Trzy choroby, które rozpoznasz po stanie swojej cery

Skóra, jak wiadomo, pokrywa nasze całe ciało. Jednak to nie wszystko! Okazuje się, że jest ona również swojego rodzaju mapą, po której można wyczytać, w jakim jest stanie. Przede wszystkim, zmiany w naszym organizmie „wyświetlają się” na naszej twarzy. Czy wiesz, jakie trzy choroby możesz rozpoznać po stanie swojej cery?

1

Cera, a problemy hormonalne

Cera, a problemy hormonalne

Cera, a problemy hormonalne
Ziemista cera, która ma szarawy odcień, jest matowa oraz brakuje jej naturalnego blasku, może być objawem problemów hormonalnych. Jeżeli w organizmie dojdzie do spadku estrogenów, zmniejszy się ilość naczyń włosowatych – w efekcie stanie się ona szara i pozbawiona życia. Z kolei w przypadku zbyt niskiego poziomu progesteronu w organizmie, skóra może zacząć się przesuszać. A co jeśli estrogen będzie zbyt wysoki, a progesteron z kolei – niski? Skóra stanie się cieńsza i wpłynie to na jej zły wygląd. Pamiętaj, że ZAWSZE kiedy podejrzewasz u siebie problemy z hormonami, koniecznie musisz skontaktować się ze swoim lekarzem! Diagnozowanie choroby przez siebie samego przy pomocy Internetu to z pewnością nie najlepszy pomysł. Może prowadzić do wielu poważnych problemów. Z problemami natury hormonalnej uporać się pomoże Ci endokrynolog, a także dermatolog. Pamiętaj o właściwej diecie oraz odpowiednim nawodnieniu organizmu!


2

Gdzie się podziały te czerwone krwinki? - czyli anemia

Anemia to choroba, o której od jakiegoś czasu słychać coraz częściej i głośniej. Polega ona na tym, że można zaobserwować znaczny spadek liczby krwinek czerwonych, bądź stężenia hemoglobiny w naszej krwi. Przyczyną tej choroby jest niedobór żelaza, stanowiącego bazowy element powyżej wspomnianej HGB. Zapewnia ona prawidłową budowę, a także działanie czerwonych krwinek.Jak po stanie cery rozpoznać, czy to właśnie anemia jest naszym problemem? Cera osób cierpiących na tę przypadłość jest nadmiernie blada, tak samo jak błony śluzowe. Można to szczególnie zaobserwować na wewnętrznej stronie warg oraz dolnych powiek. Poza objawami, widocznymi na cerze, anemię można rozpoznać także po ciągłym uczuciu zmęczenia, po częstych bólach głowy oraz nadmiernej utracie włosów.


3

Nie taka słodka cukrzyca

Badania dowodzą, że zmiany skórne u diabetyków są widoczne zanim pojawia się objawy kliniczne choroby, jaką jest cukrzyca. Znacznie podniesione poziomy glikemii to doskonałe warunki dla zmian zwyrodnieniowych w naczyniach włosowatych, a także tętniczkach i żyłach. Skutkiem tego jest niedotlenienie skóry i upośledzenie dostarczania do niej prawidłowych substancji odżywczych. Właśnie dlatego cukrzycy tak często narzekają na szorstką, suchą cerę, z tendencją do łuszczenia się. Jak wiadomo, skóra, która jest nadmiernie sucha, to doskonała pożywka dla nawracających infekcji grzybiczych.Podczas cukrzycy zauważyć można również podatność naskórka na uszkodzenia, a także trudność w gojeniu się mniejszych lub większych ran. Jeśli diabetyk ma większą masę ciała, może także pojawić się tak zwane „rogowacenie ciemne” – to zjawisko, kiedy miejscami zgrubiała skóra staje się pokryta brodawkami, a także jest nadmiernie upigmentowana. Zmiany te najczęściej zauważyć można w okolicach pach, szyi oraz dłoni. Naukowcy zauważyli, że u osób chorujących na cukrycę typu II, na nogach znaleźć można czerwone plamiste wykwity. Z czasem ciemnieją one i mogą stawać się nawet brunatne.Anemia, cukrzyca i zmiany hormonalne nie są jedynymi przypadłościami, których objawy widać na cerze. Aby nie doprowadzić do niechcianych zmian, pamiętaj o zdrowej diecie, a także o profilaktyce. Wszak nie bez powodu mawia się, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć…


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 12.01.2023

Komentarze