Jak przygotować samochód do długiej drogi?
Jak wiadomo okres wakacji jest zdecydowanie dużym wysiłkiem dla naszego samochodu – wysokie temperatury, gorący asfalt oraz korki na drodze – to wszystko może skutecznie popsuć nam wakacje jeśli nie przygotujemy naszego samochodu do drogi w należyty sposób. Poniżej można znaleźć kilka kroków, które spowodują, że nasze auto nie sprawi nam kłopotu w dłuższej trasie.
Pamiętaj o diagnostyce komputera. Przed dłuższym wyjazdem warto jest udać się do warsztatu, który przeprowadza diagnostykę komputerową. Warto podkreślić, iż tego zadania może podjąć się nie tylko autoryzowany salon producenta naszego auta, ale też znaczna ilość zwyczajnych warsztatów. Jeśli nasz samochód posiada gwarancję, wówczas należy na kontrolę udać się do autoryzowanego serwisu. Kontrola komputera jest dość istotna, ponieważ podczas przeprowadzania tego badania można pobrać wszelkie informacje o stanie silnika naszego auta oraz podzespołów dodatkowych jak sprawność poduszek powietrznych. Kontrola komputera wykaże nam także zużycie paliwa oraz wszelkie problemy związane z dostarczaniem tzw. mieszanki do spalania, co może być korzystne w przypadku chęci utrzymania właściwego zużycia paliwa.
Na wszelki wypadek sprawdź zbieżność kół. Badanie zbieżności kół jest w miarę tanim zabiegiem natomiast może wykazać czy nasz układ kierowniczy nie wymaga „dokręcenia śruby”. Źle ustawiona zbieżność powoduje między innymi uciekanie samochodu na pobocze lub do środka jezdni, znacznie większe zużywanie się opon oraz utrudnia prowadzenie pojazdu. Badanie to przeprowadza się zazwyczaj po wymianie elementów układu kierowniczego, jednak przed dłuższą trasą naprawdę warto jest je wykonać.
Koło zapasowe. Polskie drogi nie należą do najbezpieczniejszych a już na pewno nie są przystosowane do jazdy samochodem osobowym toteż poruszając się po Polsce należy pamiętać, iż nasze auto nie posiada gąsienic na kołach a gumowe opony wypełnione powietrzem. Warto jest więc zadbać o to, aby w przypadku „złapania gumy” na trasie móc spokojnie wymienić koło na zapasowe i dojechać do najbliższego zakładu wulkanizacyjnego, gdzie naprawią nam oponę oraz dętkę (jeśli nasz samochód posiada koła z dętką w środku). Należy pamiętać o napompowaniu koła zapasowego jeśli zauważymy, że jest dość miękkie przy nacisku. Należy także sprawdzić stan felgi koła zapasowego – czy nie jest wygięta lub uszkodzona.
Płyny. W długą trasę warto zabrać ze sobą płyn do spryskiwaczy oraz płyn hamulcowy. Dobrze jest też zaopatrzyć się w olej – istotne jest to czy nasz samochód jeździ na oleju syntetycznym czy mineralnym ponieważ użycie niewłaściwego oleju może spowodować tzw „rozszczelnienie silnika” i poważne problemy. Przed wyjazdem istotne jest aby sprawdzić stan oleju (za pomocą bagnetu – nie próbuj zaglądać do środka wlewu ponieważ nic to nie da), stan płynu hamulcowego, płynu chłodniczego oraz płynu do spryskiwaczy. Jeśli wybieramy się w podróż zimą, należy zakupić odpowiednie płyny przystosowane do niskich temperatur!
Światła. Należy pamiętać, iż wszystkie żarówki muszą być sprawne. Warto jest także nabyć zapasowy komplet żarówek – zależnie od naszego samochodu komplet żarówek halogenowych (zazwyczaj H3 do świateł drogowych oraz mijania) lub kesonowych jeśli takie zostały użyte w samochodzie. Pomocą zawsze służy nam sprzedawca w zidentyfikowaniu odpowiednich żarówek.
Przed wyjazdem. Sprawdź koniecznie wszystkie światła – czy świecą tak samo jasno, czy kierunkowskazy działają prawidłowo, czy światło stopu jest widoczne, oświetlenie tablicy rejestracyjnej jest sprawne. Sprawdź światła przeciwmgłowe jeśli Twój samochód jest w nie wyposażony, światło cofania lub inaczej „wsteczne”.
Pamiętaj aby sprawdzić działanie pasów – jest to dość proste, wystarczy szybciej pociągnąć za pas co powinno spowodować jego blokadę. Jeśli to nie zadziała spróbuj nieco szybciej aż do blokady pasa. Jeśli mimo to pas się nie blokuje oznacza to, iż musisz odwiedzić warsztat i naprawić uszkodzony naciąg pasa.
Koniecznie sprawdź czy komputer samochodu nie zgłasza problemów tuż po włączeniu zapłonu – nie powinna się świecić żadna lampka na tablicy poza ewentualnie zaciągniętym ręcznym oraz włączonymi światłami.
Ciesz się drogą. Tak przygotowany samochód na pewno oszczędzi nam wielu przykrych niespodzianek podczas wyjazdu, dlatego warto skorzystać z powyższej porady i cieszyć się spokojnym urlopem.
• Przeczytaj teraz:
Galeria

Komentarze
>@s7onecznik:Zdecydowanie trzeba zrobić ozonowanie przed długą podróżą. Gdy zaniedbamy klimatyzację, może się to zdecydowanie odbić na naszym zdrowiu...
>KRZEWUSZKA ma oczywiście rację. O klimatyzacji, szczególnie o jej odgrzybieniu (jeśli tego wymaga) i nabiciu nie można zapominać. A koszt nie jest przecież duży, bo raz na dwa lata zapłacić 200 zł to żaden wydatek. Przynajmniej ja tyle płacę w Warszawie, w serwisie PerfectClima.p ( www.perfectclima.pl )
>
Ostatnio zmieniony: 2013-04-29 00:59:41
Ostatnio zmieniony: 2013-02-23 18:25:52
Ostatnio zmieniony: 2012-12-10 13:52:42
Ostatnio zmieniony: 2012-10-23 11:38:30
Dodaj komentarz