Jak załatwić formalności po sprzedaży samochodu?

Mówi się, że kierowca cieszy się dwa razy: pierwszy - gdy kupi samochód, drugi - gdy uda mu się go w końcu sprzedać. Poniżej niezbędnik dla osób, które właśnie sprzedały swoje auto.

1

Należy powiadomić o zbyciu pojazdu wydział komunikacji w urzędzie gminy, w którym samochód był przez nas rejestrowany. Wystarczy, by były właściciel pojazdu pojawił się przed urzędnikiem z umową kupna-sprzedaży auta. W tym momencie "urzędowo" nie będziemy już właścicielami pojazdu, więc nie będziemy odpowiadać za ewentualne wykroczenia nim popełnione.
Mamy na to 30 dni od daty sprzedaży auta (widniejącej na umowie).


2

Następnie powiadamiamy ubezpieczyciela, u którego wykupiliśmy polisę na nasz już były samochód. Możemy to zrobić osobiście, jak przy wydziale komunikacji, ale również listownie lub drogą faxową. Dzięki temu, jeśli nowy właściciel zrezygnuje z naszego ubezpieczenia OC, możemy otrzymać zwrot niewykorzystanej stawki. Ubezpieczenie AC nie przenosi się z kolei na nowego właściciela i w tym przypadku powinniśmy domagać się od ubezpieczyciela zwrotu pieniędzy.
Mamy na to 30 dni od daty sprzedaży auta (widniejącej na umowie).


3

Jeśli sprzedaliśmy auto po okresie półrocznego użytkowania, bądź użytkowaliśmy je krócej, ale sprzedaliśmy za mniej, niż ono nas kosztowało, opuszczamy ten krok.
Jeśli jednak użytkowaliśmy samochód przez mniej niż pół roku i sprzedaliśmy je z zyskiem, bezwzględnie musimy wykazać ten dochód w corocznym zeznaniu podatkowym (czyli przy składaniu PIT do Urzędu Skarbowego do końca kwietnia kolejnego roku). Niedopełnienie tego obowiązku może się wiązać ze sporymi problemami, łącznie ze sprawą sądową za zatajanie dochodów.


4

Uwagi i spostrzeżenia

  • Nie należy wszystkiego odkładać na ostatnią chwilę i najlepiej załatwić wszystkie formalności jednego dnia, zaraz po sprzedaży samochodu.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 20.06.2013

Komentarze