Jak dobrać turbosprężarkę?

Na początek może wyjaśnię co to jest turbosprężarka. Dosłownie tłumacząc to jest to maszyna wirnikowa składająca się z turbiny i sprężarki osadzonych na wspólnym wale. Więcej tu nic nie trzeba tłumaczyć. Turbosprężarkę wynaleziono już ponad 100 lat temu, początkowo była ona używana w samolotach, następnie w ciężarówkach, potem w samochodach wyścigowych, a dziś możemy ją znaleźć w samochodach codziennego użytku.

  • Większy interkuler
  • Odpowiednia turbosprężarka
1

Co daję turbosprężarka?

Turbosprężarka daje najzwyczajniej moc silnikowi, co opiszę poniżej. Spaliny z silnika są transportowane do turbosprężarki, gdzie znajduje się małe śmigło, które napędza kolejne śmigło z drugiej strony turbosprężarki. Do drugiego śmgiełka wlatuje powietrze z filtra powietrza. A całość transportowana jest przez interkuler do samego silnika. Dokładnie tłumacząc silnik jest dodatkowo napędzany przez ciepło własnych spalin. Wytłumaczyłem co to jest w ogóle turbosprężarka oraz jej działanie czas dać odpowiedz na pierwsze pytanie, jak dobrać turbosprężarkę?


2

Jak dobrać turbosprężarkę?

Turbosprężarkę dobieramy przede wszystkim do mocy naszego silnika.


3
Turbosprężarka do silnika o mocy 100KM. Turbosprężarka do silnika o mocy 100KM.

Do małych mocy silnika, tzn. do silników o mocy około 100 KM i mniej, powinno używać się również małych turbosprężarek. Małe turbosprężarki powinny mieć małe śmigiełka.


4
Turposprężarka do silnika 200 konnego. Turposprężarka do silnika 200 konnego.

Do silników o większej mocy potrzeba użyć również większej turbosprężarki. Do silników 200 KM powinno użyć się turbosprężarki około dwukrotnie większej.


5
Źródło zdjęcia: http://www.racingforum.pl/lofiversion/index.php?t88122.html Źródło zdjęcia: http://www.racingforum.pl/lofiversion/index.php?t88122.html

Kolejna sprężarka (przedstawiona na zdjęciu) jest do mocy 500 KM. Jest ona większa od obu poprzednich.


6

Nie możemy wstawić turbosprężarki przeznaczonej do silnika 500 konnego do silnika 200 konnego, czy nawet mniejszego. Silnik 500 konny wytwarza znacznie więcej spalin dlatego potrzeba wsadzić odpowiednią turbosprężarkę. Silnik 200 konny wytwarza znacznie mniej spalin i przez to turbosprężarka do silników 500 konnych nie dawała by dużo efektów.


7

Co o awaryjności. Im mniejsze są śmigła w turbosprężarce tym bardziej jest ona awaryjna, czyli czym mniejszy mamy silnik tym turbosprężarki będą bardziej wadliwe.


8

Może teraz napisze przedziały cenowe turbosprężarek.
-Turbosprężarka do silnika 500 konnego kosztuje od 1000$ do max 2500$ (3000zł do max 7500zł)
-Turbosprężarka do silnika 200 konnego kosztuje od 2000zł do 2500-3000zł
-Turbosprężarka do silnika 100 konnego kosztuje około 1000zł

Są to ceny nowych egzemplarzy, używane można kupić oczywiście o wiele taniej.


9

Czy turbosprężarkę można zamontować do każdego modelu samochodu?

Oczywiście że można do każdego spalinowego, pod jednym warunkiem, że musimy zmieścić turbosprężarkę pod maską.


10

Uwagi i spostrzeżenia

  • Kupuj turbosprężarkę zgodnie z mocą swojego silnika.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 01.01.2013

Komentarze