Jak odpowiednio eksploatować diesla na co dzień?

Jak odpowiednio dbać o stan naszego diesla? Oto kilka porad, które na pewno unikną Cię przed nadmiernym wydatkami, stresem, problemami. To wszystko można uniknąć dzięki przestrzeganiu paru kroków.

1

Przede wszystkim nie odpalajmy na pych. Szczególnie nowych diesli, które mają pasek rozrządu. Podczas takiego zabiegu pasek może ulec zerwaniu, co będzie bardzo kosztowne.


2

Uważaj podczas pożyczania prądu.
Jak wiadomo powszechnie, aby uruchomić diesla potrzeba większego prądu rozruchowego. Należny najpierw trochę podładować rozładowany akumulator. Należy najpierw podłączyć masę, prąd lubi kopać :).
Należy także podłączanie rozpocząć od akumulatora dawcy, co uniknie iskrzenia.


3

Temperatura silnika.
Starsze silniki zimą nie dogrzewają się. W nowszych jest to objawem zużycia termostatu. Wpływa to na zużycie paliwa, choć wzrost jest niewielki. Warto zasłonić małą cześć chłodnicy, co może powodować odpowiednie nagrzanie silnika w zimne mroźne dni.


4

Turbo.
Zawsze trzeba pamiętać, że gdy nasz silnik jest zimny nie wkręcamy go na wysokie obroty . Wpływa to negatywnie na turbosprężarkę. Pamiętaj także, iż donośny gwizd turbosprężarki oznacza zużyte łopatki.


5

Stan oleju w silniku.
Zbyt niski poziom może uszkodzić silnik. Ale także zbyt wysoki poziom oleju w silniku jest niekorzystny dla naszego silnika. W silnikach które posiadają filtr cząstek stałych, może dochodzić do zapchania filtra, co negatywnie wpływa na silnik. Może okazać się że silnik dławi się i brak mu mocy.


6

Odpowiedni olej.
Aby nasz silnik odpowiednio był smarowany musi posiadać odpowiednio dobrany olej. Olej musi spełniać odpowiednie normy jakościowe.


7

Jeśli wybieramy diesla warto zastanowić się nad kupnem samochodu z silnikiem, który jest mniej skomplikowany, możliwie że bez turbo. Bardzo drogim w naprawach jest system wtryskiwaczy piezoelektrycznych. W szczególności, gdy diesel zdrożał warto wybrać mały silnik, jeśli nie będzie nas irytowała mała dynamika jazdy.


8

Uwagi i spostrzeżenia

  • Trzeba czasami dbać o silnik a ozwięczy się bezproblemową eksplatacją


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 13.10.2012

Komentarze

mam , wiec skorzystam z rad...

Ostatnio zmieniony: 2013-02-26 18:37:09