Jak wybać zegarek idealny?

Z pozoru zegarek jest tylko dodatkiem, biżuterią, zupełnie niepotrzebną teraz, gdy czas sprawdza się na wyświetlaczach komórek. Nic bardziej mylnego! Każdy zegarek może być doskonałym sposobem na wyrażenie siebie, początkiem wspaniałej kolekcji, dziełem sztuki, symbolem prestiżu. Zegarek świadczy o poczuciu smaku właściciela, dlatego warto wybrać go świadomie.

  • wspaniały, idealny zegarek
1

Uznaje się, że każdy powinien posiadać minimum trzy zegarki - na co dzień, wieczorowy i sportowy. Oczywiście jest to duże uproszczenie, jednak nie bez racji. Minimum stanowią dwa - jeden wyjściowy, elegancki, a drugi o sportowym charakterze, trudniejszy do zniszczenia. Oczywiście posiadanie tylko jednego zegarka na co dzień nie jest zabronione, jednak warto posiadać także taki, który sprosta większym wymaganiom niż biuro czy spacer po mieście.


2
po lewej kwarcowy mechanizm Seiko, po prawej skomplikowany, mechaniczny Maurice Lacroix po lewej kwarcowy mechanizm Seiko, po prawej skomplikowany, mechaniczny Maurice Lacroix

Najważniejszą kwestią przy wyborze zegarka jest mechanizm. Podział wygląda następująco:
KWARCOWE - czyli "na bateryjkę". Są relatywnie bardzo dokładne, raczej odporne na wstrząsy i upadki, bezobsługowe (nie wymagają specjalnej dbałości o nie, wystarczy co kilka lat wymienić baterię).
MECHANICZNE - wymagają codziennego nakręcania i przeglądów co dwa-trzy lata. Są niezbyt dokładne (standardowo +/- 20 sekund/dobę), bardzo delikatne i, co najważniejsze, niebywale skomplikowane. Często spotykaną wariacją zegarków mechanicznych są z. AUTOMATYCZNE - nakręcają się same pod wpływem ruchów podczas noszenia ich na ręce.

Jak wynika z powyższego opisu, najlepsze są zegarki mechaniczne ;) Jest to kwestia różnic w budowie - zegarki mechaniczne często są wprost dziełami sztuki, zarówno pod względem artystycznym, jak i technicznym. Kwarcowe są praktyczniejsze, jednak jeśli chcesz, by zegarek był Twoją wizytówką i świadczył o Tobie jak najlepiej, zdecyduj się na mechaniczny. Różnicę na pierwszy rzut oka widać po ruchu sekundnika - w zegarkach kwarcowych sekundnik przeskakuje, natomiast w mechanicznych jego ruch jest niemal płynny.


3
od lewej - wytrzymały Timex Expedition, biżuteryjny JLC Caliber 101 (z najmniejszym mechanizmem na ś od lewej - wytrzymały Timex Expedition, biżuteryjny JLC Caliber 101 (z najmniejszym mechanizmem na ś

Drugą ważną rzeczą są interesujące nas funkcje i właściwości. W zegarku "na co dzień" wystarczy wodoszczelność do 30m (zegarki o niższej wodoszczelności nie powinny być wystawiane nawet na działanie deszczu), przydatny bywa także datownik i luminescencyjne wskazówki.
Damskie zegarki traktowane są przez producentów nieco po macoszemu, tzn. o wiele trudniej znaleźć damski zegarek posiadający np. chronometr (stoper) czy fazy księżyca, niż zegarek męski z podobnymi funkcjami - prawdopodobnie będzie on także dużo droższy. Jest to kwestia tego, że kobiety zwykle zwracają większą uwagę na wygląd, niż funkcjonalność. Jeśli potrzebujesz np. budzika czy stopera, i nie masz niebywałych wymagań co do "luksusowości", najlepiej zdecyduj się na zegarek elektroniczny, np. Casio z serii Baby-G. Za to wśród zegarków damskich, także tych z wyższej półki, znaleźć możemy modele odpowiadające praktycznie wszystkim gustom, począwszy od biżuteryjnych, wieczorowych, aż po "męskie" o ascetycznym wyglądzie.

Dość ważną kwestią po mechanizmie i funkcjach jest budowa reszty zegarka. Koperta (czyli obudowa) powinna być z dobrego jakościowo materiału, najlepiej stali nierdzewnej (bądź złota, srebra). Szkło także ma znaczenie: mineralne łatwo zarysować, lecz trudno stłuc, szafirowe trudno zarysować, lecz łatwo stłuc. Spotkać można niekiedy także pleksi, która łączy wady obu typów szkieł.

Warto także zastanowić się, czy lepszy bedzie pasek skórzany, silikonowy (gumowy) czy bransoleta. Skórzane paski są najpopularniejsze i bardzo ładne, jednak mało odporne na wodę. Gumowe mają zdecydowanie sportowy charakter, ale są bardzo wygodne, natomiast bransolety świetnie sprawdzają się w upały i trudno je zniszczyć.


