Jak sprawdzić, czy auto było zalane lub podtopione?

W ostatnim czasie bardzo dużą część Polski, jak i całego świata nawiedzały bardzo wielkie powodzie. Zalewane zostały także samochody. Jak nie dać się oszukać sprzedawcy, jak sprawdzić czy samochód był w wodzie? Jeśli chcesz znać odpowiedź na te pytania, przeczytaj uważnie moją poradę.

  • Dobre oko
  • cierpliwość
1

Najprostsza czynność, która nasuwa mi się na myśl, to sprawdzenie, co kryje się pod dywanikami i pod siedzeniami. Wiadomo, że zalana tapicerka wygląda inaczej niż powinna. Jednak ten krok łatwo oszukać, gdyż tapicerka zalanego samochodu przeważnie jest dokładniej prana.


2

Rozkręć drzwi samochodu. Zdejmij tapicerkę i maty ochronne. Dobrze, jeśli auto posiada głośniki w dolnej części drzwi, wtedy możemy obejrzeć stan membrany i magnesu i zobaczymy, czy głośnik miał kontakt z wodą. Jeśli w drzwiach nie ma głośników, spójrzmy, czy na blasze od wewnętrznej strony nie ma odznaczającego się paska brudu (każde drzwi są w środku brudne, ale równomiernie na całej powierzchni).


3

Odpal silnik i posłuchaj jak pracuje. Silnik benzynowy po kontakcie z wodą będzie pracował nierówno.


4

Sprawdź także elektronikę. Porozpinaj kostki łącznikowe, zobacz, czy złącza nie są zaśniedziałe. Sprawdź działanie przycisków na desce rozdzielczej, czy przy użyciu kilku opcji nie robi się żadne zwarcie itp.


5

Kolejnym sposobem jest odkręcenie jednego z kół. Wtedy zobaczymy nieco więcej jak wygląda blacha, nadkola itp. A to, czy były w wodzie, ocenimy już sami.


6

Zdejmij maty ochronne bagażnika i sprawdź stan blachy.


7

Jeśli możesz, weź samochód na kanał i zobacz, jak wygląda podwozie: czy nie rdzewieje, czy nie jest zaśniedziałe itp.


8

Uwagi i spostrzeżenia

  • Nie daj złapać się na superokazję cenową.

  • Poświęć jak najwięcej czasu na oglądanie samochodu.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 02.11.2010

Komentarze

Nietypowa, ale chyba praktyczna porada :)

Ostatnio zmieniony: 2012-10-05 17:18:16

Jestem na kupnie auta wiec porada się przyda, zwłaszcza że w tamtym roku była powódź. Dzięki:)

Ostatnio zmieniony: 2011-03-07 12:53:08

Warto zapoznać się z tą poradą, bo niedawno były takie przypadki, że próbowano sprzedawać samochody, które ucierpiały w powodzi. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-23 21:47:41