zajmuje około 10 minut. Można dzięki temu zaoszczędzić co najmniej 30 złotych.


4

Filtr powietrza

Każda jednostka napędowa musi prawidłowo oddychać. Dlatego też trzeba pamiętać o systematycznej kontroli filtru powietrza w silniku. Jego wymiana powinna się odbywać co kilkadziesiąt tysięcy kilometrów i sprowadza się jedynie do odkręcenia kilku śrub lub odpięcia zatrzasków. Cała operacja nie trwa dłużej niż kwadrans i pozwala zaoszczędzić przynajmniej 40 zł.


5

Układ chłodniczy

Również płyn chłodniczy można wymienić samodzielnie zgodnie z zaleceniami producenta konkretnego modelu samochodu. W zależności od auta taką czynność wykonuje się raz na 2-5 lat. W tym przypadku instrukcja obsługi samochodu także się przyda. Podaje ona np. pojemność całego układu oraz ilość płynu, jaka będzie potrzebna do napełnienia systemu. Wraz z odpowietrzeniem układu chłodniczego cała czynność wymiany płynu trwa około 40 minut i pozwala zaoszczędzić co najmniej 100 złoty.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 31.08.2018

Komentarze