Jak poprawić kondycję włosów?

Mówi się, że włosy są wizytówką każdej kobiety. Trudno się nie zgodzić - zdrowe, zadbane włosy przykuwają wzrok i mogą stać się prawdziwym atutem każdej z nas. Wbrew obiegowej opinii, predyspozycje genetyczne wcale nie są decydującym czynnikiem w walce o bujną i lśniącą fryzurę - liczy się przede wszystkim konsekwencja w pielęgnacji. Oto kilka podstawowych zabiegów, dzięki którym każda z nas mogła się będzie poszczycić pięknymi, zadbanymi włosami.

1

Odżywka. Podstawowy, oczywiście po regularnym myciu szamponem, krok w kierunku pielęgnacji włosów. Odżywkę nakładamy bezwzględnie po każdym myciu. W zależności od rodzaju włosów, producenci oferują szeroką gamę produktów. Warto przyjrzeć się składowi wybranej odżywki - dobrze jest unikać wysuszających alkoholi, natomiast inwestować w odżywki bogate w olejki i ekstrakty roślinne.


2

Rozczesywanie. Jest to temat dość kontrowersyjny, który niejednokrotnie wywoływał dyskusje wśród naukowców i fryzjerów. Obecnie przyjmuje się, że - w zależności od struktury włosa - włosy proste, o niskiej porowatości, należy rozczesywać wyłącznie na sucho, natomiast włosy kręcone i falowane, o średniej lub wysokiej porowatości, powinno się rozczesywać tylko na mokro, najlepiej po uprzednim nałożeniu odżywki.


3

Obcinanie. Przyjmuje się, że średnio raz na trzy miesiące należy odwiedzić fryzjera w celu podcięcia końcówek. Tak naprawdę jednak trzeba to zrobić tak szybko, jak tylko zauważymy pierwsze oznaki rozdwajania czy łamania. Należy pamiętać, że raz rozdwojonych końcówek nie da się 'skleić' - nadają się niestety tylko do obcięcia. Można temu na szczęście zapobiec odpowiednią pielęgnacją i dietą. Warto również wiedzieć, że obcinanie włosów samodzielnie w domu, przy użyciu zwykłych nożyczek, może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego - tępe nożyczki zmiażdżą końcówki, które bardzo szybko znów zaczną się rozdwajać.


4

Olejki. Stosunkowo nowym, jednak bardzo popularnym trendem, jest dodatkowe odżywianie włosów olejkami. Nakłada się je minimum na kilka godzin przed myciem, a potem wraz z szamponem spłukuje z włosów. Taka kuracja pomoże dostarczyć włosom odpowiednich składników odżywczych, może również przyczynić się do widocznej poprawy ich kondycji czy przyśpieszyć porost. Do tego celu nadaje się niemal każdy organiczny olejek. Najbardziej popularne to olej kokosowy, winogronowy, masło shea czy olej rycynowy.


5

Dieta. Włosy powinniśmy odżywiać nie tylko od zewnątrz - to co jemy ma znaczący wpływ na naszą fryzurę. Należy pamiętać o zbilansowanej diecie, bogatej w witaminy pochodzące z warzyw i owoców. Dodatkowo można zaopatrzyć się w dostępne w aptekach suplementy, na przykład ze skrzypem polnym czy pokrzywą.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 11.07.2012

Komentarze