Jak bezpiecznie wyprzedzać TIRy?

Wyprzedzanie to prawdopodobnie najniebezpieczniejszy manewr, który będziecie wykonywać na drodze. Wyprzedzanie tzw. TIR-ów lub innych długich samochodów jest zdecydowanie trudniejsze niż wyprzedzanie samochodów osobowych, w szczególności, gdy nie dysponujemy samochodem o oszałamiających osiągach.

1

Wyprzedzając samochody ciężarowe przede wszystkim przestrzegaj przepisów ruchu drogowego oraz zasad dotyczących każdego manewru wyprzedzania. Przypomnijmy te zasady: przed wyprzedzaniem patrzymy w lewe lusterko i sprawdzamy czy nikt nas nie wyprzedza, sprawdzamy czy samochód przed nami nie rozpoczął manewru wyprzedzania lub zmiany kierunku ruchu. Następnie wrzucamy kierunkowskaz i rozpoczynamy wyprzedzanie.


2
Lewy pas jest wolny Lewy pas jest wolny

Upewnij się, że z naprzeciwka nic nie jedzie. Musisz mieć dostatecznie dużo czasu, aby wyprzedzić TIR-a i „schować się” na swój pas ruch. Kluczowe jest w tym momencie oszacowanie prędkości samochodów jadących z naprzeciwka oraz wyczucie możliwości przyśpieszenia swojego własnego samochodu. To wyczucie przychodzi z czasem, dlatego zaczynaj spokojnie.


3
Nie wyprzedzamy na przejściach dla pieszych Nie wyprzedzamy na przejściach dla pieszych

Nie wyprzedzaj na skrzyżowaniach, przejściach dla pieszych i wzniesieniach. Robiąc to narażasz życie swoje oraz innych użytkowników drogi. W przypadku TIR-ów musisz być wielokrotnie bardziej uważny, musisz monitorować drogę kilkaset metrów w przód, ponieważ wyprzedzenie TIR-a zajmie ci sporo więcej czasu i miejsca niż standardowe wyprzedzanie.


4

Samochody ciężarowe znacznie ograniczają widoczność na drogę przed nami, przez co trudniej jest nam ocenić sytuację. Jest kilka prostych sposobów, aby poprawić widoczność: zachowaj odstęp od samochodu ciężarowego, co jakiś czas „wychylaj się”, czyli bardzo ostrożnie zjedź w stronę lewego pasa i sprawdź jak wygląda sytuacja przed samochodem ciężarowym. Poza tym możesz przesunąć swoje ciało i twarz w lewo. Ja często opieram się lewym łokciem o drzwi samochodu, ponieważ taka pozycja zapewnia lepszą widoczność.


5

Dzięki temu, że zachowałeś odstęp od samochodu ciężarowego możesz rozpocząć rozpędzanie samochodu jeszcze przed rozpoczęciem manewru wyprzedzania. Zanim dojedziesz do TIR-a zdążysz rozpędzić swój samochód, dzięki czemu uda ci się wyprzedzić TIR-a szybciej. Jest to szczególnie przydatne, jeżeli twój samochód nie ma szczególnie dobrych osiągów.


6

TIR-y często jeżdżą w kolumnach – jeden za drugim. Upewnij się, że po wyprzedzeniu znajdziesz miejsce na prawym pasie.


7

Możesz włączyć kierunkowskaz kilkanaście sekund przed rozpoczęciem manewru. Zasygnalizujesz kierowcy TIR-a chęć wyprzedzenia go, dzięki czemu będzie on mógł „zrobić margines”, czyli zjedzie do prawej krawędzi drogi, żeby ułatwić ci wyprzedzanie. Wbrew pozorom jest to sytuacja dość częsta. Nie zapomnij tylko podziękować mrugając światłami awaryjnymi.


8

Uwagi i spostrzeżenia

  • Bądź cierpliwy. Jeżeli nie masz miejsca na wyprzedzanie – nie rób tego i czekaj.

  • W warunkach słabej widoczności (noc, deszcz, śnieg) niezwykle trudno oszacować prędkość samochodu jadącego z naprzeciwka.

  • Jeżeli nie masz jeszcze doświadczenia wyprzedzaj tylko i wyłącznie wtedy, gdy masz duży zapas miejsca i czasu.

  • „Tisze jedziesz, dalsze budiesz” – coś w tym jest!:)


Galeria

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 10.08.2009

Komentarze

Nienawidzę wyprzedzać TIRów :/

Ostatnio zmieniony: 2011-03-11 21:07:11


Ostatnio zmieniony: 2010-12-06 22:46:40

test 1

Ostatnio zmieniony: 2010-12-06 22:45:23

"Wyprzedzając samochody ciężarowe przede wszystkim przestrzegaj przepisów ruchu drogowego (...)"
To powodzenia w sytuacji, gdy TIR wlecze się ~86km/h a ograniczenie jest do 90km/h ;]
Należy jeszcze pamiętać, że za Tobą mogą jechać inni kierowcy, którzy nie są zbyt cierpliwi - ci są najgorsi, bo mogą już zacząć wyprzedzać, gdy Ty się dopiero przymierzasz.

Ostatnio zmieniony: 2010-09-25 11:55:04

Widać,że znasz się na rzeczy! Powodzenia!! Zobacz też moje porady:)

Ostatnio zmieniony: 2010-07-27 12:54:49