Jak wymienić żarówkę świateł mijania w Toyocie Yaris?

Światła mijania są obecnie eksploatowane na co dzień. Często zdarzy się nam uszkodzenie żarówki? Jaka to ma być nowa żarówka i jak ją wymienić w Toyocie Yaris?

  • Żarówka H4 60/55 W 12V
  • Zgrabne drobne ręce :)
1

Lampa jak tam dotrzeć?

Lampa jak tam dotrzeć? Żarówka H4 zapewnia dwoma żarnikami światła mijania i drogowe. Niestety awaria jednej z sekcji wymaga wymiany całej żarówki. Częściej uszkadza się żarnik świateł mijania (pierwszy od prawej).

Podnosimy klapę silnika, blokujemy na wysięgniku i mamy dwie lampy po obu stronach samochodu. Do prawej dostęp jest całkiem znośny do lewej nieco gorzej, ale nie ma tragedii.


2

Nowa żarówka

Jest coś co łączy naszą Toyote Yaris II i poczciwego Fiacika 126p. Tym czymś są żarówki świateł mijania i drogowych. Słynna H4. Po za żarówką znajdziemy już same różnice w jej sposobie zamocowania i montażu. Elektrycznie układy są podobne. Na żarówkę zakłada się złączkę z trzema kontaktami.


3

Demontaż żarówki

Demontaż żarówki Żarówka H4 od strony złącza. Na te trzy kontakty żarówki należy założyć wiązkę wraz złączką.

Ściągamy złączkę z wiązką przewodów z kontaktów żarówki. Nie występuje to żadna blokada jak w żarówkach HB. Połączenie jest na wcisk, trzeba użyć odrobiną siły.
Zdejmujemy osłonę gumową z puszki lampy, mocowana jest również na wcisk.
Zastosowanie żarówki europejskiej H4 wymusiło tradycyjny montaż za pomocą sprężynek. Dostęp jest trudny, ale można wyczuć palcami końcówki sprężynek, okrągłe oczka.
Należy je przycisnąć do siebie docisnąć w kierunku osi żarówki. Sprężynka wyskoczy z zatrzasków i komplet dwóch ramion sprężyny da się odgiąć w dół oprawy.
Żarówka jest zamocowana jedynie za pomocą sprężynki i da się swobodnie wyjąć z oprawy na przykład trzymając ją za styki.


4

Nowa żarówka

Poprawne włożenie żarówki polega na takim jej ustawieniu, aby wyprofilowany znacznik/przetłoczenie na kołnierzu żarówki znalazł się na górze. Jest to ważne ze względu na to, że oprawa nie posiada kierunkowości góra dół i charakterystyka świecenia jest kształtowana przez element metalowy znajdujący się nad żarnikiem wewnątrz żarówki. Jakiekolwiek błędne jej włożenie spowoduje, że światła mijania będą świecić niezgodnie z wymaganiami i można się spodziewać mandatu.
Żarówka prawidłowo włożona powinna dopasować się do wycięcia w oprawie. Jednocześnie możemy łatwo stwierdzić poprawność włożenia po ułożeniu styków w literkę "U".
Teraz podnosimy i zapinamy sprężynkę.
Uszczelniamy oprawę za pomocą osłony gumowej.
Zakładamy złączkę wiązki na styki żarówki.


5

Test nowej żarówki

Samochód należy postawić przed prostopadłą ścianą. Można też użyć kartki papieru A4. Włączamy światła mijania i obserwujemy ich rozkład na ścianie lub kolejno na umieszczonej na tej samej wysokości kartce papieru. Poprawne w Europie jest świecenie świateł mijania na prawe pobocze i lekko w dół. Jeśli lampa świeci inaczej warto sprawdzić poprawność montażu żarówki. Zaoszczędzimy dzięki temu pare złotych na mandaty. Jeśli lampy świecą nierówno, warto udać się do elektryka samochodowego na dokładne ustawienie świateł. W końcu nie ma nic gorszego jak nadjeżdżający z naprzeciwka samochód oślepiający nas światłami mijania.
Udanej naprawy.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 31.08.2015

Komentarze