Trądzik. Jak sobie z nim radzić?

Trądzik to jeden z najczęstszych problemów z cerą, zarówno w wieku nastoletnim, jak i w dorosłości. Na szczęście istnieją sposoby, żeby łatwo sobie z nim poradzić. Główną przyczyną tworzenia się trądziku jest nieprawidłowe złuszczanie się naskórka oraz łojotok. Trądzik to zazwyczaj nieestetycznie wyglądające krostki, a do tego często stan zapalny. Skóra jest wówczas świecąca, a także pojawiają się na niej przebarwienia i blizny. Chcąc więc pozbyć się trądziku warto przede wszystkim dbać o odpowiednią pielęgnację skóry na co dzień. Skóra zwłaszcza na twarzy musi być nawilżona i dobrze oczyszczona, stąd tak ważny będzie np. dokładny demakijaż, przemywanie skóry tonikiem i regularne stosowanie peelingu, najskuteczniejszy będzie np. peeling enzymatyczny. Krem do twarzy powinien też być specjalnie dobrany do cery trądzikowej. Oprócz odpowiedniej pielęgnacji, ważna będzie też dieta bogata przede wszystkim w cynk, witaminę B2 i B6 czy witaminę D, tak aby zapewnić wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Warto spożywać produkty morskie jak ryby czy owoce morza, a także np. nabiał, warzywa i owoce. Ważne jest też picie odpowiedniej ilości wody, a także aktywność fizyczna. Występują jednak różne rodzaje trądziku i każdy z nich leczy się w inny sposób. Przed zastosowaniem więc jakiejkolwiek terapii warto najpierw sprawdzić, z jakim trądzikiem mamy do czynienia, aby być w stanie łatwo go wyeliminować.

1

Trądzik pospolity. Co stosować?

Trądzik pospolity jest inaczej nazywany młodzieńczym, dlatego że pojawia się zwykle w okresie dojrzewania. Do jego charakterystycznych objawów należą zaskórniki, które pojawiają się zarówno na twarzy jak i na plecach. Na skórze mogą się pojawić krostki, cysty czy grudki, czasami wypełnione wydzieliną. Cera będzie napięta i podrażniona. Jak sobie radzić z trądzikiem pospolitym? Największą skuteczność daje kwas salicylowy, a także ichitiol. Czasami miejscowo lub doustnie stosuje się też antybiotyki czy retinoidy. Ważne będzie jednak przede wszystkim odpowiednie oczyszczenie twarzy, warto wykonywać złuszczający peeling, a także skutecznie usuwać makijaż płynem micelarnym, bez dodatku mydła w składzie. Skórę trzeba też intensywnie nawilżać stosując krem do cery trądzikowej.


2

Trądzik różowaty. Jak sobie z nim radzić?

Drugi najczęściej występujący rodzaj trądziku to trądzik różowaty. Pojawia się on także u osób dorosłych, gdyż jego przyczyną są zaburzenia naczyniowe i łojotok, jako efekt np. uszkodzonej bariery naskórka. Trądzik różowaty jest częstą przypadłością wśród osób o bardzo wrażliwej cerze. Przy trądziku różowatym nie pojawiają się charakterystyczne krostki, skóra jest za to zaczerwieniona, pojawia się na niej rumień, a czasami występuje też uczucie pieczenia. Do leczenia trądziku różowatego nie stosuje się kwasu salicylowego, jak przy trądziku pospolitym ,ale kwas kwas azelainowy, antybiotyki, retinoidy, metronidazol czy izotretynoinę. Lecząc trądzik różowaty trzeba wzmocnić barierę naskórka, stosując np. maski łagodzące z kwasem hialuronowym oraz pantenolem, dzięki czemu skóra będzie lepiej wygładzona, a także z mniejszą skłonnością do podrażnień. W przypadku trądziku różowatego dobrze sprawdzą się też zabiegi kosmetyczne np. mezoterapia bezigłowa, jonoforeza, peeling kawitacyjny czy oksybrazja.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 28.03.2023

Komentarze