Jak kupić samochód w komisie?

Obecnie wiele osób decyduje się na nabycie używanego samochodu w komisie. Tego rodzaju zakup zawsze wiąże się z dużym ryzykiem, dlatego warto przestrzegać kilku zasad:

1

Kupuj samochód w dobrze znanym komisie, który ma ugruntowaną pozycje na rynku i dobrą opinie wśród klientów.


2

Przed obejrzeniem auta określ przeznaczenie pojazdu, pojemność silnika, moc, rodzaj nadwozia, cenę, jaką chcesz zapłacić za auto, rodzaj i zużycie paliwa, co ułatwi ci poszukiwania wymarzonego samochodu.


3

Dokładnie sprawdź wizualnie wybrany samochód zwracając uwagę na odkształcenia karoserii zwłaszcza od strony podwozia. Przyjrzyj się dobrze progom, nadkolom i innym elementom nadwozia szczególnie narażonym na korozje. Sprawdź dokładnie numery nadwozia i silnika i ich zgodność z dokumentacją auta. Jeśli szyba ma inny rok produkcji lub pochodzi od innego producenta, może to świadczyć o udziale samochodu w kolizji. Należy skonfrontować przebieg pojazdu ze stanem zużycia tapicerki i podzespołów pojazdu, a także ze stanem podnośników szyb i drzwi.


4

Należy zajrzeć pod maskę samochodu, sprawdzić czy nie ma żadnych wycieków oleju i innych płynów eksploatacyjnych.


5

Bardzo istotne są sprawy formalne, dlatego zawsze sprawdzaj dokumenty. Dodatkowo warto zapytać, czy samochód posiada książkę serwisową. Dokładnie przestudiuj umowę sprzedaży i zwróć uwagę na to, aby właściciel przekazał ci komplet oryginalnych kluczyków (standardowo auta mają 2 komplety lub więcej).


6

Nigdy nie należy kupować samochodu bez próbnej jazdy. Dzięki niej dowiemy się, jaki jest komfort jazdy, przyspieszenie, amortyzacja i głośność pracy silnika w danym samochodzie.


7

Warto skorzystać z pomocy stacji diagnostycznej gdzie można sprawdzić właściwości jezdne pojazdu i stan podwozia.


8

Oglądając samochody w komisie dobrze jest wybrać się w towarzystwie kogoś znajomego, kto zna się na rzeczy a przy okazji będzie podchodzić do wyboru auta bardziej obiektywnie i może zauważyć rzeczy, które nam się wydadzą nieistotne.


9

Należy sprawdzić ceny części i napraw, aby wiedzieć, jakie koszty trzeba jeszcze doliczyć.


10

Nie kupuj auta w pośpiechu, pamiętaj o tym, że właściciele komisów często specjalnie stosują wybiegi mające ponaglić klienta, mówią na przykład, że musisz się do jutra się zdecydować, bo jest już inny kupiec. Komisów jest obecnie bardzo dużo, więc często lepiej na spokojnie przemyśleć ofertę lub poczekać na lepszą okazję.


11

Gdy już wybierzesz samochód nie zapominaj o negocjacjach. Cena zakupu nie oznacza wszystkich twoich kosztów, gdyż będziesz musiał jeszcze zapłacić za ubezpieczenie, rejestrację, podatek i ewentualne naprawy. Cena ofertowa nie musi być ceną ostateczną, ważne abyś przygotował sobie mocne argumenty, które pomogą ci uzyskać upust w cenie zakupu auta.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 01.12.2009

Komentarze

Uważajmy też na to między kim, a kim zawierana jest umowa. Bardzo często zdarza się, że kupując auto od pośrednika, który sprowadził je z zagranicy, w celu uniknięcia konsekwencji z tytułu niezapłacenia np. akcyzy w odpowiednim terminie przez sprowadzającego, podsuwana jest nam do podpisania tzw. umowa na Niemca. W konsekwencji podpisujemy umowę jakby z poprzednim właścicielem zastępując w tym układzie sprowadzającego, który w przypadku problemów z samochodem nie ponosi żadnej odpowiedzialności, gdyż formalnie nie był stroną umowy.

Ostatnio zmieniony: 2013-01-21 23:41:44

dodam że nie oglądamy aut jak pada deszcz lub po umyciu, handlarze, komisy często polewają auta wodą ukrywając w ten sposób wady lakiernicze, sprawdzamy wszystkie szczeliny, przydałby się też miernik do grubości powłoki lakierniczej.Książką serwisową bym się nie sugerował jest ją bardzo łatwo podrobić, na allegro czysta kosztuje 10zł, tak samo często ciężko dojść faktycznego stanu licznika w sprytny sposób można zalegalizować taki przebieg. Sprawdzić warto też podłużnice, a także w spawy, często widać że nie są robione przez fabrykę. Zaglądamy do bagażnika pod koło zapasowe często pomijamy to miejsce a tam też można sporo zobaczyć

Ostatnio zmieniony: 2012-10-22 11:15:33

Bardzo dobra porada. Zimna krew uratowała już portfel niejednego człowieka z zamiarem kupna samochodu.

Ostatnio zmieniony: 2012-10-05 17:16:33

Jakbyś mi z ust wyjął :). Dodam, że okazje nie istnieją, bardzo tani samochód na pewno coś ukrywa.
Jeśli coś kosztuje zbyt tanio, już wkrótce będzie wymagało finansowej dolewki, czasem znacznie większej niż różnica uzyskana przy zakupie względem podobnych aut z rocznika.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-11 08:54:22

Polecam swoją podobną poradę o pokrewnej tematyce ;-)
http://www.zaradni.pl/porada/3018,jak_kupic_samochod_ktory_potem_latwo_sprzedac

Ostatnio zmieniony: 2011-01-28 10:39:32

Niezła porada. Z doświadczenie wiem, że bardzo trudno na oko ocenić, czy samochód był bity, no chyba, że jest się blacharzem z 20-letnim doświadczeniem. Bardzo przydatne będzie zawsze badanie grubości powłoki lakierniczej na elementach zewnętrznych, a także wewnętrznych (wnętrze bagażnika, progi etc.). To powinno nam powiedzieć dokładnie gdzie samochód był bity.