Jak kupić samochód. Jak mądrze wybrać?

Nie jest prostą sprawą kupno samochodu. W gąszczu aut wybranie w odpowiedniego jest trudną sprawą . Oto kilka porad na temat jak nie kupić kota w worku.

  • Przy ocenie czy auto było naprawiane można użć testera grubości lakieru.
1

Na początek musimy określić jaki samochód będzie dla nas odpowiedni. Możemy sprawdzić fora lub rankingi jakie auta są najlepsze ale to nic nie da jeśli nie sprawdzimy go przed zakupem. Najlepszym miejscem do poszukiwań jest internet. Możemy przeszukiwać ogłoszenia handlarzy a także osoby prywatne nie ruszając się z domu. Ważne jest także przed podróżą telefon do sprzedającego jeśli, pytajmy się o wszytko co napisał w ogłoszeniu jeśli wyczerpująco odpowiada na nasze pytania możemy udać się na oględziny auta.


2

Na oględziny warto wybrać się z osobą która ma pewne doświadczenie w zakupie samochodu. Jeśli nie znamy takiej osoby możemy po prostu zabrać znajomego. Co dwie kłowy to nie jedna ale także będzie bardziej bezpiecznie.


3

Gdy zaczniemy oględziny auta zacznijmy od formalności. Na samym początku sprawdźmy nr VIN. Numer zazwyczaj znajduje się w okolicy komory silnika lub w podłodze koło fotelu pasażera. Następnie sprawdźmy czy rzeczywiście auto ma ważny przegląd i OC. Warto także zapytać się o kartę pojazdu jeśli była wydana. Są tam czasami ważne informacje.


4

Zwróćmy szczególną uwagę na wszystkie elementy nadwozia czy mają taki sam kolor. Czy szczeliny są równe np między maską a błotnikiem. Warto także spojrzeć na śruby mocujące maskę, jeśli widać na nich uszkodzenie lakieru wtedy jesteśmy w stu procentach pewni iż maska była odkręcana, co za tym idzie mogło dojść do poważnej kolizji. Spójrzmy na spawy jeśli po obu stronach są różne oznacza to naprawy dość poważne. Możemy sprawdzić także szyby pojazdu ostatnia cyfra odpowiada rocznikowi produkcji sam. Przednia szyba może się różnić może to być np spowodowane pęknięciem przedniej szyby ale jeśli obie boczne są wymieniane może to wskazywać na kolizje boczną.


5

Podczas oględzin auta w środku skupmy się przede wszystkim nad tym czy przebieg auta rzeczywiście odpowiada zużyciu kierownicy pedałów i gałki zmiany biegów. Zwróćmy także na różnice pomiędzy tapicerką a kierownicą auta jeśli fotel wygląda jak nowy to coś tu jest nie tak. nie kupujmy raczej auta którym nie przejedziemy ani metra. Nie stwierdzimy w tedy czy np sprzęgło nadaje się do wymiany. Podczas podróży skupiajmy się na pracy silnika czy jest ona równa bądź silnik nie jest na wyższych obrotach niż normalnie. Podczas jazdy sprawdzamy czy coś nie piszczy na dziurach i czy zawieszenie nie hałasuje.


6

warto jeśli kupujemy auto na parę lat wydać trochę na sprawdzenie stanu technicznego przez mechanika nie musi to być koniecznie salonie. Warto sprawdzić najpierw samemu auto niż później bez potrzeby wydawać na mechanika i rezygnować z zakupu auta.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 17.01.2012

Komentarze

Dobre porady dla osób nieobeznanych w motoryzacji.

Ostatnio zmieniony: 2013-01-10 14:36:50

Warto przeczytać i zapamiętać, wydrukować, powtarzać przed snem. Ludzie przy zakupie auta większą uwagę zwracają na lakierek i ładne pokrowce niż to, czy za zakrętem nie wypadnie półoś. Pozdrawiami szacunek :)

Ostatnio zmieniony: 2012-10-05 17:13:15