Jak przykleić lusterko wsteczne?

Urwałeś lusterko wsteczne? Przyklejałeś lusterko wsteczne, a potem pękła ci szyba? Z tej porady dowiesz się nie tylko jak profesjonalnie przykleić lusterko wsteczne, dowiesz się również dlaczego pęknie ci szyba, jeśli lusterko wsteczne przykleisz byle jak.

  • lusterko wsteczne
  • klej
  • szyba czołowa
1

Przyklejenie lusterka wstecznego nie jest tak prostą operacją, jak
mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Sposób przyklejenia zależy od tego w
samochodzie jakiej marki chcesz przykleić lusterko wsteczne, a także od
tego czy operacja przyklejenia lusterka może potrwać dłużej, czy też
oczekujesz aby lusterko zostało przyklejone do szyby czołowej w sposób
trwały - "natychmiast".


2
www.flickr.com autor: faungg www.flickr.com autor: faungg

W większości przypadków przyklejenie lusterka wstecznego sprowadza się
do przyklejenia samego uchwytu lusterka wstecznego, na który później
nasuwa się lub przykręca lusterko wsteczne.
Jedynym wyjątkiem jest chyba Ford, gdzie "stopka" lusterka wstecznego i
lusterko wsteczne to jedna całość.


3

Zanim dowiesz się jak profesjonalnie, skutecznie, a przede wszystkim bezpiecznie przykleić lusterko wsteczne, dowiedz się jak przyklejać go… nie należy.
W żadnym razie nie wolno przyklejać uchwytu lusterka wstecznego na żadnym powszechnie dostępnym kleju. Przyklejenie uchwytu lusterka wstecznego na klejach typu „kropelka”, „super-glue” itp. skutkować będzie z dużym prawdopodobieństwem pęknięciem szyby. Dlaczego? Ano dlatego, że jest bardzo duża różnica pomiędzy współczynnikami rozszerzalności cieplnej metalowego uchwytu, a współczynnikiem rozszerzalności cieplnej szkła. Wystarczy tylko na dłuższą chwilę wystawić samochód na słońce. Słońce podniesie temperaturę szyby, podniesie również temperaturę metalowego uchwytu. Tyle tylko, że metalowy uchwyt rozszerzy się pod wpływem ciepła znacznie bardziej niż szkło. I choć to wszystko nie jest do zauważenia gołym okiem, to skutek jest oczywisty. Skutek też dość łatwo zaobserwować gołym okiem, a jest nim pęknięta szyba.


4

Montaż lusterka wstecznego w samochodach marki Ford.
W Fordach montaż lusterka wstecznego wykonuje się inaczej niż w samochodach innych marek. Do zamontowania służy tu specjalna naklejka-taśma dwustronna w kształcie prostokąta o powierzchni ok. 12 cm kwadratowych. Przed montażem należy dobrze odtłuścić zarówno „stopkę” lusterka wstecznego, jak również miejsce zamontowania jej na szybie. Najlepiej zrobić to acetonem. Najczęściej szyby do Fordów są już tak przygotowane, że znajduje się na nich czarny prostokąt wskazujący na miejsce zamontowania lusterka wstecznego. Po odtłuszczeniu obu tych miejsc, przyklejamy jedną stroną naklejkę dwustronną do stopki lusterka, a następnie całe lusterko wraz z naklejką przykładamy do szyby. Gotowe. Ten sposób zamontowania lusterka w samochodach marki ford jest bardzo bezpieczny, ponieważ gumowa naklejka dwustronna, na której zamontowane jest lusterko wsteczne skutecznie będzie eliminować różnicę rozszerzalności cieplnej metalu i szkła. Wykonany w ten sposób profesjonalny montaż lusterka wstecznego może mieć jednak pewną wadę. Po pewnym czasie (1 rok do dwóch lat) lusterko takie może się odkleić i wtedy operację trzeba będzie powtórzyć. Jednak przyklejając w fordzie lusterko wsteczne w ten sposób mamy pewność, że z szybą nic się nie stanie. Oprócz tego z lusterka wstecznego w fordach możemy korzystać natychmiast po zamontowaniu (przyklejeniu).


