Jak wyczyścić białe (gumowe) części tenisówek, trampek i ich nie zniszczyć?

Trampki to ponadczasowa klasyka, pasują do strojów sportowych, ale też do wizerunku "niedbałego" rockersa czy wyluzowanego artysty awangardowego. W tym sezonie ponadto super modne są ciemne tenisówki o białych podeszwach. Ich jedynym mankamentem jest fakt, że biała guma bardzo szybko się brudzi i nawet po umyciu trudno jest przywrócić jej dawną biel. Co zrobić by znów cieszyć się bielą?

  • proszek do prania, woda, gąbka/szmatka, ewentualnie preparat samochodowy do pielęgnacji gumy
1

Po pierwsze: zapomnij o wszelkich mleczkach do czyszczenia powierzchni (typu "cif") a już szczególnie omijaj wszelkie wybielacze z chlorem. W ten sposób co prawda łatwo doczyścisz swoje trampki i przywrócisz lśniącą biel, jednak po krótkim czasie od użycia mleczka guma zrobi się żółta, a po użyciu wybielacza zacznie się kruszyć tak, że buty będą się nadawały tylko do wyrzucenia.


2

Na mokrą gąbkę lub szmatkę nabierz trochę proszku do prania białego (im lepszy tym lepiej; może być vizir, persil, ale sprawdzi się też "E", a nawet "rex"). Rozetrzyj lekko aż zrobi się jednolita papka, nanieś ją na białe części obuwia.


3

Czyść dokładnie papką z proszku do prania wszystkie białe części obuwia do momentu aż staną się naprawdę czyste i białe, oczywiście co jakiś czas spłukuj gąbkę/szmatkę z brudu i w razie potrzeby. Na końcu spłucz pianę i odstaw buty do wyschnięcia.


4

Jeśli masz ochotę, możesz dodatkowo zaimpregnować swoje trampki (zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu), przy użyciu preparatu do pielęgnacji gumy i plastiku (np. gumlax), jakiego używa się do samochodów, ale nie jest to obligatoryjne.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 20.05.2013

Komentarze