Jak uniknąć wypadku, czyli 10 najczęstszych błędów kierowców

W czasie jazdy samochodem pojawia się wiele niebezpieczeństw na drodze, które są wynikiem popełnianych błędów przez doświadczonych jak i początkujących kierowców. W większości przypadków spowodowane zostają przez bezmyślność, brawurę i głupotę kierowców. Skutki takich wypadków nie raz są zatrważające a konsekwencje jeszcze większe. Przeczytaj poniższe wskazówki, aby ustrzec się od takich błędów.

1

Gaz do dechy

Gaz do dechy Jeden z błędów kierowców to prędkość.

Prędkość jest niezwykle ekscytująca, gdy na liczniku ciągle wzrasta, a adrenalina buzuje w żyłach. Do tego jeszcze dreszczyk emocji związany z łamaniem prawa drogowego (przekroczenie dozwolonej prędkości). Ciągły pośpiech i mówienie sobie, że „spieszę się” nie tłumaczy późniejszych wypadków drogowych, stłuczek, potrąceń pieszych, czy zgonów ludzi. Statystyki policyjne pokazują ogromne liczby wypadków śmiertelnych oraz zdarzeń drogowych. Gdybyśmy jeździli rozsądniej z zachowaniem obowiązujących zasad, zdarzałoby się dużo mniej incydentów na drodze.


2

No i gdzie się pchasz?

No i gdzie się pchasz? Nerwy ponoszą zbyt często i prowadzą do błędów kierowców.

Chamskie zachowanie się stało już normą w życiu kierowcy. Nie ma dnia, godziny, gdzie bez nerwów i stanowczych reakcji, nie dostaniesz się na wyznaczone miejsce na czas. Agresja jest narzędziem, która wykorzystywana jest natychmiastowo na przeszkodzie. Nie ma tu miejsca na kulturę, czy wzajemną uprzejmość. To słowa bardzo odległe i wręcz nieznane, co niektórym kierowcom. W czasie jazdy samochodem wyprzedzanie na „trzeciego”, czy przejeżdżanie na już czerwonym świetle, zmiana pasa i niesygnalizowanie takiego manewru, to tylko niektóre z przewinień kierowców. Na drodze w czasie jazdy obowiązuje kultura, niestety wielu kierowców zapomina o tym. Dają się ponieść negatywnym emocjom, które zazwyczaj kończą się źle.


3

Jestem świetnym kierowcą

Podstawowy błąd ocenianie siebie, jako ideału w prowadzeniu samochodu. Przecenianie swoich możliwości i życie w przekonaniu, że jesteśmy nieomylni. Twierdzenie, że błędy popełniane na drodze w ogóle nas nie dotyczą jest wielką krzywdą dla nas samych. Kiedy dochodzi do poważnego wypadku, okazuje się, że nie jesteśmy mistrzami kierownicy. Do jazdy powinniśmy podchodzić z rezerwą i pokorą. Nigdy nie powinniśmy idealizować swoich umiejętności. Oczywiście są one niezbędne do bezpiecznych jazd samochodem, ale nie przeceniajmy się, bo właśnie to jest jedną z przyczyn popełnianych błędów przez kierowców.


4

Jedna lampka wina, butelka piwa, kieliszek wódki…

Jedna lampka wina, butelka piwa, kieliszek wódki… Jazda po alkoholu to najcięższy błąd kierowców.

Po wypiciu alkoholu łatwiej depnąć nam nogą na gaz i prowadzić samochód. Będąc pod wpływem alkoholu istnieje większe prawdopodobieństwo nieprawidłowej oceny sytuacji na drodze. To może doprowadzić do wypadku lub innego zdarzenia. Choć statystyki są niechlubne, jeżeli chodzi o kierowców nietrzeźwych, to i tak zawsze znajduje się grupa ludzi, która nadal prowadzi samochód na podwójnym gazie. Typowe myślenie, że „będę jechać ostrożnie, może nie będzie kontroli policyjnej, może mnie nie złapią”. Dziś się udało, ale, co będzie, gdy kogoś potrącimy lub zginie osoba z naszej winy? Pomyślmy, zanim ruszymy po spożyciu alkoholu.