4
przykład podróbki. większe zdjęcie - oryginalna Omega Seamaster, mniejsze - nieudolna podróbka. zwró przykład podróbki. większe zdjęcie - oryginalna Omega Seamaster, mniejsze - nieudolna podróbka. zwró

Trzecia, dla wielu najważniejsza rzecz - marka. PRZEDE WSZYSTKIM - NIE WARTO KUPOWAĆ PODRÓBEK! "Rolex" z bazarku jest często o wiele gorszej jakości niż zegarki Perfect dostępne u każdego zegarmistrza za 20zł. NIE istnieje możliwość, że ktoś, kto nie zna się na zegarkach wystawił na Allegro oryginalną Omegę czy Bregueta za 200zł - zegarki luksusowe należy kupować u oficjalnych dystrybutorów, ewentualnie mając olbrzymie doświadczenie, gdyż na pierwszy rzut oka podróbki bywają nieraz nie do odróżnienia od oryginałów - z zewnątrz, a w środku znaleźć można w najlepszym wypadku chiński mechanizm wątpliwej jakości.

Wystrzegać się także należy tzw. "wirtualnych marek". Najpopularniejsze z nich to Charles Delon, Claude Valentini, Jacques Cantani i większość tych, które brzmią jak czyjeś nazwisko. Sprzedawcy często opisują niebywałą historię i zasługi firmy. Jeśli chcesz kupić zegarek firmy, o której nigdy nie słyszałaś, zawsze poszukaj wcześniej informacji o niej na stronach i forach poświęconych zegarkom, gdyż nie zawsze można ufać sprzedawcom.

Ważną kwestią, jeśli chodzi o "firmowość" zegarka, jest zasada - jeśli ktoś robi "wszystko", to to "wszystko" jest do d... Dotyczy to zarówno firm sportowych, jak i odzieżowych. Zegarki Adidasa, Emporio Armani, Diesela, Reeboka, Mexx, Guess, Diora czy DKNY, pomimo dużego rozstrzału cenowego pomiędzy poszczególnymi markami są warte tyle samo - czyli niewiele. Oczywiście, zegarek taki nie moze być złej jakości, ponieważ to negatywnie wpłynęłoby na wizerunek marki - chodzi o to, że za tę samą cenę możemy nabyć zegarek firmy specjalizującej się w produkcji tylko i wyłącznie zegarków, dużo lepszy pod wieloma względami (jakość materiałów, staranność wykonania, budowa mechanizmu).


5
złota Czajka - zegarek vintage złota Czajka - zegarek vintage

Oto moja prywatna lista marek, które z czystym sercem mogę polecić każdemu - warto je sprawdzić przy poszukiwaniach zegarka do 500zł (przy "poważniejszych" zakupach wierzę, iż kupująca sprawdzi także w innych źródłach, a nie tylko na Zaradnych :))
do 100zł - Q&Q, niektóre modele Casio, Timex, Lorus.
powyżej 100zł - amerykański Timex, japońskie: Lorus, Pulsar, Citizen, Casio, Zodiac, szwajcarskie: Atlantic, Adriatica, Roamer i Festina, którą nie wiem, gdzie umieścić ;)

Zasadą jest, że wprawdzie szwajcarskie zegarki są najlepsze na świecie, ale jeśli chodzi o zegarek niezbyt drogi, lepiej kupić zegarek na japońskim mechanizmie. Inną opcją są zegarki vintage, czyli po prostu stare, używane, często w idealnym stanie - tutaj warto zainteresować się przede wszystkim zegarkami radzieckimi (Zaria, Czajka, Łucz, Rakieta). Praktycznie zawsze są to zegarki mechaniczne i często można znaleźć je na Allegro już za 10-20zł. Przyjemnie jest także mieć świadomość, że nosi się na ręce przedmiot dużo starszy od nas i mający za sobą bogatą historię.


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • strzeż się podróbek!


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 10.07.2010

Komentarze

genialna rada

Ostatnio zmieniony: 2013-02-16 20:38:43

BARDZO LUBIĘ NOSIĆ ZEGARKI.POZDRAWIAM

Ostatnio zmieniony: 2012-11-26 17:19:34

To najlepsza porada jaką do tej pory czytałam. Konkretna i profesjonalna. Nie wiem skąd ma tak niskie oceny. Chyba dla naszego polskiego narodu tekst powyżej pół kartki to za dużo do przebrnięcia.

Ostatnio zmieniony: 2012-11-11 23:43:19

Jesteś zegarmistrzem czy co? Mnóstwo informacji o których nie do końca zdajemy sobie nawet sprawy, super porada :)

Ostatnio zmieniony: 2011-10-24 08:57:55

No ciekawe, a wydawałoby się, że nie ma nic prostszego od kupowania zegarka :)

Ostatnio zmieniony: 2011-03-11 21:20:59