5

Przyklejanie uchwytu lusterka wstecznego na kleju do szyb samochodowych.
Dosyć bezpiecznym rozwiązaniem jest przyklejanie uchwytu lusterka wstecznego na kleju do szyb. Tu należy jednak zwrócić uwagę, że aby skutecznie to zrobić należy stosować klej do szyb łącznie z tzw. chemią, czyli aktywatorem do odtłuszczania powierzchni (w ostateczności może to być aceton) oraz podkładem do kleju do szyb samochodowych, czyli tzw. primerem (kolor czarny). Niezastosowanie primera lub nieodtłuszczenie powierzchni szyby nie będzie wprawdzie skutkować pęknięciem szyby, ale tak niedbale przyklejone lusterko z czasem może po prostu odpaść. Należy zwrócić uwagę, że przyklejamy sam metalowy uchwyt mocowania lusterka wstecznego, a nie całe lusterko z uchwytem. Po przyklejeniu uchwytu lusterka najlepiej odczekać, aż klej do szyb utwardzi się i wtedy możemy założyć na uchwyt całe lusterko wsteczne. Na rynku dostępne są różne kleje do szyb, o różnych czasach wiązania, dlatego najbezpieczniej będzie jeśli z montażem lusterka do przyklejonego uchwytu odczekamy 1 dobę, czyli zamontujemy lusterko do uchwytu po prostu na drugi dzień. Ten sposób montażu ma niewątpliwą wadę, a polega ona na tym, że po przyklejeniu uchwytu lusterka wstecznego nie możemy na niego od razu założyć lusterka. Poruszanie się po mieście samochodem bez lusterka wstecznego stanowić może istotny dyskomfort. Jeśli jednak zdecydujesz się na ten sposób przyklejenia lusterka wstecznego, wybierz najlepiej szybkowiążący klej do szyb.


6

Montaż uchwytu do lusterka wstecznego na klejach loctite.
Kleje loctite służą do profesjonalnego mocowania uchwytów lusterka wstecznego. Są to kleje, których używają często fabryki produkujące szyby samochodowe. Niewątpliwą ich zaletą jest fakt, że po przyklejeniu uchwytu lusterka do szyby, niemal natychmiast (w rzeczywistości maksymalnie po kilku minutach) możemy założyć na świeżo przyklejony uchwyt lusterko wsteczne. Mimo tak krótkiego czasu wiązania i montażu „na sztywno”, kleje te dobrze niwelują naprężenia związane z różnicą w rozszerzalności cieplnej pomiędzy metalem i szkłem. Kleje te są dwuskładnikowe jeden składnik to aktywator (najczęściej w sprayu), drugi to klej właściwy. Najlepiej zastosować aktywator loctite 7649 oraz klej 326. Miejsce, w którym ma być zamontowany uchwyt lusterka wstecznego delikatnie należy „psiknąć” aktywatorem, po chwili gdy aktywator wyschnie nakładamy na uchwyt lusterka delikatną warstwę kleju przykładamy do szyby… i gotowe. Po kilku minutach możemy na tak przyklejony uchwyt założyć lusterko wsteczne. Niestety ten sposób przyklejania uchwytu lusterka wstecznego ma również swoje wady. Możemy tak przyklejać uchwyty do lusterek wstecznych, których powierzchnia jest niezbyt duża. W praktyce można założyć, że granicą bezpieczeństwa jest powierzchnia ok. 7 cm kwadratowych. Jeśli masz do czynienia z uchwytem o powierzchni większej raczej powinieneś przykleić go na kleju do szyb. W przeciwnym razie mimo doskonałych parametrów tego kleju ryzykujesz pęknięciem szyby. Kolejną wadą jest cena. Kleje te nie należą do najtańszych. Absolutnie nie wolno używać tych klejów do przyklejania lusterek wstecznych do samochodów marki ford.


7

Na rynku dostępne są kleje a właściwie zestawy klejące do przyklejania uchwytów lusterek wstecznych „na jedno lusterko”. Nie są one drogie. Można je używać, ale trzeba być ostrożnym i uważnie zapoznać się z parametrami tych produktów, aby nie doświadczyć efektu „pękającej szyby”. Generalnie należy trzymać się bezpiecznej zasady, że jeśli uchwyt lusterka wstecznego ma powierzchnię większą niż 7 cm kwadratowych, lepiej nie przyklejać go „na sztywno” lecz raczej przykleić go na kleju do szyb, który jest elastyczny (patrz punkt 5).


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 11.03.2011

Komentarze

wyczerpującao i przede wszystkim mnóstwo osób uniknie błedu związanego z klejeniem lusterka byle czym :) Mniej pękniętych szyb dzięki Tobie! brawo :)

Ostatnio zmieniony: 2012-10-09 00:30:47

Naprawdę wyczerpująco potraktowany temat. Dzięki!

Ostatnio zmieniony: 2011-03-12 23:48:36