Jak wymienić żarówkę świateł drogowych?

Zależnie od rodzaju świateł które posiadamy mogą w naszym samochodzie znaleźć się różnego rodzaju żarówki – będą to żarówki halogenowe, ksenonowe lub zwykłe. W przypadku gdy taka żarówka się nam przepali warto jest posiadać komplet zapasowy – jeśli będziemy używać auta ze spaloną żarówką możemy zostać zatrzymani przez kontrolę drogową i uszczęśliwieni mandatem. Warto jest więc wiedzieć jak wymienia się tego typu elementy.

1

Lokalizacja. Aby zlokalizować żarówki należy otworzyć maskę samochodu (światła przednie) oraz zlokalizować reflektory samochodu pod maską. Będą z nich wystawać przewody, które wchodzą do środka światła. Tylne światła posiadają swoje zakończenia w odpowiednich plastikowych kieszeniach wewnątrz bagażnika samochodu. Po znalezieniu reflektorów możemy przystąpić do kolejnego kroku.


2

Wyjęcie starej żarówki. Aby wyjąć starą żarówkę należy usunąć zabezpieczającą ją gumową osłonę. W tym celu odpinamy przewód połączony z żarówką – wystarczy mocniej pociągnąć za wtyczkę. Następnie możemy zdjąć gumową osłonę żarówki – będzie to wymagało włożenia nieco siły.


3

Koszyczek. Żarówka umiejscowiona w reflektorze zostaje poprzez odpowiedni mechanizm zwany koszyczkiem. Jest to zazwyczaj stelaż wykonany z drutu który przy naprężeniu wciska żarówkę w obudowę. Istnieją też koszyczki wkręcane w obudowę reflektora które utrzymują żarówkę stabilnie, jednak wykręcenie ich wymaga znacznej wprawy. Zakładając że uda się nam zdemontować koszyczek w reflektorze pozostanie nam żarówka. Możemy ją wyjąć na zewnątrz.


4

Porównanie. Sprawdź koniecznie czy żarówka którą posiadasz jako zapasową jest identyczna z tą która była umiejscowiona uprzednio w samochodzie. Jeśli żarówki różnią się oznaczeniami (np. pisze na jednej H3, na drugiej takiego oznaczenia nie ma) lub kształtem oraz rozmiarem musisz więc nabyć odpowiednią żarówkę. Oznaczenia żarówki znajdują się zazwyczaj na jej metalowej części.


5

Instalujemy nową żarówkę. Aby zainstalować nową żarówkę musisz pamiętać iż możesz jej dotykać tylko i wyłącznie za metalową część. W żadnym wypadku (szczególnie w przypadku żarówek H3) nie można ich dotykać za szklaną część, ponieważ będą się one szybko przepalać lub mogą też ulec pęknięciu przy próbie zapalenia świateł po raz pierwszy. Instalujemy więc nową żarówkę w reflektorze i zakładamy koszyczek. Gdy żarówka będzie już stabilna, należy przejść do kolejnego kroku. Pamiętaj iż żarówki posiadają odpowiednie wyżłobienia w oprawce, co pozwala na ich odpowiednią instalację. Jeśli żarówka nie wchodzi w reflektor spróbuj ją nieznacznie obrócić aż będzie pasowała.


6

Zabiegi końcowe. Zamontuj na żarówce znajdującej się już w zapiętym koszyczku gumę ochronną oraz przypnij przewody od reflektora, które odpiąłeś ze starej żarówki. Następnie wejdź do samochodu i przetestuj światła. Jeśli wszystko robiłeś wg powyższych porad, to światło powinno działać prawidłowo.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 01.08.2009

Komentarze

I nie macajmy żarówki zbyt dlugo tlustymi paluchami :) To taka cenna porada :)

Ostatnio zmieniony: 2012-10-09 00:23:23


Ostatnio zmieniony: 2011-02-23 16:56:40