Jedwab — powody, dla których powinnaś mieć go w swojej szafie

Jedwab to jeden z najbardziej szlachetnych materiałów, dlatego powodów, dla których warto mieć ubrania z niego wykonane w swojej szafie, jest mnóstwo. Ta w 100% naturalna tkanina od wielu lat stanowi ponadczasowy synonim elegancji i luksusu, nie zawodząc jakością tych, którzy zdecydowali się na zakup jedwabnej bluzki, tuniki, spodni czy dodatków.

1

Czym jest jedwab?

Czym jest jedwab?

Jedwab naturalny to bardzo ekskluzywna tkanina, która powstaje w skomplikowanym procesie uzyskiwania przędzy z kokonu jedwabnika morwowego lub dębowego. Archeolodzy dowodzą, że właściwości tego wyjątkowego materiału docenili już Chińczycy około 3600 roku p.n.e., pilnie strzegąc tajemnicy związanej z wytwarzaniem jedwabiu. Dziś proces, w wyniku którego powstaje jedwab, nie jest już sekretem, lecz nadal wiąże się z kosztowną i żmudną pracą, co niewątpliwie czyni jedwab tkaniną niezwykle luksusową.


2

Jedwab — ciekawostki

Jedwab jest nie tylko wyjątkowy, ale także bardzo… ciekawy. Jak wspomnieliśmy, jego wytwarzanie do perfekcji opanowali Azjaci i to oni wciąż przodują w jego produkcji. Niemiecki podróżnik na jego cześć nazwał Jedwabnym Szlakiem słynną drogę handlową łączącą Chiny z Bliskim Wschodem i Europą. Szlachetny i cenny jak złoto materiał produkuje się również w Polsce w podwarszawskim Milanówku. Co ciekawe, jedwabniki, z których kokonów uzyskuje się przędzę jedwabiu, nie występują już naturalnie w środowisku, głównie dlatego, że owady te są zbyt delikatne i narażone na ataki drapieżników.


3

Jakie właściwości ma naturalny jedwab?

Z jedwabiu wytwarzane są zarówno tkaniny, jak i dzianiny. Przędza produkowana z kokonów jedwabników daje możliwość stworzenia wielu rodzajów tkanin takich, jak satyna, tiul, aksamit, muślin czy krepa. Każda z nich charakteryzuje się innym splotem, fakturą czy właściwościami, ale żadnej z nich nie można odmówić wyjątkowości i delikatności, która zdecydowanie jest zasługą jedwabiu. Paradoksem jest, że jedwabnik to niezwykle kruchy owad, a włókna naturalnego jedwabiu są sprężyste i bardzo wytrzymałe, a także odporne na rozciąganie. Lekki i delikatny materiał jest niezwykle przyjemny w dotyku, doskonale podkreślając kobiecą sylwetkę i tworząc naprawdę wyjątkowe ubrania. Ze względu na ich wysoką cenę i prestiż jedwab często jest podrabiany przez nieuczciwych producentów. Prawdziwość jedwabiu zdradzi to, że materiał ten nie jest łatwopalny, a podczas prasowania nie wytworzy się żaden zapach. Sztuczny jedwab różni się od prawdziwego także błyskiem - podróbka będzie błyszczeć intensywnie i kiczowato, co nigdy nie ma prawa wystąpić, gdy zakupisz ubranie z prawdziwego jedwabiu. Ten mieni się delikatnie i subtelnie, wspaniale odbijając światło. Właśnie ta cecha sprawiła, że jedwab już od wieków królował na balach i przyjęciach, choć obecnie można spotkać go w dużo mniej formalnych strojach.


4

Jedwab - jakie stylizacje z niego warto nosić?

Choć jedwab nie stracił na luksusie, dziś zdecydowanie częściej można go spotkać w biurze niż na balu. Bluzki z jedwabiu to kwintesencja biurowego dress code’u w wersji premium, a ubrania te przy odpowiedniej pielęgnacji posłużą na wiele lat. Ponadczasowe modele znajdziesz w kolekcji polskiej projektantki Aleksandry Suskiej. Łącząc je z mniej formalnymi ubraniami, możesz stworzyć z nich również stylizacje na co dzień, spotkania z przyjaciółmi lub randkę. Jedwabne spodnie lub bluzki są tkaninami zwiewnymi, lejącymi się, dlatego szczególnie uwielbiane są przez panie, które dobrze czują się w kobiecych stylizacjach, które nie opinają ich sylwetki. Projektantka Aleksandra Suska od lat promuje modę typu slow, której podstawą są najlepszej jakości tkaniny, pochodzące od sprawdzonych producentów. Ubrania typu premium posłużą na lata, dając możliwość bycia bazą do wielu stylizacji, tych formalnych i zdecydowanie bardziej na luzie. Oszczędzając naszą planetę i rezygnując ze zbyt wielu ubrań, zyskujesz coś więcej niż tylko luksus.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 06.09.2022

Komentarze