Jak wybrać samochód dla wielodzietnej rodziny?

Samochody osobowe pełnią funkcję transportu dla potrzeb indywidualnych rodziny lub grup społecznych. Typowy samochód posiada maksymalnie 5 miejsc siedzących z kierowcą włącznie. Co zrobić jeśli nasza rodzina lub inna grupa społeczna składa się z więcej niż 4 pasażerów. Czas na wybór Vana.

1
A może samochodem ... A może samochodem ...

Samochody osobowe rejestrowane na więcej niż 5 osób to oddzielna liga samochodów. Istnieją próby dostosowania samochodów standardowych 5 miejscowych do czasowego przewozu 7 osób, ale są to właściwie rozwiązania prowizoryczne i dokonane kosztem powierzchni bagażnika. Do codziennego użytku takie rozwiązanie jest trudne do wykorzystania. Przykładem takiego pojazdu jest Opel Zafira, który posiada dodatkowe siedzenia ukryte w podłodze bagażnika. Aby z nich skorzystać trzeba bagażnik opróżnić.


2

Jednym z samochodów standardowo dostosowanych do przewozu 6 osób jest Fiat Multipla. Zwiększoną ilość pasażerów uzyskano w nim za pomocą ustawienia trzech foteli w pierwszym rzędzie. Samochód jest dość przestrzenny i wygodny. Dodatkowe miejsca zaprojektowano od początku, więc nie tracimy bagażnika i pasażerowie sobie nie przeszkadzają. Fotele pasażerów są rozdzielone i wyprofilowane dla każdego z pasażerów osobno.


3

Wyższą ligę dla odmiany dla siedmiu osób z kierowcą przedstawia sobą Volkswagen Sharan oraz Renault Espace IV. Tutaj również mamy do dyspozycji do 6 foteli pasażera, których ustawienia można niezależnie modyfikować. Codzienny przewóz 6 osób jest zdecydowanie wygodny i samochody nie posiadają awaryjnych drzwi suwanych pasażera. Wszystkie drzwi są rozwierne i zarówno wsiadanie do samochodu jak i sama obsługa drzwi jest prosta i niezawodna.


4

Ciekawym, ale dość starym rozwiązaniem jest Opel Sintra. Jest to typowy VAN z siedmioma miejscami siedzącymi z kierowcą. Tutaj podobnie jak w Voyagerach wykorzystano już drzwi suwane dla pasażerów, jednak dzięki produkcji na rynek europejski zastosowany silnik Diesla pozwala, wciąż przy znacznych gabarytach samochodu, na ekonomiczną jazdę.


5

Jeśli jednak liczba pasażerów przekroczy nam siedem osób, a przecież to nawet nie jest drużyna do kosza:), czas pokusić się o Volkswagena Transportera Caravelle lub Forda Transita w wersji 9 osobowej, są to właściwie ostatnie samochody osobowe poniżej 3,5 tony, które jeszcze nie są objęte opłatami Viatool. Można nimi wciąż poruszać się posiadają prawo jazdy kategorii B.


6

Dalsze zwiększanie ilości pasażerów niestety związane jest koniecznością uzyskania kategorii D1 i zakupu samochodów typu BUS tym nie będę się w niniejszym arcie zajmował. Tak więc wybierając się do salonu czy szukając ofert w internecie należy dokładnie przeanalizować swoje oczekiwania i możliwości w zakresie wyboru pojazdu.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 16.08.2012

Komentarze