Jak poprawnie skleić buty?

Zapewne wiele razy zdarzyło się tak, że podeszwa albo inna część buta rozkleiła się i wydaje się, że zaraz buty będzie trzeba wyrzucić do kosza na śmieci. Nie musi to być koniecznie prawdą! Jeżeli dobrze o to zadbasz i skleisz but w odpowiedni sposób oraz odpowiednim klejem, to buty które wcześniej chciałeś wyrzucić do kosza będą mogły służyć Tobie jeszcze przez dłuższy czas.

1

Pierwsze co trzeba zrobić przed przystąpieniem do naprawy buta jest dokładne oczyszczenie przyszłej klejonej warstwy benzyną ekstrakcyjną tzw. oczyszczoną (odtłuszczoną). W ten sposób pozbędziesz się brudu, który tworzył by barierę pomiędzy klejem, a materiałem klejonym. Dzięki temu klej jak i materiał będą trwalej przylegać do siebie.


2

Aby klej lepiej się trzymał, powierzchnia materiału na którym będzie nakładany powinna być chropowata. Użyj do tego np. cienkiego pręcika, który będziesz następnie podgrzewał nad płomieniem. Nagrzany pręcik przykładaj do warstwy, która ma być sklejona i zrób w niej delikatne wgłębienia na całej powierzchni, tak by nie zniszczyć buta. Najlepiej jak zrobisz to na obu warstwach, które będą do siebie przylegały. W ten sposób klej będzie mógł powchodzić w te małe szczeliny i zapewnić dużo lepszą przyczepność.


3

Teraz przeczyść jeszcze raz benzyną ekstrakcyjną warstwy na której wypalałeś wgłębienia. Pamiętaj, że każda powierzchnia klejona musi być odtłuszczona, sucha oraz czysta! W innym przypadku klej może nie zadziałać lub jego właściwości będą dużo słabsze.


4

Kolejną rzeczą jaką wykonujesz to klejenie. Rozsmaruj klej po całej powierzchni, na obu warstwach, tak by klej dokładnie powchodził w rowki, które zrobiłeś. Następnie w zależności jakiego użyłeś kleju, możesz chwilę poczekać, aż klej delikatnie przeschnie, a później przyłożyć obie nasmarowane warstwy do siebie. Ściśnij je mocno i przytrzymaj tak przez kilka chwil.


5

Później musisz przycisnąć klejony but przez dłuższy czas. Możesz obwiązać go jakimś materiałem i ścisnąć. By nie odkształcić buta najlepiej wypchaj go dobrze szmatami albo papierem. Proponuję pozostawić go przyciśniętego na całą noc. W innym przypadku jak klej dobrze nie wyschnie, but ponownie się rozklei. Większość klejów osiąga swoją maksymalną siłę klejenia po kilkunastu godzinach (nawet do 24h).


6

Pamiętaj o tym, żeby dobrać odpowiedni klej do odpowiedniego materiału! Polecam specjalne kleje do butów, których spoina jest wodoodporna, elastyczna oraz przezroczysta.
Klejąc w ten sposób buty, mocnym klejem z pewnością będą służyć jeszcze przez wiele miesięcy albo lat. Jest to sposób sprawdzony i niezawodny!


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 20.12.2010

Komentarze

Dziekuje za poradę

Ostatnio zmieniony: 2013-02-17 10:15:33

super rada

Ostatnio zmieniony: 2013-01-31 09:05:42

Dobra porada. Przydatna.

Ostatnio zmieniony: 2012-11-09 12:50:21

porada dobra ale takich łapci jak na zdjęciu to nie chciałabym kleić:))

Ostatnio zmieniony: 2012-06-09 17:31:10

Dzięki za tą poradę, bo właśnie rozkleiły mi się od podeszwy klapki, a tak je lubię:). Już chciałam je z bólem serca wyrzucić, ale dzięki tej poradzie je uratuję.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-13 21:01:52