Jak konserwować podwozie w samochodzie?

Jeśli jesteś posiadaczem starszego samochodu w którym ilość rdzy nie przekracza jeszcze ilości pozostałej blachy wewnątrz samochodu warto jest zająć się konserwacją samochodu przed kolejną jesienią oraz zimą. W kilku kolejnych krokach opowiemy jak to zrobić. Jeśli jesteś „złotą rączką” na pewno nie będziesz miał z tym problemu.

1

Odpowiedni kanał lub podnośnik. Należy znaleźć informacje na temat możliwości wynajęcia odpowiedniego kanału lub podnośnika aby przeprowadzić potrzebne operacje przy podwoziu samochodu. W tym celu przydatne są osoby trzecie, które mogą nam udzielić informacji na ten temat – może to być sąsiad, znajomy z pracy lub kolega z uczelni. Jeśli mimo to nie uzyskamy potrzebnych informacji można bezpośrednio skorzystać z wyszukiwarek internetowych w celu znalezienia warsztatów lub mechaników którzy udostępnią nam swoje kanały. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej jeśli sami posiadamy odpowiedni kanał wewnątrz swojego garażu.


2

Oględziny podwozia. W tym kroku należy wjechać na kanał lub podnośnik oraz wejść pod samochód (należy pamiętać, szczególnie w przypadku kanałów, aby samochód pozostawiony był na zaciągniętym hamulcu ręcznym oraz wrzuconym biegu). Korzystając z latarki lub przenośnej lampki możemy dokładnie obejrzeć całe podwozie samochodu i zlokalizować zardzewiałe elementy. Istotne jest aby sprawdzić stan kluczowych elementów zawieszenia jak rama samochodu (jeśli nasz samochód jest wyposażony w takową), progi samochodu, mocowania oraz osłony. Po dokonaniu oględzin możemy zastosować odpowiednie środki.


3

Znaczna ilość rdzy. W przypadku gdy nasz samochód posiada znaczną ilość rdzy na podwoziu warto jest zastosować zabiegi przed konserwacją. W tym celu potrzebne nam będą: papier ścierny grubo ziarnisty oraz farba do stosowania na zardzewiałe powierzchnie – np. hammerite. Po zakupieniu odpowiednich materiałów przystępujemy do pracy. Wszelkie elementy zardzewiałe oczyścimy delikatnie stosując papier ścierny. Następnie naniesiemy na nie grubszą warstwę farby stosowanej na rdzę. Nie należy tego zabiegu stosować na rury wydechowe, tłumiki oraz układ wydechowy, baki benzyny oraz elementy które mogą się znacznie rozgrzewać. Nie należy malować silnika! Po zakończeniu czynności zostawiamy samochód na 24 godziny w celu wyschnięcia farby.


4

Stosujemy środki konserwujące. Istotne jest aby środki konserwujące miały jak najmniejszą styczność z elementami które mogą stawać się gorące oraz takimi, na których znajduje się znaczna ilość rdzy. Warto jest skonsultować odpowiedni środek do konserwacji podwozia z mechanikiem lub sprzedawcą w sklepie. Jeśli wybraliśmy już odpowiedni preparat możemy rozpocząć jego natryskiwanie lub nanoszenie pędzlem – zależnie od rodzaju środka. Należy pamiętać aby przestrzeń, na którą nanosimy środek była czysta oraz odtłuszczona. W tym celu warto jest zastosować odpowiednie środki do usuwania tłuszczy oraz szczoteczkę z twardego włosia do usuwania błota zgromadzonego na podwoziu. Warto jest też wcześniej udać się na tzw. mycie podwozia.


5

Po naniesieniu środka konserwującego pozostawiamy samochód do wyschnięcia na kilka do kilkunastu godzin (odpowiednie informacje znajdują się na opakowaniu środka konserwującego). Po tak przeprowadzonej konserwacji będziemy w stanie spokojnie używać auta zimą.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 01.08.2009

Komentarze

Niestety ja "złotą rączką" nie jestem i na takie zabezpieczenie antykorozyjne musiałem wybrać się do serwisu. Ale dzięki temu przynajmniej jest zrobione to tak, jak powinno:) Zainteresowanych odsyłam na www.sztukawyciszania.pl/antykorozja

Ostatnio zmieniony: 2013-05-05 23:40:38


Ostatnio zmieniony: 2013-05-05 23:40:17

Świetnie opisane:)

Ostatnio zmieniony: 2013-05-05 23:40:29

dobre i praktyczne rady

Ostatnio zmieniony: 2010-11-21 23:49:44