Daleki wakacyjny wyjazd. Jak przygotować auto?
Niespodzianki podczas urlopu bywają miłe, ale nie jeśli stawką jest bezpieczeństwo i dobre samopoczucie twojej rodziny. By uniknąć problemów spotykających was kilkaset, a nawet kilka tysięcy kilometrów od domu, przed wyjazdem warto odpowiednio przygotować auto. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę, by w porę zdiagnozować ewentualne usterki mogące przeszkodzić wam w wypoczynku i jak bez fachowych umiejętności przygotować samochód do wakacji.
Układ chłodzenia

W długiej, często wielodniowej podróży po rozgrzanych słońcem szosach sprawność układu chłodniczego ma kluczowe znaczenie. Na szczęście kontrola jego stanu nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani narzędzi. W pierwszej kolejności powinieneś podnieść maskę i odnaleźć chłodnicę.
Z niej wyprowadzone są dwie rurki z tworzywa, prowadzące do silnika. Sprawdź przede wszystkim stan metalowych pierścieni łączących je z silnikiem oraz chłodnicą – jeśli są zardzewiałe, koniecznie je wymień. Skontroluj też same przewody. Ich parcenie, pęknięcia, głębokie rysy oraz utrata elastyczności to sygnał, że konieczna jest bezzwłoczna wymiana.
Układ hamulcowy
Choć w teorii zadbany, złożony z dobrej klasy podzespołów układ hamulcowy nie powinien odmówić posłuszeństwa, przed dłuższym wyjazdem warto upewnić się, czy wszystkie jego elementy działają poprawnie. W tym celu skontroluj przede wszystkim:
- •
sprawność świateł stop (za awarie zwykle odpowiadają przepalone żarówki);
- •
zawartość wody w płynie hamulcowym (tester kupisz na carpardoo.pl);
- •
grubość okładzin na klockach i tarczach (minimalna wartość jest określona przez producenta auta)
Stan opon i ciśnienie
Kolejna kwestia to kondycja ogumienia. Tu kluczowa okazuje się głębokość bieżnika, którą poznasz stosując specjalny tester tudzież monetę lub zapałkę wraz z suwmiarką. Przyjmuje się, że ta wartość powinna wynieść co najmniej 1,6 milimetra. Opony z tak płytkim bieżnikiem nie nadają się jednak do odbycia długiej trasy. Wybierając się na wakacje, zadbaj o to, by bieżnik miał co najmniej 3 milimetry.
Przed samym wyruszeniem w drogę skontroluj również ciśnienie w oponach. By dowiedzieć się, ile powietrza powinieneś napompować dla konkretnego obciążenia, zajrzyj do instrukcji auta. Tę informację znajdziesz też na słupku A oraz przy wlewie paliwa. Pamiętaj, że kontroli wymaga również koło zapasowe.
Stan reflektorów
Wymiana żarówki na poboczu jest niełatwym – a czasem nawet niewykonalnym – zadaniem. By takich problemów uniknąć, przed wyjazdem sprawdź, czy oświetlenie w aucie działa poprawnie. Dotyczy to nie tylko sprawności żarówek, ale też prawidłowego wypoziomowania reflektorów.
Obowiązkowe wyposażenie
odczas wyjazdu (choć oczywiście nie tylko) auto powinno być wyposażone w trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. Poza tym, przed wakacjami warto wyposażyć się też w:
- •
apteczkę;
- •
kamizelkę odblaskową;
- •
linkę holowniczą;
- •
piankę uszczelniającą do kół;
- •
przewody rozruchowe
Koniecznie dowiedz się też, jakie elementy wyposażenia są obowiązkowe w krajach, do których się wybierasz. Próby porozumienia się z policjantami w obcym języku mogą być źródłem sporego stresu. Podczas urlopu lepiej ich uniknąć.
Najważniejsze dokumenty
Zanim wyjdziesz, sprawdź też dokumenty auta. W dowodzie rejestracyjnym upewnij się, kiedy upływa termin ważności przeglądu. Jeśli data zbiega się z wyjazdem, do stacji kontroli pojazdów warto odwiedzić jeszcze przed wakacjami. W przypadku, gdy jeździsz na polisie wykupionej jeszcze przez poprzedniego właściciela, upewnij się również, że nie kończy się ona w trakcie urlopu. Jeżeli zaś auto ubezpieczone jest na ciebie, ochrona zostanie przedłużona z automatu.
Dodaj komentarz