Jak przygotować auto do bezpiecznej jazdy zimą – co sprawdzić w samochodzie (cz. II)?

Przede wszystkim zadbać o opony. Powinniśmy też pamiętać o sprawdzeniu stanu zawieszenia pojazdu – przede wszystkim amortyzatorów. Skutki takich zaniedbań mogą być tragiczne.

1

Niesprawne amortyzatory są bardzo niebezpieczne, szczególnie zimą, ponieważ również droga hamowania ulega także wydłużeniu, nawet o kilka metrów. Poza tym auto nie trzyma się poprawnie drogi. W warunkach zimowych ma to diametralne znaczenie, jeżeli chodzi o przyczepność nawierzchni. Dlatego bardzo ważne jest, żeby sprawdzić zawieszenie i amortyzatory.


2

Również ważną rzeczą jest płyn do spryskiwaczy – zimowy, który wytrzymuje bardzo niskie temperatury. Nowe płyny do spryskiwaczy wytrzymują teraz temperatury nawet do -30 st. I najlepiej wybierać właśnie te płyny, aby nie spotkała nas niemiła niespodzianka.


3

Jeśli chodzi o dodatki do paliwa, powodujące że nie zamarza ono tak szybko na mrozie, to stosowane są one powszechnie przez jego producentów.
Warto by było także zatroszczyć się przed zimą o przygotowanie właściwego płynu chłodniczego. Należy także sprawdzić szczelność całego układu chłodniczego, ewentualnie uzupełnić, albo nawet wymienić cały płyn chłodniczy.


4

Wymiana płynu chłodniczego powinna odbywać się nie rzadziej niż co 2-3 lata. Trzeba pamiętać, że po tym okresie płyn traci wiele swoich właściwości i może działać nawet niekorzystnie na różne części silnika – może nawet dojść do rozszczelnienia układu chłodniczego i mogą zostać uszkodzone te elementy, które są wykonane z aluminium


5

Bardzo ważne jest, by przed zimą sprawdzić akumulator. Szczególnie jest to ważne w przypadku posiadania samochodu z silnikiem diesla. Warto sprawdzić lub wymienić też świece żarowe.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 14.12.2010

Komentarze

Najlepsze rozwiązanie to wizyta u lakiernika, który odpowiednio zabezpieczy i zakonserwuje ubytek, żeby rdza się dalej nie rozprzestrzeniała. Jeżeli potrzebujesz to podrzucam namiar na sprawdzony serwis blacharsko-lakierniczy z Warszawy - namiary są na stronie www.solidny-blacharz.pl

Ostatnio zmieniony: 2012-12-02 22:21:12