Jak otworzyć zamarznięty zamek w samochodzie?

W zamierzchłych czasach, kiedy wiedźmy topiono w rzekach, a glob wydawał się być płaski... Posiadałem magiczny samochód z Wolfsburga w kolorze zgniłej zieleni. Poza szeregiem zalet (kuloodpornośc oraz magnes na wszelkie okoliczne dziewoje), miał jedną wadę. Gdy tylko pojawiały się mrozy, nie mogłem otworzyć go kluczykiem. Pamiętam do dziś wchodzenie przez bagażnik w centrum zatłoczonego miasta... Wracając do tematu, co wtedy robić? Jest parę sposobów...

  • Odmrażacz do zamków, zapalniczka, preparat wypierający wilgoć.
1
http://www.flickr.com/photos/woodysak/5103735981/ http://www.flickr.com/photos/woodysak/5103735981/

Najprostszy sposób to odmrażacz do zamków.
Jego wersja kieszonkowa posiada prosty aplikator i zapewnia dość wysoką skuteczność. Koszty są niewielkie, więc inwestycja godna polecenia. Często jednak zapominamy o nim. Co wtedy?


2

Zapalniczka.
Ważniejsza niż klucz rozmiaru 10 w starym komarku z PRL'u. Ogrzewamy kluczyk (nigdy zamek, chyba że lubimy malować samochód co zimę) i wkładamy do zamka. Po którymś razie mechanizm powinien odmarznąć i "bezproblemowo i bezwstydnie" dostaniemy się za kierownicę. Zawsze ogrzewamy tylko metalowy grot kluczyka. Te nowsze wyposażone są w czujniki i nadajniki, które raczej ciężko zniosą próbę ogniową.


3

Suszarka, ciepła woda w pojemniku... Takich sposobów jest multum. Wszystkie jednak wymagają miejsca postoju zamarzniętego samochodu w pobliżu domostwa.


4

Jak zapobiegać zamarzaniu zamków?
Co robić, żeby zabezpieczyć się przed zamarzaniem zamka na stałe? Wyprzeć wilgoć. Najdokładniejszy sposób to odkręcenie boczków drzwi, osuszenie dokładnie wszystkiego i uszczelnienie, aby wilgoć nie dostawała się na nowo. Można wszystko zapsikać preparatami typu "anty-wilgoć", które wypierają wodę z całego obiegu.


5

Prostszy sposób to na wyparcie wilgoci to wstawienie samochodu do pomieszczenia, wysuszenie drzwi i zamków suszarką. Warto też zostawić na noc włączoną farelkę. Po tym zabiegu powinniśmy przez jakiś czas uniknąć konieczności szarpania się z drzwiami naszego autka.


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Nie podgrzewajmy lakierowanych powierzchni drzwi oraz mechanizmów kluczyka! Jeśli odmrażacz wyleje się na lakier, polecam zetrzeć szmatką.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 05.12.2012

Komentarze