Jak wymienić żarówkę cofania Toyota RAV4?

W czasie cofania samochodem oświetlenie terenu jest naprawdę istotne. Przepalona żarówka cofania potrafi skutecznie ograniczyć widoczność za samochodem po zmroku. Jednocześnie światło cofania informuje innych kierowców o naszych zamiarach. Jak szybko i bezboleśnie wymienić żarówkę cofania w Toyocie RAV4?

  • Żarówka w16w lub W18W
  • Zgrabne rączki
1

Co właściwie uległo uszkodzeniu?

Co właściwie uległo uszkodzeniu? Bez światła cofania mandat murowany. Ryzyko stłuczki też jest duże.

Za oświetlenie cofania w Toyotce odpowiadają dwie żaróweczki W16W 12V 16W. Są to żaróweczki nietypowe bez oprawki z wyprowadzeniami włosowymi na bańce szklanej. Żarówka jest montowana w oprawce na wcisk. Jeśli jedna z nich wciąż działa to winy należy szukać w uszkodzonym żarniku żarówki. Jeśli pomimo sprawdzenia żarówek, nowe dalej nie świecą , oznacza to, że usterka leży w instalacji, bezpiecznikach lub przełączniku świateł cofania, ale to temat na inny artykuł.


2

Jak się dostać do żarówki.

Jak się dostać do żarówki. Magiczna klapka kryje nie tylko schowek na gaśnice.

Oprawa lampy tylnej jest zintegrowana i zamocowana na stałe za pomocą nakrętki stalowej od strony wewnętrznej słupka. Do wymiany żarówki służy dostęp od strony bagażnika za pomocą dwóch klapek. Najpierw zdejmujemy klapkę schowka gaśnicy. Jedna ze ścianek w kierunku oprawy jest demontowalna. Za nią znajdują się gniazda żarówek. Nasza uszkodzona będzie po środku oprawy. Gniazdo jest mocowane obrotowo twist on off. Wyciągamy gniazdo i z gniazda wyciągamy żarówkę. Uszkodzony żarnik potwierdza, że to była przyczyna braku oświetlenia cofania.


3

Nowa żarówka

Nowa żarówka Żarówka W16W jest większa od popularnej W5W. Nie należy ich zamieniać.

Szereg dostawców ma swój odpowiednik tej żarówki. W pierwszym montażu stosowana jest żarówka Toshiby, ale pasować będzie dowolnego producenta. Nową żarówkę wciskamy w gniazdo i gniazdo wkręcamy na miejsce w oprawie, w prawo.
Teraz test dobrze jest skorzystać z pomocnika, bo efekty pracy żarówki zobaczymy dopiero po wrzuceniu wstecznego biegu.


Przeczytaj teraz:

Galeria

Jak widać gniazdko ma żarówkę wtykaną W16W. Jak widać gniazdko ma żarówkę wtykaną W16W.
Schowek na gaśnicę i kolejna klapka. Schowek na gaśnicę i kolejna klapka.
Nowa żarówka z całym żarnikiem uwaga na druciki na dolnej części bańki. Nowa żarówka z całym żarnikiem uwaga na druciki na dolnej części bańki.
Gniazdo żarówki typu twist on of przekręcamy w lewo. Gniazdo żarówki typu twist on of przekręcamy w lewo.
Wewnątrz klapki kryje się dostęp do żarówek. Wewnątrz klapki kryje się dostęp do żarówek.

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 10.11.2016

Komentarze