Jak i gdzie korzystnie kupić części samochodowe?

Większość z nas nie zastanawia się często nad zakupem części samochodowych przy okazji naprawy samochodu. Zazwyczaj części kupujemy razem z usługą serwisową u naszego lokalnego mechanika. Jednak, jak się okazuje, nie zawsze jest to najbardziej opłacalny wybór. W niektórych przypadkach warto poszukać części na własną rękę. Na co zwrócić uwagę i gdzie kupić części samochodowe?

1

Wybierz odpowiedni model części

Wybierz odpowiedni model części

Przy wyborze części samochodowych kluczowe jest wybranie odpowiedniego wariantu części. Sam model i rocznik samochodu to za mało, ważna jest konkretna wersja silnikowa i generacja Twojego samochodu. Wszystkie te parametry zapisane są w kodzie VIN auta. Po przesłaniu kodu VIN sprzedawcy części otrzymasz informację, czy wybrany podzespół będzie pasował do Twojego modelu auta.


2

Zrozum różnice między poziom jakości części samochodowych

Najdroższe są części oryginalne (tzw. OE - Original Equipment), które są sygnowane logo producenta auta. W tym przypadku teoretycznie mamy pewność, że kupujemy część najwyższej jakości. Części OEM (Original Equipment Manufacturer) nie są sygnowane logo producenta auta, ale są to części o jakości identycznej z oryginałem, produkowane przez tą samą firmę, która dostarcza części bezpośrednio dla producenta auta. Części OEQ (Original Equipment Quality) są wytwarzane przez różnych producentów, teoretycznie ich jakość powinna być identyczna z oryginałem. To tańsze zamienniki oryginałów. Są także części niesygnowane żadnym znakiem jakości, warto ich używać w autach starszej generacji i wtedy, gdy po prostu chcemy oszczędzić.


3

Gdzie warto kupować części? Specjalistyczne sklepy tradycyjne i hurtownie

Minusem tego typu sklepów jest to, że są nastawione często na sprzedaż warsztatom samochodowym. Dla klientów detalicznych ceny mogą nie być tak atrakcyjne, warto zawsze porównać ceny ze sprzedawcami internetowymi. Wiele części jest na zamówienie z terminem dostawy nawet do kilkunastu dni.


4

Zakup części samochodowych na Allegro

Dział części samochodowych na Allegro to tak naprawdę wielka hurtownia części motoryzacyjnych. Zalet zakupu części motoryzacyjnych na Allegro jest wiele. Wyszukanie odpowiedniej części jest też proste dzięki opcjom filtrowania. Łatwo jest porównać ceny i ofertę różnych sprzedających, możemy też wybierać w częściach dostępnych od ręki (bez długiego czasu oczekiwania).Jedną z kluczowych zalet Allegro jest program darmowej dostawy Smart. Części samochodowe zakupione na Allegro w programie Smart bez kosztu dostawy, a co równie ważne, mamy prawo do darmowego zwrotu części, jeżeli na przykład jej jakość okaże się (po oględzinach) niesatysfakcjonująca. samochodowych 


5

Specjalistyczne sklepy internetowe

Jest wiele specjalistycznych sklepów internetowych. W niektórych z nich możemy liczyć na fachowe doradztwo, a także szeroką ofertę. Ich wadą są dłuższe terminy dostawy dla niektórych części oraz różne polityki zwrotów. Zwroty z reguły nie są darmowe, koszt wysyłki zwrotnej musimy pokryć z własnej kieszeni.Podsumowując, czasami warto sprawdzić, czy ceny części u naszego lokalnego mechanika nie są wygórowane i czy nie jest korzystniej, aby taką część zakupić na własną rękę w internecie!


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 28.12.2020

Komentarze