Jak kupić używany samochód?

Dziś samochód nie jest już dobrem luksusowym, a do tego używane auto można już kupić nawet za dwa tysiące, tylko jak kupić, by nie włożyć w nie więcej niż jest warte?

1

Od kogo kupić samochód? Szukaj samochodu od pierwszego właściciela, najlepiej osoby starszej, ponieważ one przeważnie mniej jeżdżą i bardziej dbają o auto.


2

Różnica w cenie? Jeśli znasz markę i model auta, które chcesz kupić, porównaj ceny tych samochodów i zastanów się, czemu jeden jest tańszy od drugiego o np. 3 tysiące (z tego samego rocznika, o podobnych parametrach).


3

Czy licznik jest cofnięty? Oszacuj i pomyśl, czy licznik nie był czasem cofnięty, mimo że ciężko jest to stwierdzić nawet w warsztatach samochodowych. Możemy przyjąć prostą logikę: średnio rocznie robimy około 10-15 tysięcy kilometrów; dla samochodu 8-letniego przebieg 70 tysięcy może być już podejrzany. Pooglądaj dobrze wnętrze samochodu; jeśli właściciel deklaruje mały przebieg - to środek powinien być zadbany, fotele bez przetarć, a elementy stałe nie powinny w środku stukać ani być luźne podczas jazdy.


4

Czy auto było bite? Warto zwrócić uwagę na szyby - tak, to nie żart - na szybie widnieje numer rocznika, który na każdej powinien być taki sam. Ważne są odstępy między maską a reflektorami oraz warto się pokusić o zobaczenie miejsca na koło zapasowe: często widać w tym miejscu, czy tył nie był mocno bity. Jeśli z jednej strony możesz w szczelinę włożyć palec, a z drugiej już nie, to coś jest nie tak!


5

Jak oglądać samochód? Auta są zawsze bardzo odpicowane i elegancko wymyte, jeśli masz możliwość - zobacz, jak prezentuje się pod słońcem, wtedy najlepiej widać wszelkiej maści wgniecenia. Nie bój się zobaczyć, gdzie tylko dusza zapragnie, czy nie ma śladów widocznej czy maskowanej korozji.


6

Czy palono papierosy w środku? Zajrzyj przede wszystkim do popielniczki, sprawdź wszelkie zakamarki koło foteli, czy nie ma śladów tytoniu, zwróć uwagę czy siedzenia, dywaniki - czy nie są wypalone dziury oraz unieś oczy w górę i oceń podsufitkę: na jasnych widać, jak dym się osadza.


7

Jak ocenić silnik w samochodzie? Podnieś maskę i zobacz, czy nie ma wycieków. Zobacz, czy silnik od razu odpala po przekręceniu kluczyka oraz jaki wydaje dźwięk i czy praca jest równomierna od samego początku oraz jak reaguje, kiedy naciskamy gaz.


8

Czy tłumik jest dziurawy? Jeśli tłumik jest zwykły, a nie „specjalny”, nie powinien wydawać „sportowych” odgłosów, przy przekraczaniu 3 tysięcy obrotów nie powinno być słychać tzw. chrobotania oraz kiedy mamy 1,5 tysiąca obrotów auto przy przyśpieszaniu nie powinno wydawać podejrzanych dźwięków.


9

Na co zwrócić jeszcze szczególną uwagę kupując samochód?
Z ważnych rzeczy:
- podczas jazdy próbnej puść kierownicę i zobacz, czy auta nie ściąga.
- zahamuj i sprawdź to samo j/w.
- zobacz, czy ruszając kierownicą auto reaguje, czy posiada luzy.
- zobacz, jak działa elektronika: czy radio się nie wyłącza po wjechaniu na dziurę, jak działają szyby i wszystkie inne, co jest na prąd.


10

Uwagi i spostrzeżenia

  • Oglądając auto i dopytując się o wszystkie szczegóły nie jesteś zmuszony je kupić.

  • Wszystkie podane rady są tylko bardzo ogólnym zarysem jednych z ważnych rzeczy przy zakupie samochodu z mojego punktu widzenia, mam nadzieję, że nie zapomniałem o niczym ważnym z strony technicznej. Pamiętaj: tyle ile samochodów, tyle historii przebiegu.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 03.11.2010

Komentarze

Chcesz kupić auto? Kup auto z Niemiec! Inne drogi, lepszy stan auta i ceny bardziej atrakcyjne.

Ostatnio zmieniony: 2013-01-21 23:30:58

Sprowadzaliśmy kilka lat temu samochód z Niemiec przez poleconego pośrednika, do teraz sprawuje się bez zarzutu ale mimo, że podkreślaliśmy, że nie chcemy auta firmowego to właśnie takie dostaliśmy. Po kilku myciach, gdy zszedł wosk widać wyraźnie ślady po nalepkach z logo. Jeżeli pedały są bardzo starte, wydeptane, wycieraczka mocno zużyta (chociaż można ją wymienić) a mały przebieg to z pewnością licznik był cofnięty.

Ostatnio zmieniony: 2012-12-11 10:41:07

Żeby nie dać się zrobić w konia, to kupując używany wóz warto podjechać do blacharza, który sprawnym okiem oceni czy wóz rzeczywiście jest bezwypadkowy. Bo niestety, ale większość sprzedawanych aut jest po jakimś dzwonie. Kilka miesięcy temu, gdy chciałem kupić Audicę, to przed dopisaniem umowy podjechałem do serwisu Solidny-Blacharz.pl i tam się wydało, że był klepany... A na oko nic nie było widać.

Ostatnio zmieniony: 2012-12-10 15:42:16

dobre, wartościowe rady

Ostatnio zmieniony: 2011-08-12 09:53:30