Jak odkleić wewnętrzne lusterko wsteczne?

Zdarzyło ci się, że kupiłeś samochód z niewłaściwie przyklejonym lusterkiem wstecznym? A może kupiłeś szybę do twojego samochodu i okazało się, że uchwyt na lusterko wsteczne jest zupełnie inny? W takim przypadku po zamontowaniu szyby, lusterka wstecznego wewnętrznego nie da się założyć. Chyba, że... odkleisz uchwyt na lusterko wsteczne i przykleisz ten ze zdemontowanej wcześniej pękniętej szyby.

1
źródło: flickr.com, autor: bcmom źródło: flickr.com, autor: bcmom

Na początku trzeba zaznaczyć, że operacja odklejenia lusterka wstecznego nie jest wcale łatwa i obarczona jest dość dużym ryzykiem związanym z ewentualnym pęknięciem szyby. Całą operację odklejania należy przeprowadzić z dużą ostrożnością.


2
źródło: www.flickr.com, autor: ebby źródło: www.flickr.com, autor: ebby

Jeśli samochód, w którym trzeba odkleić lusterko wewnętrzne to ford, sprawa jest względnie prosta. Ford najczęściej mocuje lusterka na czymś w rodzaju cienkiej gumowej taśmy dwustronnej. Aby odkleić lusterko wsteczne w fordzie najlepiej do tego użyć... noża do tapet. Delikatnie podcinaj uchwyt z każdej strony jedną ręką, a drugą ostrożnie odciągaj lusterko wsteczne, aż się całkiem odklei.


3
źródło: flickr.com, autor: vemma źródło: flickr.com, autor: vemma

Jeśli masz do czynienia z samochodem innym niż ford, uchwyt na lusterko wsteczne może być przyklejony np. na elastycznym kleju poliuretanowym. Jest on podobny do czarnej gumy. W takim przypadku aby usunąć uchwyt na lusterko wsteczne trzeba go po prostu odciąć. Najlepiej do tego użyć plecionej linki do wycinania szyb. Przed odcinaniem zobacz jak duży dystans jest między szybą, a uchwytem lusterka wstecznego. Jeśli jest minimalny to bezpieczniej będzie rozpleść linkę do wycinania i użyć wyciągniętego z niej pojedynczego drutu.


4
źródło: www.flickr.com, autor:quinn.anya źródło: www.flickr.com, autor:quinn.anya

Jeśli lusterko wsteczne przyklejone jest "na sztywno" na przezroczystym twardym kleju (np. loctite), jedyną możliwością jest odklejenie termiczne. W tym celu najpierw połóż szybę na stole montażowym, aby był do niej łatwy dostęp zarówno od zewnętrznej strony jak i od strony uchwytu lusterka wstecznego. Jeśli nie masz takiego stołu musisz poprosić kogoś o pomoc. Teraz użyj opalarki. Strumień gorącego powietrza skieruj od zewnętrznej strony szyby w miejscu mocowania uchwytu lusterka wstecznego. Sam uchwyt lusterka chwyć mocno kleszczami (najlepiej takimi, które mają gumowe okładziny). Teraz powoli zwiększaj temperaturę podsuwając opalarkę coraz bliżej szyby i jednocześnie kleszczami próbuj delikatnie odciągać uchwyt. W pewnym momencie klej stanie się plastyczny i uchwyt odskoczy. Wszystko to należy wykonywać powoli i ostrożnie. Zbyt mocne odciąganie uchwytu lusterka wstecznego może zakończyć się pęknięciem szyby. Z kolei przegrzanie szyby doprowadzić może do delaminacji, czyli rozwarstwienia się szyby. Delaminacja szyby niestety jest procesem nieodwracalnym.


5
źródło: www.flickr.com, autor:quinn.anya źródło: www.flickr.com, autor:quinn.anya

Jeśli już odkleisz uchwyt niepasującego lusterka wstecznego będziesz musiał prawidłowo przykleić to właściwe. Jak to zrobić przeczytasz tutaj:

http://www.zaradni.pl/porada/5961,jak_przykleic_lusterko_wsteczne


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 01.09.2012

Komentarze

u mnie też:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-11 17:38:02

U mnie się samo odkleja i problem jest z przyklejeniem :)

Ostatnio zmieniony: 2012-12-12 19:39:26