Jak usunąć zabrudzenie ze smoły z szyby samochodowej?
Jazda po świeżo naprawionej po zimie drodze co chwila zaskakuje. A to skoczy grudka śniegu, a to woda ochlapie. Co jednak począć kiedy drogowcy zastosują metodę masy ubijanej przez jeżdzące pojazdy i spod kół jadącego przed nami pojazdu sypią się grudki lepkiego asfaltu i smoły?
- • Rozpuszczalnik do smoły, który nie uszodzi uszczelek, elementów plastikowych i lakieru.
Fragmenty przyklejonego lepiku do szyby samochodowej to potencjalne źródło trwalego uszkodzenia piór wycieraczek, ich wyszczerbienia na krawędzi i duży dyskonfort w czasie jazdy. Maleńkie centki nie zawsze poddają się działaniu płynu do spryskiwaczy. Długotrwała jazda z takim prezentem skutkuje utwardzaniem się zanieczyszczeń poprzez wnikający w smołe kurz, piasek i inne drobne zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu. Z czasem mamy do czynienia z twardymi grudkami które poddają sie dopiero skrobaniu, co z kolei grozi uszkodzeniem szyby.
Żeby usunąć zanieczyszczenia przed powstaniem dalszych szkód, należy zastosować rozpuszczalnik smoły jakim jest spirytus lub benzyna ekstrakcyjna. Wskazane jest również wykonanie tej czynności w ogrzanym pomieszczeniu lub temperaturze wyższej od 0°C.
Użycie benzyny musi być jednak bardzo delikatne i kontolowane, bo może ona uszkodzić gumę uszczelek szyby i pióra wycieraczek. Stężony alkohol etylowy np. Denaturat nanosimy na odrobinę papierowego ręcznika ściereczki i przykładamy do plamki z asfaltu lub smoły. Czekamy chwilkę, aż zanieczysczenie zmięknie i kolistym ruchem zbieramy warstwa po warstwie maź ze szkła.
Czynność powtarzamy często zmieniając papier, aż cała smoła zostanie usunięta i szyba uzyska dawną gładkość. Jakość wykonanej pracy możemy obserwować po płynności ściągania wody przez wycieraczki. Równomierne ściąganie potwierdza, że szyba została pozbawiona większości zanieczyszczeń i samo zastosowanie płynu do spryskiwaczy już dalej powinno wystarczyć do poprawnej pracy wycieraczek.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Brudna szyba = słaba widoczoność = dłuższy czas reakcji na nieprzewidziane zdarzenie.
Dodaj komentarz