Jak rozwiązać problem pękniętej szyby w samochodzie Ford Capri?

Ford Capri - samochód legenda. Ford Capri samochód, który tworzył historię motoryzacji. W Polsce podobno pozostało ich zaledwie ok. 250 szt. Wiele z tych aut jeździ z pękniętą szybą czołową. Wymiana tej szyby jest nie lada wyzwaniem z dwóch powodów. Jednym z nich jest fakt, że Ford Capri posiadał dwa rodzaje szyb czołowych. Drugim jest fakt, że szyby czołowej do Forda Capri w zasadzie nie można kupić. W zasadzie...

1
źródło: flickr.com, autor: digitalFRANCE źródło: flickr.com, autor: digitalFRANCE

Ale po kolei.
Ford Capri był produkowany w latach: 1969-1987. W latach 1969-1981 produkowano model tzw. Ford Capri I, a w latach 1981-1987 produkowano model Ford Capri II. Te dwa modele posiadały dwie różne szyby czołowe, choć otwór w karoserii na szybę pozostał bez zmian!
Ford Capri I 1969-1981 posiadał wymiary szyby czolowej 1442 x 530 (milimetrów)
Ford Capri II 1981-1987 posiadał wymiary szyby czolowej 1428 x 523 (milimetrów)

Jak to możliwe, że dwie szyby o tak różnych wymiarach pasowały do tej samej karoserii?

Otóż dlatego, że w modelu Ford Capri II zmieniono uszczelkę, na której montowana była szyba czołowa.
W modelu Ford Capri I montowano uszczelkę z głębszym wpustem węwnętrznym (rowkiem), dlatego szyba czołowa do modelu Ford Capri I musiała być większa. W modelu Ford capri II wpust zrobiono płytszy, dlatego szyba do modelu Ford Capri II musiała być mniejsza.


2
źródło: flickr.com, autor: digitalFRANCE źródło: flickr.com, autor: digitalFRANCE

Jaki wniosek z tego płynie?

Otóż jeśli masz pękniętą szybę czołową w modelu Ford Capri I, to możesz założyć szybę od Forda Capri II, pod warunkiem, że wymienisz uszczelkę na tą od Forda Capri II. Oczywiście operacja odwrotna tj. montaż szyby od Forda Capri II do Forda Capri I również jest możliwa pod warunkiem wymiany uszczelki szyby czołowej na tą od Forda Capri I. Szybę czołową do Forda Capri kupić używaną jest bardzo trudno, ale jeśli ci się to uda to jest prawdopodobne, że trafisz na szybę od Forda Capri, która akurat nie pasuje do twojego modelu. Można sobie z tym poradzić w ten sposób, że oprócz szyby kupisz również odpowiednią dla niej uszczelkę. Masz wtedy pewność, że "wszystko będzie grało". Jeśli szyba używana do Forda Capri, którą masz okazję kupić nie pasuje do twojego modelu i jednocześnie nie występuje razem z uszczelką i tak warto taką szybę nabyć, ponieważ wystarczy do niej poszukać uszczelki i też wtedy wszystko prawidłowo zamontujesz. Uszczelkę do szyby do Forda Capri też nie jest łatwo dostać, ale na pewno są one dużo łatwiej dostępne niż szyby. Powód jest prosty. Uszczelki w odróżnieniu od szyb nie tłuką się! Dlatego u handlarzy z używanymi częściami do Forda Capri z pewnością znajdziesz odpowiednią (używaną) uszczelkę, która będzie dla twojej szyby właściwa.


3
źródło: www.flickr.com, autor: digitalFRANCE źródło: www.flickr.com, autor: digitalFRANCE

W Polsce od pewnego czasu można dostać nową (nieużywaną) szybę, którą można zamontować w samochodzie Ford Capri. I tu ciekawostka szyba ta pasuje zarówno do modelu Ford Capri I, jak i do modelu Ford Capri II !!!
Jak to możliwe?
Otóż przy produkcji tej szyby, która jest dostępna w Polsce doszło do pewnego "oszustwa". To "oszustwo" polega na tym, że szyba ta nie posiada ani wymiarów szyby do Modelu Ford Capri I, ani wymiarów szyby do modelu Ford Capri II. Są to wymiary uśrednione. Dlatego jeśli ktoś zaoferuje ci taką szybę musisz być świadomy, że w jednym przypadku szyba taka będzie dość ciasno pasować do karoserii, a w drugim przypadku może posiadać drobny luz. Nie mniej jednak szybę tą można zamontować do obu modeli! W przypadku gdyby ta szyba miała niewielki luz warto zastosować dodtakowo masę uszczelniającą np Lastomer SIKA.


4
źródło: www.flickr.com, autor: digitalFRANCE źródło: www.flickr.com, autor: digitalFRANCE

Szyba do Forda Capri jest szybą montowaną na uszczelce.
Jak zamontować taką szybę przeczytasz tutaj:

http://www.zaradni.pl/porada/4311,jak_zamontowac_szybe_samochodowa_na_uszczelce


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 28.07.2011

Komentarze

>@michalinaa:
>Świetnie i od ręki naprawią i wymienią każdą szybę ludzie z NordGlassu, już dwa razy mi pomogli gdy miałam od kasztanów wgniecenia na szybie :)
>

Sądzę, że komentarze to nie jest miejsce na reklamy. Szyby do forda capri w firmie j.w. nie można nie tylko zamontować ale nawet kupić. Chyba, że przywiezie się swoją ... :)

Ostatnio zmieniony: 2012-11-09 16:35:57

Świetnie i od ręki naprawią i wymienią każdą szybę ludzie z NordGlassu, już dwa razy mi pomogli gdy miałam od kasztanów wgniecenia na szybie :)

Ostatnio zmieniony: 2012-11-09 09:22:17

Witam
Mam oryginalną szybę czołową forda capri 1, rok produkcji 1972 r. Osoby zainteresowane zapraszam do skontaktowania się : ryszard.zarzycki@interia.pl.
Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2011-08-14 14:54:17

Witam Wszystkich zainteresowanych powyższym tematem.
Artykuł bardzo rzeczowy, zawiera cenne informacje dotyczące montażu szyby czołowej do modeli Forda Capri.
Zawiera jednak jedną nieścisłość, o której mógł nie wiedzieć jeszcze autor, ponieważ korekta została dokonana całkiem ostatnio.
Szyba, która jest na rynku została poprawiona do wymiarów 1428 x 523 mm, a powyższy opis dotyczy , krótkiej, próbnej partii tych szyb.
Obecnie dostępnych jest kilkadziesiąt sztuk. Są to szyby przyciemniane na zielono oraz przyciemniane na zielono z pasem przeciwsłonecznym w kolorze szarym.
Dzisiejszy Puchar Capri w Miedzianej Górze był przez kilka godzin miejscem , gdzie można było kupić i zamontować takie szyby, sprzedawane przez krakowską firmę AG MOTOR.
Pozdrawiam wszystkich właścicieli Capri i chłopaków z Krakowa, a także dziękuję autorowi porad i informacji zawartych w artykule powyżej.
agmo

Ostatnio zmieniony: 2011-07-30 21:40:11