Jak wybrać odpowiedni samochód?

Wiele osób ma problem z wybraniem odpowiedniego auta, gdyż bierze pod uwagę wiele kryteriów, które nie dla każdego są jasne i oczywiste. Każdy z nas użytkuje pojazd inaczej, pokonuje różne trasy do pracy, czy na zakupy. Wybranie odpowiedniego samochodu jest ważne zarówno pod względem ekonomii, jak i komfortu osobistego.

1

Pierwszą rzeczą na jaką zwrócić musimy uwagę jest to, w jaki sposób będziemy korzystać z naszego auta. Jeśli mamy dzieci i często z nimi jeździmy potrzebne będzie przestronne wnętrze, wygodne i bezpieczne. Nie każde auto się do tego nadaje, więc przy oględzinach pojazdu musimy sprawdzić, czy oglądany pojazd spełni te kryterium. Jeśli natomiast musimy jeździć po zatłoczonym mieście, najlepsze będzie małe i zwrotne auto, którym będziemy w stanie zaparkować nawet na ciasnych parkingach. Kwestia rozmiaru jest ważna i przed podjęciem decyzji, jakie auto jest nam potrzebne, musimy określić nasze priorytety i zastosować się do nich.


2

Kolejną sprawą jest dobranie odpowiedniej jednostki napędowej. Na rynku istnieją trzy główne opcje, na które zwrócić musimy uwagę, pierwszą z nich jest silnik wysokoprężny Diesla. Ta jednostka napędowa przyda się gdy robimy długie trasy, gdyż spalanie jest wtedy niższe niż w silnikach benzynowych generujących podobne moce. Silnik wysokoprężny jest też wskazany, gdy mamy duże ciężkie auto albo podróżujemy z przyczepką, gdyż silnik Diesla posiada wysoki moment obrotowy i „ciężka praca” mu nie przeszkadza, silniki benzynowe są bardziej wrażliwe na zmiany obciążenia. Musimy natomiast mieć na uwadze, że silnik wysokoprężny kiepsko będzie się sprawdzał w warunkach miejskich, ponieważ te jednostki napędowe mają to do siebie, że gdy zimne spalanie jest bardzo wysokie, a osprzęt silnika taki jak turbosprężarka zużywa się nadmiernie, co zwiększa nam znacznie koszty eksploatacyjne. Samochód w mieście cały czas przyspiesza i hamuje, zatrzymujemy się na chwilę w różnych miejscach, gasimy auto zanim nabierze temperatury a wszystkie te czynniki wpływają destrukcyjnie na silniki wysokoprężne, w takim wypadku sprawdzi się jednostka benzynowa która jest mniej wrażliwa na pracę, gdy silnik jest niedogrzany a brak turbosprężarki ułatwia nam użytkowanie, gdyż nie musimy przed zgaszeniem pojazdu jej „wychładzać”, czyli czekać chwili na wolnych obrotach przed wyłączeniem zapłonu (chyba że nasze auto wyposażone jest w silnik benzynowy z turbosprężarką). Jednostka benzynowa jest znacznie mniej skomplikowana i zdecydowania tańsza w eksploatacji niż Diesel, ale spalanie jest większe. Silnik Diesla bywa też kłopotliwy zimą, gdyż ropa ma niższą temperaturę zamarzania niż benzyna oraz potrzebny jest nam zawsze mocny akumulator do uruchomienia jednostki.


3

Istnieje również instalacja LPG do silników benzynowych, charakterystyka oddawania mocy się nie zmienia ale koszt litra gazu jest znacznie niższy niż benzyny. Musimy pamiętać że to dodatkowy koszt instalacji i jej serwisowania, a instalacja zwróci się nam dopiero po pokonaniu kilku tysięcy kilometrów. Instalacja gazowa bywa też kłopotliwa przy niektórych silnikach, więc jeśli mamy zamiar kupić auto i zamontować w nim gaz, należy wcześniej zapytać mechanika jak ten silnik znosi LPG.


4

Nie można pominąć kwestii awaryjności poszczególnych modeli samochodów, warto udać się do mechanika aby zapytać o ewentualne koszta naprawy oraz opinię na temat danego modelu samochodu. Warto znać koszta części eksploatacyjnych takich jak klocki hamulcowe, kompletny rozrząd. Należy również pamiętać, że im większa pojemność silnika tym ubezpieczenie będzie kosztowało nas więcej. Warto również wziąć pod uwagę popularność danego modelu, gdyż ułatwi nam to późniejszą odsprzedaż a auto nie straci tyle na wartości co jakiś mało popularny pojazd.


5

Kolejną rzeczą którą musimy wziąć pod uwagę jest kwestia, czy chcemy kupić auto używane czy nowe. Przy aucie używanym pamiętać musimy, że było użytkowane i należy je dokładnie sprawdzić wraz z mechanikiem i ocenić jego stan. Decydując się na auto używane dostaniemy pojazd z wyższej półki niż byśmy chcieli kupić nowe ale będzie w gorszym stanie niż te z salonu, musimy się z tym liczyć.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 15.01.2013

Komentarze

Pytanie do Pani autor: Chciałbym kupić samochód. Używany, rok produkcji po 2006r., cena do 40tys., najlepiej diesel z napędem na 4 koła, niezawodny, uniwersalny. Lubie pojechać na spacer do lasu, dużo jeżdżę też po asfalcie. Jak jadę z dzieckiem zabieram ze sobą wózek. Jeżdżę dużo po mieście, ale robię również długie trasy. Chciałbym aby jednostka była w miarę dynamiczna, ale nie paliwożerna. Min. 150KM. Jakie auto by Pani poleciła? (X6 ze zdjęcia odpada :-) ) - mój mail: info@mt7.pl

Ostatnio zmieniony: 2013-01-21 23:57:28

fajnie

Ostatnio zmieniony: 2013-01-21 19:31:47