Jak wymienić żarówkę świateł mijania w Citroen C3?

Wymiana żarówki świateł mijania w Citroenie C3 wymaga pewnych umiejętności i dozy cierpliwości. Żarówka światła mijania ulega uszkodzeniom najczęściej. Procedura wymiany nie jest skomplikowana , ale warto wypełnić kilka wskazówek, aby zrobić tą czynność poprawnie za pierwszym razem. Jazda bez światła lub ze źle włożoną żarowką może grozić madnatem.

  • Żarówka świateł mijania H7.
1
Żarówka H7 . Uwaga na odciski palców na bańce. Żarówka H7 . Uwaga na odciski palców na bańce.

Pracę rozpoczynamy od zakupu nowej żarówki. Jest to żarówka halogenowa H7. Żarówki takie występują w dwóch lub więcej odmianach i warto przed zakupem ocenić z jaką żarówką mamy do czynienia. Bańka żarówki standardowej będzie bezbarwna, inny kolor bańki wymaga zakupu żarówki o zbliżonym kolorze bańki. Niebieski kolor może oznaczać żarówkę ksenonową. Koniecznie powinno się montować dwie identyczne żarówki bo w czasie kontroli drogowej często jest na to zwracana uwaga.


2
Tu należy szukać żarówki świateł mijania. Tu należy szukać żarówki świateł mijania.

Kiedy już posiadamy żarówkę czas na uzyskanie dostępu do uszkodzonej.

UWAGA! WSZELKIE PRACE PRZY INSTALACJI NALEŻY WYKONYWAĆ PRZY WYŁĄCZONYM SILNIKU, ZAPŁONIE I ŚWIATŁACH.


3
Klapka zabezpiecza przed dostępem i wilgocią, warto ją szczelnie założyć. Klapka zabezpiecza przed dostępem i wilgocią, warto ją szczelnie założyć.

Aby uzyskać dostęp do żarówki musimy otworzyć klapkę zabezpieczającą lampę zintegrowaną. Klapka jest przytrzymywana przez sprężynę płaską, należy ją pociągnąć do góry poza obrys klapki. Klapkę odchylamy w stronę silnika i wyciągamy z otworów w dolnej części obudowy.
Wyjętą klapkę odkładamy w miejsce do ponownego montażu.
Obserwujemy położenie żarówki w lampie i ściągamy wtyk z styków żarówki. Należy to zrobić delikatnie, żeby nie urwać przewodów. Warto zapamiętać położenie wtyku na stykach żarówki.


4

Teraz niestety po omacku odnajdujemy dwa oczka sprężyny płaskiej przytrzymującej korpus żarówki w reflektorze. Prawe oczko dociskamy do kołnierza żarówki w kierunku lampy i przesuwamy w prawo. Teraz lewe dociskamy do kołnierza i przesuwamy w lewo. Zwolnione oczka pozwolą na odciągnięcie sprężyny poniżej żarówki. I mamy dostęp do jej metalowego kołnierza.


5

Chwytamy żarówkę za kołnierz i wyciągamy z gniazda reflektora. Na kołnierzu jest wcięcie które powinno się znajdować zawsze u góry. Wyciągamy żarówkę i sprawdzamy czy żarnik jest przerwany. Jeśli tak przystępujemy do montażu nowej żarówki.
Nową żarówkę chwytamy za metalowy korpus nie za bańkę i staramy się pamiętając o znaczniku umieścić ją w gnieździe reflektora. Po włożeniu żarówki dociskamy sprężynę do powierzchni kołnierza i prawe oczko odginamy w prawo, dociskamy do kołnierza i zatrzaskujemy przesuwając dociśnięte w lewo. Lewe oczko dociskamy do kołnierza i przesuwamy dociśnięte w prawo. Żarówka jest zamocowana.


6

Wtyk żarówki mocujemy na stykach żarówki. Sprawdzamy połączenie włączając światła. Jeśli jest OK. możemy zamknąć obudowę lampy. Należy dokładnie sprawdzić ułożenie uszczelki w rancie w klapce obudowy lampy. Nieszczelność spowoduje zaparowywanie oprawy i może uszkodzić powłokę promiennika.
Klapkę wtykamy w otwory na zęby i dociskamy do lampy. Zapinamy sprężynę płaską i reflektor gotowy jest do pracy. Warto sprawdzić ustawienie świateł.


7

Uwagi i spostrzeżenia

  • Cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 04.06.2013

Komentarze

Podobna procedura wymiany dotyczy również Peugeotów, ale zamiast klapki i sprężyny stosują indywidualne osłony gumowe na każdą z żarówek.
Wymiana żarówki to raczej wygoda i bezpieczeństwo, niż konieczność... Rzeczywiście najczęściej żarówka psuje się podczas jazdy lub zamykania klapy.
Dodatkowa nieprzyjemność to pojawiający się na wyświetlaczu C3 komunikat o uszkodzeniu żarówki świateł mijania, który zniknie dopiero po zainstalowaniu nowej żarówki. Więc albo jedziemy do ASO albo zakasujemy rękawy :).


Ostatnio zmieniony: 2013-06-21 00:30:46

Niby porada przydatna, bo wymiana żarówek w C3 nie jest łatwa, ale zawsze można przecież powiedzieć, że zepsuła nam się w czasie jazdy. ; ))

Ostatnio zmieniony: 2013-06-15 22:50:04