Daleki wakacyjny wyjazd. Jak przygotować auto?

Niespodzianki podczas urlopu bywają miłe, ale nie jeśli stawką jest bezpieczeństwo i dobre samopoczucie twojej rodziny. By uniknąć problemów spotykających was kilkaset, a nawet kilka tysięcy kilometrów od domu, przed wyjazdem warto odpowiednio przygotować auto. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę, by w porę zdiagnozować ewentualne usterki mogące przeszkodzić wam w wypoczynku i jak bez fachowych umiejętności przygotować samochód do wakacji.

1

Układ chłodzenia

Układ chłodzenia

W długiej, często wielodniowej podróży po rozgrzanych słońcem szosach sprawność układu chłodniczego ma kluczowe znaczenie. Na szczęście kontrola jego stanu nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani narzędzi. W pierwszej kolejności powinieneś podnieść maskę i odnaleźć chłodnicę.Z niej wyprowadzone są dwie rurki z tworzywa, prowadzące do silnika. Sprawdź przede wszystkim stan metalowych pierścieni łączących je z silnikiem oraz chłodnicą – jeśli są zardzewiałe, koniecznie je wymień. Skontroluj też same przewody. Ich parcenie, pęknięcia, głębokie rysy oraz utrata elastyczności to sygnał, że konieczna jest bezzwłoczna wymiana.


2

Układ hamulcowy

Choć w teorii zadbany, złożony z dobrej klasy podzespołów układ hamulcowy nie powinien odmówić posłuszeństwa, przed dłuższym wyjazdem warto upewnić się, czy wszystkie jego elementy działają poprawnie. W tym celu skontroluj przede wszystkim:

  • sprawność świateł stop (za awarie zwykle odpowiadają przepalone żarówki);


  • zawartość wody w płynie hamulcowym (tester kupisz na carpardoo.pl);


  • grubość okładzin na klockach i tarczach (minimalna wartość jest określona przez producenta auta)3

Stan opon i ciśnienie

Kolejna kwestia to kondycja ogumienia. Tu kluczowa okazuje się głębokość bieżnika, którą poznasz stosując specjalny tester tudzież monetę lub zapałkę wraz z suwmiarką. Przyjmuje się, że ta wartość powinna wynieść co najmniej 1,6 milimetra. Opony z tak płytkim bieżnikiem nie nadają się jednak do odbycia długiej trasy. Wybierając się na wakacje, zadbaj o to, by bieżnik miał co najmniej 3 milimetry.Przed samym wyruszeniem w drogę skontroluj również ciśnienie w oponach. By dowiedzieć się, ile powietrza powinieneś napompować dla konkretnego obciążenia, zajrzyj do instrukcji auta. Tę informację znajdziesz też na słupku A oraz przy wlewie paliwa. Pamiętaj, że kontroli wymaga również koło zapasowe.


4

Stan reflektorów

Wymiana żarówki na poboczu jest niełatwym – a czasem nawet niewykonalnym – zadaniem. By takich problemów uniknąć, przed wyjazdem sprawdź, czy oświetlenie w aucie działa poprawnie. Dotyczy to nie tylko sprawności żarówek, ale też prawidłowego wypoziomowania reflektorów.


5

Obowiązkowe wyposażenie

odczas wyjazdu (choć oczywiście nie tylko) auto powinno być wyposażone w trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. Poza tym, przed wakacjami warto wyposażyć się też w:

  • apteczkę;


  • kamizelkę odblaskową;


  • linkę holowniczą;


  • piankę uszczelniającą do kół;


  • przewody rozruchowe
Koniecznie dowiedz się też, jakie elementy wyposażenia są obowiązkowe w krajach, do których się wybierasz. Próby porozumienia się z policjantami w obcym języku mogą być źródłem sporego stresu. Podczas urlopu lepiej ich uniknąć.


6

Najważniejsze dokumenty

Zanim wyjdziesz, sprawdź też dokumenty auta. W dowodzie rejestracyjnym upewnij się, kiedy upływa termin ważności przeglądu. Jeśli data zbiega się z wyjazdem, do stacji kontroli pojazdów warto odwiedzić jeszcze przed wakacjami. W przypadku, gdy jeździsz na polisie wykupionej jeszcze przez poprzedniego właściciela, upewnij się również, że nie kończy się ona w trakcie urlopu. Jeżeli zaś auto ubezpieczone jest na ciebie, ochrona zostanie przedłużona z automatu.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 06.08.2019

Komentarze