Jak wybrać, turbosprężarka czy kompresor?

Jeśli nie wiecie co zamontować w swoim samochodzie, kompresor czy turbosprężarkę, to postaram się Wam trochę to przybliżyć.

1

Co daję turbosprężarka lub kompresor?
Jeśli jest ktoś zainteresowany kupnem jednego z tych urządzeń to przypuszczam, że wie co ono daje. Natomiast dla osób, które nie wiedzą, to napiszę, że te urządzenia zwyczajnie dają moc naszym spalinowym silnikom.


2
Źródło zdjęcia: http://tuning.turboservis.rs/turbokompresori-vs-kompresor.php Źródło zdjęcia: http://tuning.turboservis.rs/turbokompresori-vs-kompresor.php

Kompresor, jest to urządzenie napędzane dzięki paskowi klinowemu od silnika, przez co nasz silnik będzie musiał troszkę wydajniej pracować, a co za tym idzie będzie bardziej się zużywał. Kompresor zabiera nam troszkę początkowej mocy silnika, ale natychmiast po ruszeniu zabrana moc zwróci się nam kilkakrotnie. Przy kompresorze zwiększy się nam spalanie paliwa, nie będzie to strasznie dużo, zaledwie 1-2 litrów na 100 km.


3
Turbosprężarka Turbosprężarka

Turbosprężarka.
Jest ona napędzana poprzez spaliny wydobywające się z naszego silnika. Silnik przy turbosprężarce będzie pracował identycznie, jak by był bez uturbienia. Turbosprężarka w porównaniu do kompresora nie działa od ruszenia, zaczyna ona działać od około 3000rpm (obrotów).

Co do spalania większych lub mniejszych ilości paliwa z silnikami doładowanymi. Wiele osób twierdzi, że silniki doładowane spalają mniej ze względu na większą ilość powietrza, natomiast druga połowa osób twierdzi odwrotnie, iż spala się więcej, bo większa ilość powietrza = większa ilość paliwa. Ja uważam, iż te większe spalanie, czy mniejsze spalanie jest tak nie odczuwalne, że nie warto się nad tym zastanawiać. Co zrobi dla nas litr paliwa więcej, czy litr mniej?


4

Co do ceny kompresorów, to zaczynają się one od około 500-700 zł w górę. Natomiast jeśli chodzi o turbosprężarkę ceny zaczynają się od 1000 zł. Cena dotyczy nowych urządzeń.


5

Jeśli ktoś chce się dowiedzieć czegoś więcej na temat turbosprężarek zapraszam tutaj:
http://www.zaradni.pl/porada/10550,jak_dobrac_turbosprezarke


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Turbosprężarkę kupuj zgodnie z mocą silnika, dlatego zalecam zajrzenie do podanego linku.

  • Kompresory do samochodów są identyczne w każdym modelu.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 16.01.2013

Komentarze