Jak wymienić żarówkę dodatkowego światła Stop w Citroenie C3?

Citroen C3 posiada dodatkowe światło STOPU nad tylną szybą. Światło to pomaga kierowcy w sygnalizacji konieczności zatrzymania i jest szczególnie przydatne w korkach. Wiadomo, że jeśli podczas kontroli drogowej zostanie stwierdzona awaria świateł można się spodziewać mandatu. Jak można samodzielnie naprawić dodatkowe światło STOP w Citroenie C3?

  • Żarówka W16W lub odpowiednik LED o podobnych wymiarach.
1

Co się uszkodziło?

Co się uszkodziło? Dodatkowe światło STOPU na tylnej klapie Citroena C3

Na pozór dodatkowe światło w Citroenie C3 wygląda jak lampka wielodiodowa LED. Nic bardziej mylnego. Światło jest zasilane z jednej żarówki halogenowej typu W16W 12V. Specjalnie ukształtowane światłowody i filtr czerwony na zewnątrz stwarzają wrażenie lampy LED wielodiodowej. Jak, więc widać metoda i koszt naprawy stają się trywialne i nie wymagają specjalnych umiejętności i sprzętu.
UWAGA!!! WSZYSTKIE OPERACJE W INSTALACJI ELEKTRYCZNEJ W CITROENIE C3, NALEŻY WYKONYWAĆ PRZY WYŁĄCZONEJ STACYJCE I WYJĘTYM KLUCZYKU.


2

Demontaż oprawy

Demontaż oprawy Lampa zaczepiona jest na dwa zatrzaski. To jest miejsce po jednej stronie, drugi zatrzask jest na końcu oprawy.

Lampa osadzona jest na dwóch zatrzaskach metalowych bezpośrednio w otworze w tylnej klapie. Dostęp do zatrzasków jest możliwy od wnętrza klapy przez dwa okrągłe otwory. Można też spróbować podważyć brzeg oprawy za pomocą ostrza scyzoryka. Jeśli poddają się zatrzaski podważamy raz z jednej raz z drugiej strony, aż cały moduł oprawy wyjdzie z otworu w klapie. Uwaga przewody są dość krótkie nie wolno doprowadzić do ich urwania lub zwarcia.


3

Nowa żarówka

Nowa żarówka Zdemontowana lampa z widoczną żarówką W16W.

Kiedy oprawa lampy jest na wierzchu wyciągamy z niej starą żarówkę. Żarówka jest po prostu wetknięta w oprawkę, nie trzeba jej przekręcać. Nową żarówkę najlepiej jest trzymać przez kawałek papieru lub w rękawiczce, tak żeby nie zostawić odcisków palców i tłuszczu na bańce. Żarówkę wciskamy do gniazda. Czas na test. Na zaciągniętym hamulcu ręcznym, wkładamy kluczyk do stacyjki i przekręcamy w pozycję tuż przed rozruchem. Kładziemy na pedale hamulca kawałek cegły, torbę z zakupami lub cokolwiek innego co spowoduje wciśnięcie pedału. Powinny się nam zaświecić wszystkie trzy światła stopu, podstawowe i dodatkowe.
Jeśli nasze dodatkowe światło stopu działa, możemy włożyć oprawę na miejsce dociskając zatrzaski, aż zaskoczą na miejsce.


4

Żarówka W16W 12V

Żarówka W16W 12V To jest właśnie uszkodzona żaróweczka typu W16W.

Zastosowana żarówka powinna spełniać wymogi standardu W16W 12V i mieć podobne gabaryty. Można spróbować zamienić ją żarówką LED, ale powinna ona świecić dookolnie i być zbudowana z z dużej ilości diod LED. Przy montażu żarówki LED należy pamiętać o polaryzacji elektrod. Jeśli nie posiadamy miernika napięcia, można włożyć żarówkę "na ślepo" i przetestować działanie STOPU jak powyżej. Jeśli pomimo zapalenia się podstawowych świateł stopu, nie świeci żarówka światła dodatkowego, to należy ją wyjąć i włożyć odwróconą kontaktami o 180°.
Teraz możemy się cieszyć poprawnie działającym dodatkowym światłem STOP.


5

Inne problemy z żarówkami w Citroenie C3

Inne teksty na ten temat: Jak wymienić żarówkę świateł mijania, zapraszam także tutaj: jak usunąć błąd żarówki tylnej lampy w C3


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 08.02.2014

Komentarze

warto wiedzieć