Bezpiecznie podróżuj rowerem

Obecnie nastaje pora, gdzie samochód zamieniamy na rower. Nasze warunki nie są w pełni dostosowane do jazdy rowerem, ale, ponieważ nie ma innego wyjścia, to musimy sobie radzić. Jak jeździć bezpiecznie rowerem, gdy brak jest ścieżek rowerowych? W większych miastach powstają na krótkie dystanse drogi rowerowe, ale nadal brak jest połączeń, na przykład z jednego miasta do drugiego, całych ścieżek wiodących przez las, czy miejsc, po których bezpiecznie można poruszać się na rowerze. Kierowcy narzekają na pojawiających się rowerzystów.

  • rower, mapa turystyczna z drogami rowerowymi, kask, dobre hamulce, zachowanie ostrożności,
1

Rower kontra samochód

Trzeba uświadomić sobie jedną, najważniejszą rzecz, a mianowicie to, że samochód składa się z ogromnej ilości blachy, przy dużej prędkości rower zostanie zmiażdżony wraz z rowerzystą. Dlatego warto czasami dla własnego bezpieczeństwa nie polegać tylko i wyłącznie na Kodeksie Drogowym, ale swoim rozsądku. Nie każdy z kierowców przestrzega przepisów i to jest niepokojące.


2

Korzystaj z chodników i poboczy

Oczywiście, jeżeli tylko warunki na to pozwalają, starajmy się korzystać z chodników, poboczy, aby zminimalizować prawdopodobieństwo wypadku. Poza tym, to my mamy czuć się na drodze pewnie, jadąc rowerem. Poruszając się po chodniku, musimy być czujni, gdyż, jak sama nazwa wskazuje, chodnik jest dla pieszych i dlatego jedźmy ostrożnie. Najważniejsze uważajmy na samochody, które zaparkowane są na ulicy lub na chodniku. Może zdarzyć się tak, że w danej chwili samochód będzie ruszał albo otworzy drzwi, wówczas możemy władować się rowerem prosto na maskę lub w najlepszym wypadku zrobić salto i przy tym nieźle potłuc się. Poza tym po chodniku można jechać rowerem zgodnie z Kodeksem Drogowym, gdy szerokość chodnika wynosi minimum 2 m, zachowując przy tym szczególną ostrożność przy wymijaniu pieszych. Z chodnika możemy też skorzystać, gdy prędkość przekracza 60 km/h dla samochodów na jezdni.


3

W ruchu drogowym zachowaj odstęp między rowerem a samochodem

Na drodze bezpośrednio, gdy znajdujemy się w pobliżu samochodu jadącego, zachowajmy odstęp (minimum 1 m), ale prędkość powinna być podobna do samochodu, koło którego jedziemy. W ten sposób dystans zostaje zmniejszony i jazda staje się wbrew pozorom bezpieczniejsza. Często kierowcy w ferworze nie patrzą, kto jedzie, gdzie jedzie, a przecież rowerzyści są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu. Statystyki są zatrważające, jeżeli chodzi o wypadki z udziałem rowerzystów.


4

Nigdy nie pij alkoholu, gdy jedziesz rowerem

Kiedy siadamy za kierownicę roweru, pamiętajmy o tym, aby nie skusiło nas do tego, aby napić się alkoholu, nawet małej ilości. Od razu jesteśmy na pozycji przegranej, niezależnie od tego, kto ponosi winę w razie incydentu, do tego dochodzi jeszcze utrata prawo jazdy, a to już większa strata i kolejne kłopoty.


5

Na przejściu zsiądź z roweru

Na przejściu dla pieszych, najlepszym sposobem jest dołączenie do nich, poprzez zejście z roweru i prowadzenie go przez pasy, potem dalsza jazda. Zgodnie z Kodeksem Drogowym rowerzysta ma obowiązek zejść z roweru. Szybkie przejechanie przez pasy, stwarza prawdopodobieństwo spowodowania wypadku.


6

Unikaj tirów na drodze

Ogromnym niebezpieczeństwem dla rowerzystów są tiry. Starcie z takim potworem nie wróży szczęśliwego zakończenia. Kierowcy tych maszyn, często nie widzą w lusterkach swoich, że jedzie tuż obok rowerzysta. (Kiedyś widziałam w centrum miasta, jak tir wlókł rowerzystę i kierowca zupełnie nie zorientował się, dopiero ludzie zaczęli krzyczeć, że zatrzymać ma tira, bo pod maską znajduje się człowiek z rowerem. Odkąd widziałam ten wypadek unikam takich ciężarówek, jak ognia).


7

Zadbaj o akcesoria

Poruszając się po drodze na rowerze, pamiętajmy o wyposażeniu w odblaskowe znaczki i kamizelki, one sprawiają, że wieczorem jesteśmy bardziej widoczni dla kierowców, a my sami też czujemy się pewniej na drodze. To nie kosztuje dużo, a może uratować życie. Często można spotkać ludzi, którzy jadą na rowerze wieczorem zupełnie nieoświetleni. Przy dużej prędkości samochodu, rowerzysta nie ma szans przeżycia.


8

Miej przy sobie kask

Kask, choć nie ma obowiązku w nim jady, jednak czasami warto mieć założony na głowie. Osłania przed urazami i może też uratować życie rowerzysty w razie upadku, czy zderzenia z samochodem.


9

Korzystaj ze ścieżek rowerowych

Korzystaj ze ścieżek rowerowych http://www.flickr.com/photos/25311028@N03/2398476788/

Najlepiej kup sobie mapę turystyczną i znajdź ścieżki rowerowe w pobliżu, gdzie mieszkasz. Bezpiecznie można zorganizować wycieczkę rowerową na przykład zabierając rowery do pociągu i rozpoczynając wycieczkę od danego punktu na mapie, gdzie są ścieżki rowerowe.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 06.07.2013

Komentarze