Jak można mieć aktualną nawigację satelitarną za darmo?

Świat obecnie żyje w biegu. Organizacja spotkań wymaga znajomości lokalizacji, czasu i przestrzeni. Do tego sieć drogowa wciąż ulega modernizacjom, a komercyjne mapy są aktualizowane dość rzadko, często odpłatnie. Nawigacja satelitarna i do tego całkiem aktualna prawie za darmo? Tak, jest to możliwe.

  • Palmtop z system Windows CE 5.0 lub Windows Mobile
  • Karta SD, CF lub MMC z aparatu min. 256 MB
  • Dostęp do sieci Internet
  • Odbiornik GPS wbudowany w urządzenie, zewnętrzny kablowy lub Bluetooth GPS.
1

Urządzenie przenośne do realizacji obsługi programu nawigacji.

Urządzenie przenośne do realizacji obsługi programu nawigacji. A może nawigacja w cenie urządzenia przenośnego starszej generacji?

W zależności od potrzeb możemy wykorzystać dowolne urządzenie z Windows CE 5.0 lub Windows Mobile, o dowolnym formacie ekranu. Wskazane jest obsługiwanie karty pamięci SD lub CF lub pamięć wewnętrzna min. 128MB , gdzyż plik mapy kraju i plik języka zajmie około 120 MB. Odbiornik GPS może być kablowy RS-232, Bluetooth lub wbudowany w palmtopa.
Rozwiązania wyniesione odbiornika GPS pozwolą na umieszczenie palmtopa w wygodnym miejscu. Na krótkich dystansach wystarczy zasilanie z baterii palmtopa, jednak na dłuższych wskazane jest zastosowanie ładowarki samochodowej , a domu sieciowej np. stacji dokującej.


2

Oprogramowanie z wersją darmową mapy

Oprogramowanie z wersją darmową mapy Program do zarządzania mapami na PC Windows

Przykładem darmowego programu z funkcją aktualizacji jest program Navigator 12 firmy mapFactor. Do pracy darmowej wykorzstuje mapy tworzone w ramach OpenSource. Aktualizacja map jest prawie bieżąca z dokładnością do kilku dni czy tygodni. Mapa powstaje na bieżąco i jest aktualizowana przez Użytkowników systemu.


3

Instalacja i konfiguracja

Instalacja i konfiguracja Niby palmtop Dell z koszmarnie starym systemem operacyjnym, a całkiem fajna aktualna nawigacja

Do realizacji procesu instalacji służy pod Windows program "NavigatorFree_install.exe", który pozwala na bezproblemowe przebrnięcie przez zainstalowanie programu na palmtopie lub tablecie. Najłatwiejsza jest opcja instalacji pliku "pocket_navigator.cab" na karcie i zainstalowanie programu w palmtopie za pomocą uruchomienia tego pliku.
Potem za pomocą Navigatora PC przygotowujemy pliki map i dźwięku i nagrywamy je na kartę. Karta umieszczona w palmtopie jest traktowana jako źródło danych i proces instalacji jest gotowy.


4

Uruchomienie systemu polega na odnalezieniu odbiornika GPS, podłączenia go do systemu i pobrania danych o pozycji. Program na PC i na palmtopa został wyposażony w bardzo czytelny Help. Działanie bezpłatne map i programu jest nielimitowane terminowo.
Można jednak zakupić wersję komercyjną mapy jeśli dojdziemy do wniosku, że darmowa mapa jest niezbyt dokładna i nam nie wystarcza. Proces upgrade sprowadza się do wprowadzenia klucza wersji komercyjnej.
Dodatkowym atutem rozwiązania jest to, że palmtop zachowuje pełną funkcjonalność, nadal jest naszym organizerem, notatnikiem, czy czytnikiem ebooków.
Przy okazji jesteśmy proekologiczni, bo urządzenie klasy elektrośmiecia staje sie ponownie bardzo użyteczne.
Podobną drogą możemy wykorzystać urządzenia GPS z systemami Windows CE 5.0 lub Windows Mobile na pokładzie, dla których nie posiadamy poprzedniej wersji oprogramowania nawigacyjnego lub oprogramowanie to było w innym języku.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 19.09.2013

Komentarze

Różnica pomiędzy darmowymi mapami Google , a OpenStreetMap jest taka, że do korzystania z map Google darmowych trzeba w czasie jazdy utrzymywać połączenie internetowe w celu pobierania kolejnych kwartałów mapy, a mapa OpenStreet jest offline na karcie pamięci Palmtopa, i pracuje bez połączenia z siecią bezprzewodową ;). Więc nawet użytkownicy sieci o niknącym zasięgu mogą korzystać z darmowej nawigacji.
Dość skomplikowane. Mam mapy Google w telefonie:)