Polskie marki zegarków

Pomimo że Polska nie ma specjalnych tradycji zegarmistrzowskich, to jednak co rusz powstają marki próbujące swoich sił w tej branży. Jak się okazuje – pomimo niesprzyjających okoliczności, proponują one odbiorcom bardzo oryginalne projekty zanurzone w naszej rodzimej kulturze i historii.

1

Co mają do zaproponowana polskie marki zegarków?

Co mają do zaproponowana polskie marki zegarków?

Choć do niedawna pojęcie polskiej branży zegarkowej mogło brzmieć jak żart, to od kilku lat na polskiej mapie pojawia się coraz więcej osób zakładających firmy zajmujące się tworzeniem zegarków. I choć daleko im jeszcze do światowej ekspansji, to trzeba przyznać, że pomimo swojego małego zasięgu – radzą sobie całkiem dobrze. Co ważniejsze, polskie marki zegarków proponują nam naprawdę ciekawe projekty oparte na klasycznym wzornictwie. Niezwykła pasja stojąca za każdym modele made in Poland sprawia, że mamy do czynienia nie tylko z pięknie wyglądającymi zegarkai, ale także świetnie wykonanymi.
Jakie więc polskie marki zegarkowe warto poznać?


2

Prosto znad morza zegarki Balticus

Prosto znad morza zegarki Balticus

Balticus to powstała w 2014 roku marka, która od samego początku istnienia stawia na wysokiej klasy zegarki o niepowtarzalnej estetyce. Jak wskazuje sama nazwa brandu – jej inspiracje wyrastają z wodnych fascynacji, których symbolem staje się tu polskie morze. Modele łączą pewien sentymentalizm z nowoczesnymi mechanizmami. Wchodzące w skład poszczególnych kolekcji manufakturowe egzemplarze niejednokrotnie zaskakują używanymi materiałami. I tak we flagowej serii Gwiezdny Pył cyferblaty zegarków wykonane są z awenturynu, mieniącego się w świetle drobinkami. Zegarki zaopatrzono w mechanizmy z automatycznym naciągiem, natomiast chronografy mają japoński system kwarcowy. Polska marka zegarków wypuszcza także limitowane serie poświęcone postaciom i wydarzeniom naszego kraju – wśród nich znajdą się.in. modele dedykowane Wiśle Kraków, a nawet kultowej bajki Reksio! Co ciekawe, klienci mają możliwość zamówienia własnych, specjalnych serii zegarków. Tutaj też, dzięki współpracy marki z JF Szymaniakiem oraz A. Kucharski Leather proponowana jest usługa customizacji pasków, dzięki której jeszcze bardziej spersonalizujemy nasz czasomierz. Tego typu opcje będą rewelacyjne zwłaszcza do osób, którym marzyło się posiadać jedyny w swoim rodzaju zegarek.


3

Zegarki Copernicus – pod patronatem tego, co wstrzymał słońce

Zegarki Copernicus – pod patronatem tego, co wstrzymał słońce

Markę Copernicus założono w 2009 roku przez Marcina Lewandowskiego i Marka Filipczyka. Inspiracją w tym przypadku był znany polski astronom Mikołaj Kopernik. Poszczególne zegarki polskiej marki bardzo chętnie nawiązują swoją nazwą i wyglądem do szczególnych wydarzeń historycznych lub przedmiotów. I tak kolekcja FLAGSHIP poświęcona została podwodnemu okrętowi ORP Orzeł z czasów II wojny światowej. Klasyczne modele zachowane są w stonowanych kolorach, a na ich tarczach widnieją co najwyżej wskaźniki chronografu. Prostota forma i ascetyczne wzornictwo sprawia, że egzemplarze te nabierają bardzo luksusowego wyglądu.


4

Zegarki Polpora stworzone z miłości do mechanizmów

Zegarki Polpora stworzone z miłości do mechanizmów

Marka Polpora do zegarmistrzowskiego świata wprowadzona została w 2006 roku przez Krzysztofa Janczaka. Właściciel zapragnął stworzyć firmę, która przywróci dawną tradycję tej polskiej branży. Z tego też powodu brand stawia wyłącznie na produkcję mechanicznych zegarków o najwyższej jakości wykonania. Produkty powstają dzięki miejscowym, polskim rzemieślnikom, którzy kompletny montaż elementów czasomierzy wykonują tylko w Polsce. Wszystkie te modele integrują nowoczesną elegancję z polską historią i sztuką.


5

Łodzkie zegarki Chrono Art

Łodzkie zegarki Chrono Art

Polską zegarkową marką, o której należy wspomnieć jest założona przez Pawła Jankowskiego Chrono Art. Co istotne, jest to jedyna rodzima firma wykonująca samodzielnie mechanizmy do swoich czasomierzy. Mieszcząca się w Łodzi manufaktura istnieje od 2010 roku proponując egzemplarze o niezwykłym wzornictwie. Do ich produkcji używane jest niemieckie srebro albo ceramika pochodząca z Chodzieży. Wiele projektów tarcz opiera się na giloszowanej powierzchni, na którą dodatkowo nałożone pozostają kontury przenikających się nawzajem dwóch subtarcz. To propozycja dla osób chcących mieć zupełnie wyjątkowy zegarek, w którym każdy szczegół został świadomie zaprojektowany.


6

Zegarki Gerlach dla miłośników historii

Zegarki Gerlach dla miłośników historii

Gerlach jako marka zegarków jest częścią Fundacji Rozwoju Polskiej Myśli Technicznej i Mechaniki Precyzyjnej, która została założona w 2012 roku przez grupę polskich kolekcjonerów zegarków. Celem Fundacji jest pomoc w promowaniu polskiej innowacyjności technicznej i ożywianie rodzimych projektów. Właśnie z tych marzeń powstała polska marka zegarków Gerlach. Brand może pochwalić się dość ciekawym portfolio zegarków utrzymanych w stylistyce awiatorów i diverów. Ich retro wygląd nawiązujący do modeli z poprzedniego wieku, świetnie odnajdzie się także we współczesnych warunkach. Dedykowane Dywizjonowi 303, czy m/s Piłsudskiemu zegarki z pewnością odnajdą swoich odbiorców.


7

Drewniane zegarki Plantwear – ekologicznie i modnie

Drewniane zegarki Plantwear – ekologicznie i modnie

Plantwear należy aktualnie do najbardziej rozpoznawalnych polskich marek zegarków. Powstały w Radzyniu Podlaskim brand zaskakuje wykorzystywanymi materiałami do produkcji czasomierzy. Tutaj też prym wiedzie drewno, stanowiące główny surowiec obudowy. Wielokrotnie łączone jest ono kamieniem i skórą. Powstały w ten sposób zegarek zaskakuje swoim niespotykanym nigdzie indziej wyglądem. Główną kolekcję marki stanowią nowoczesne, nieco sportowe zegarki damskie i męskie. Na tarczach umieszczono chronografy, a całość obudowy zachowano w żywej kolorystyce. Plantwear swoimi projektami kreuje nowoczesne wzornictwo stawiające na wykorzystywanie biodegradowalnych surowców w ciekawej formie. Zegarki te przypadną do gustu nie tylko ekologom, ale wszystkim stawiającym na oryginalną stylistyką.Przedstawiliśmy Wam najciekawsze naszym zdaniem polskie marki zegarków. Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym: Zegarek.net . Sklep ten zwyciężył w tegorocznym rankingu Opineo.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 29.11.2020

Komentarze