5

Argumenty tylko podsycają do działania

Argumenty tylko podsycają do działania Jedna nieuwaga i poważny błąd kierowcy.

Mówienie i szkolenie na temat bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem, do niektórych nie trafia. To tak, jak rzucać grochem o ścianę. Po coś pasy bezpieczeństwa zostały stworzone, nie dla ozdoby! Używanie ich w wielu sytuacjach niejednemu uratowało życie przed wypadkiem lub śmiercią. Statystyki grzmią na ten temat a kierowcy i tak nie wyciągają wniosków z jazdy bez zapiętych pasów. Znów typowe gadanie, że „jadę wolno, to pasy są mi niepotrzebne”. Tak. Ty może jedziesz wolno, ale ktoś inny będzie pędził, jak wariat i wjedzie w Ciebie tak, że wypadniesz przez szybę, jak szmaciana kukła. Czy chcesz tego? Właśnie w tej chwili pasy mogą uratować Tobie życie. Musisz wziąć pod uwagę taki scenariusz, bo jesteś uczestnikiem ruchu drogowego.


6

Kodeks drogowy, a co to jest?

Kodeks drogowy, a co to jest? Dozwolona prędkość często jest przekraczana przez kierowców.

Przepisy, zakazy, nakazy, to wszystko dla kierowców jest dodatkowym balastem. Często kierowcy nie znają zasad ruchu drogowego, nie mówiąc już o bezpiecznym poruszaniu się w nim. Nagminne łamanie kodeksu tak, że po złapaniu przez policję nie wystarcza punktów karnych. Taki kierowca kwalifikuje się na powtórny egzamin na prawo jazdy, pomimo to nie jest wystarczającym powodem do zmiany u kierowców nawyków i zachowań.


7

Za wszelką cenę pierwszy

Za wszelką cenę pierwszy Przekraczanie prędkości i pośpiech to najczęstsza przyczyna wypadków. (Fot. Krzysztof Szkurlatowski)

Najczęstszymi przyczynami z różnym skutkiem dla uczestników jest wymuszanie pierwszeństwa jazdy. Zawsze powinniśmy mieć ograniczone zaufanie, nawet, gdy to my mamy pierwszeństwo w jeździe. Reagowanie kierowców na takie sytuacje jest znacznie ograniczone a to może zaważyć na naszych losach.


8

Pasy dla pieszych są niebezpieczne

Pasy dla pieszych są niebezpieczne Pieszy nigdy nie może czuć się bezpiecznie na przejściu dla pieszych.

Jak sama nazwa wskazuje pasy powinny być dla pieszych, którzy chcą dostać się na drugą stronę ulicy. Nagminne jest lekceważenie przez kierowców pieszych. Dlatego bardzo często dochodzi do wypadków i potrąceń z ich udziałem. Zazwyczaj kierowcy nie przestrzegają przepisów i wyprzedzają lub omijają samochody, wówczas ten wyprzedzający nie jest w stanie ujrzeć przechodzącego człowieka. Przeważnie już jest po fakcie, gdy pieszy znajduje się pod maską samochodu. Ostrożność i czujność musi towarzyszyć nam w każdej chwili jazdy. Często decydują ułamki sekund o życiu.


9

Migacze, kierunkowskazy, po co to?

Niektórzy kierowcy uważają, że przekazywanie innym kierowcom informacji, co w danej chwili chcą zrobić jest zbędne. Dlatego na ulicach widzimy samochody skręcające bez kierunkowskazu, w sąsiednie uliczki, zmieniające pasy w sposób dowolny. Takie zachowania generują duże prawdopodobieństwo spowodowania wypadków.


10

Linia przerywana, czy ciągła i tak zawrócę

To bardzo częsty błąd kierowców, który też może być powodem i zagrożeniem dla innych uczestników ruchu. Irytacja kierowcy, który zabłądził jest tak silna, że przesłania trzeźwość jego myślenia. Kierowca nie koncentruje się na tym, co dzieje się na drodze i nie zastanawia się nad tym, czy zawracanie jest manewrem bezpiecznym.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 06.01.2014

Komentarze

ciekawy temat