Jak dobrać odpowiednie opony do samochodu?

Opony są elementem pojazdu, który ma ciągły kontakt z podłożem. Właściwe opony pozwalają na zapewnienie maksimum bezpieczeństwa na drodze oraz przyczyniają się do ograniczenia zużycia paliwa. Jak wybrać odpowiednie ogumienie do samochodu?

1

Zalecenia producenta

Zalecenia producenta

Przystępując do wyboru opon, powinniśmy w pierwszej kolejności uzyskać informację, jaki ich rozmiar jest zalecany do naszego pojazdu. Dane te powinny znajdować się w zaleceniach producenta – w książce serwisowej, w instrukcji obsługi auta, na klapce wlewu paliwa bądź na nalepce umieszczonej na słupku przednich drzwi. Na rozmiar składa się nie tylko średnica koła, ale i inne parametry opony:

 • profil,

 • szerokość,

 • średnica osadzenia,

 • indeks nośności,

 • indeks prędkości.W przypadku gdy nie możemy znaleźć takich danych, możemy je pozyskać w sklepach i serwisach internetowych, takich jak Oponeo.pl, wpisując w wyszukiwarkę markę, model, typ nadwozia oraz rocznik pojazdu, dla jakiego chcemy kupić opony.


2

Podstawowe zasady doboru opon

Eksperci nie zalecają, aby do samochodu montować mniejsze opony niż zalecane, ponieważ skutkuje to słabszą stabilnością jazdy i może w konsekwencji doprowadzić do utraty przyczepności. Jeśli nie dysponujemy dopasowanym ogumieniem dla naszego auta, dopuszczalne jest zamontowanie w nim większych i szerszych opon. Nie wpłynie to negatywnie na bezpieczeństwo jazdy, a jedynie na komfort podróży.


3

Typ bieżnika

Na rynku dostępne są opony z bieżnikiem:

 • symetrycznym, tj. klasycznym,

 • kierunkowym,

 • asymetrycznym.Najprostsze i najtańsze są opony z bieżnikiem symetrycznym. Przeznaczone są one do samochodów dostawczych, ciężarowych oraz miejskich.


4

Rodzaj opony

Na rynku dostępne są opony letnie, zimowe i wielosezonowe. Letnie ogumienie przystosowane jest do poruszania się po suchych lub mokrych drogach w wyższych temperaturach, zaś zimowe po drogach ośnieżonych, w błocie pośniegowym oraz w niskich temperaturach – poniżej 7 stopni Celsjusza.Szczególnym rodzajem ogumienia są opony typu Run Flat, które nawet po przebiciu w czasie jazdy nie tracą natychmiast ciśnienia i pozwalają na dojazd do najbliższego warsztatu wulkanizacyjnego – nawet na dystansie 80 kilometrów.


5

Cena opony

Ważnym kryterium doboru opon do auta jest cena. TNS Polska na zlecenie firmy oponiarskiej Michelin zapytała kierowców, czym kierują się przy zakupie ogumienia (http://www.motofakty.pl/artykul/kryteria-wyboru-opon-przez-polskich-kierowcow.html). Aż 62 proc odpowiedziało, że najważniejsza jest cena. Dlatego też wyróżnia się trzy klasy cenowe:

 • budżetowa – ekonomiczna lub niska,

 • średnia – medium,

 • wysoka – premium.Najdroższe opony będą optymalnym wyborem do samochodów o wysokich osiągach, wyposażonych silnik o dużej pojemności. Tanie, ekonomiczne opony przydadzą się w autach jeżdżących na krótkich, miejskich trasach.


6

Bezpieczeństwo jazdy

Wybór właściwych opon do samochodu przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa podczas jazdy – w mieście i na dłuższych trasach oraz w trakcie hamowania. Opony powinny przyczynić się do skrócenia drogi hamowania na suchej lub mokrej nawierzchni. Muszą zapewniać stabilność jazdy szczególnie podczas wchodzenia w zakręt.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

 1. Zaloguj się:
 1. 18.08.2014

Komentarze