Najczęstsze przyczyny podrażnień po goleniu

Usuwanie zbędnego owłosienia z twarzy i innych części ciała jest obecnie czynnością higieniczną. Zarówno kobiety jak i mężczyźni borykają się jednak z problemem podrażnień. Często zdarza się, że na skórze - w miejscu golenia - pojawiają się krosty i zaczerwienienia. Jaka jest więc geneza ich powstawania i w jaki sposób można je załagodzić?

1

Czym są podrażnienia po goleniu?

Czym są podrażnienia po goleniu? Obraz autorstwa drobotdean na Freepik

Podrażnienia po goleniu są problemem powszechnym. Co ciekawe, znacznie częściej pojawiają się one u mężczyzn, których skóra jest około 20% grubsza i posiada większą ilość gruczołów łojowych. Jednak krosty po goleniu stanowią również problem kobiet oraz osób z cerą trądzikową. Warto wskazać, że od momentu, kiedy golenie stało się elementem codziennej higieny, często wykonywane jest ono w pośpiechu. W efekcie ścięciu ulegają nie tylko włosy, ale także i wierzchnia warstwa naskórka. W momencie kiedy uszkodzony naskórek będzie miał kontakt np. z bakteriami, wówczas dochodzi do rozwoju stanu zapalnego. W ten prosty sposób, można scharakteryzować podrażnienia po goleniu.


2

Krosty po goleniu - przyczyny

Pojawiające się krosty po goleniu mogą mieć wiele przyczyn. Zwykle uważa się, że ich powodem jest brak odpowiedniej pielęgnacji i nawilżenia skóry tuż po goleniu. Spectrum tej dolegliwości jest jednak znacznie szersze. Wobec tego, do najczęstszych powodów, dla których pojawiają się podrażnienia po goleniu, można zaliczyć:
• tępą maszynkę - prowadzi ona do silnych uszkodzeń wierzchnich warstw naskórka, a w efekcie rozwija się stan zapalny;
• brudną maszynkę - osadzające się na ostrzach włoski i martwy naskórek stają się epicentrum rozwoju bakterii. Te w kontakcie ze skórą również doprowadzają do pojawienia się czerwonych, ropnych krost;
• suchą skórę - brak odpowiedniej pielęgnacji i nawilżenia osłabia naturalne bariery ochronne skóry. 
• pośpiech i mocne dociskanie maszynki - zgodnie z tym co już zostało wspomniane, powoduje to uszkodzenie wierzchnich warstw naskórka.
• intensywne zabiegi po depilacji - skórą po goleniu jest podrażniona i wymaga czasu. Przeprowadzenie intensywnego peelingu lub innych zabiegów może doprowadzić do powstania krost i podrażnień.
Warto również wskazać na to, że do golenia powinny być wykorzystywane odpowiednie kosmetyki. Dzięki nim maszynka gładko sunie po skórze ścinając włoski i nie uszkadzając naskórka. Zwykle posiadają one również środki nawilżające, dzięki czemu skóra jest chroniona przez podrażnieniami.


3

Jak zredukować podrażnienia?

Podrażnienia po goleniu wydają się być dość problematyczne. Często zdarza się tak, że zwykły krem lub żel do pielęgnacji nie jest w stanie ich załagodzić. Okazuje się, że krosty po goleniu wymagają intensywnej i dedykowanej pielęgnacji. Warto zwrócić uwagę np. na środek Sudocrem, który może być stosowany nawet w przypadku skóry wrażliwej. Zawiera on w sobie tlenek cynku, który skutecznie minimalizuje krosty po goleniu. Ma on również właściwości antyseptyczne oraz antybakteryjne. W przypadku kobiet ważne jest to, by nie stosowały peelingów czy agresywnych kosmetyków złuszczających. Może to doprowadzić do tego, że podrażnienia po goleniu będą jeszcze bardziej bolesne, a ich gojenie znacznie przeciągnie się w czasie.


4

Jak można unikać podrażnień po goleniu?

Zachowanie podstawowych zasad higieny, a także odpowiednie przeprowadzenie procesu usuwania niechcianego owłosienia pomoże zminimalizować ryzyko pojawienia się podrażnień. Jeśli golenie wykonywane jest przy pomocy jednorazowej maszynki, to koniecznie trzeba zadbać o jej sterylność. Nie zaleca się używania maszynki więcej niż jeden raz, z uwagi na możliwość występowania bakterii, które gromadzą się na ostrzach. Zaleca się także to, by golenie odbywało się pod prysznicem, a nie w wannie. Wówczas czysty strumień letniej wody sprawia, że ryzyko wystąpienia podrażnień po goleniu znacznie się zmniejsza.


5

Jak przygotować skórę do golenia?

Podrażnienia po goleniu mogą pojawiać się także na skutek braku odpowiedniego przygotowania skóry. Warto pamiętać, że powinna być ona dokładnie umyta i nawilżona. Krosty po goleniu pojawiają się głównie w momencie, kiedy skóra jest mocno przesuszona, co zwiększa jej skłonność do uszkodzeń mechanicznych. Zaleca się także, by na kilka minut przed planowaną depilacją wykonać dokładny peeling. Pomoże on usunąć martwy na skórę i pozostawi skórę gładką i przyjemną w dotyku. Wówczas krosty po goleniu również nie powinny się pojawić. Ważne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków odżywczych i regeneracyjnych, które wzmacniają naturalne bariery skóry.Źródła:https://www.aptelia.pl/czytelnia/a558-Golenie__najwazniejsze_zasady._Jak_uniknac_podraznienhttps://www.cetaphil.pl/porady-pielegnacyjne/jak-zapobiegac-i-jak-lagodzic-podraznienia-po-goleniu.html


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 09.05.2023

Komentarze