Jak oczyścić buty z soli (drogowej) ?

I znowu to samo... Buty wyschły po spacerze w śnieżny dzień i ukazuje się nam nieproszony gość - sól. Jak szybko pozbyć się tego problemu ?

  • woda
  • ocet
1
Sól oprócz błota to największa udręka właścicieli obuwia :) Sól oprócz błota to największa udręka właścicieli obuwia :)

Sprawdźmy w jakim stanie są nasze buty. Jeśli nalotu jest bardzo dużo to przyszykujmy sporą ilość octu i wody a następnie mieszamy je w stosunku 1:1.


2

Nawilgoconą w przygotowanym roztworze ściereczką delikatnie zmywamy nalot soli z butów aż całkowicie zniknie. W przypadku, gdy pielęgnujemy buty zamszowe nie polecam przecierania ściereczką po zamszu, ponieważ materiał ten jest bardzo delikatny i szybko się przeciera co skutkuje odbarwionymi plamami na naszych butach. W tym wypadku najlepiej dociskać wilgotną szmatką do miejsc, gdzie pojawił się niepożądany nalot i oczekiwanie wchłonięcia się dużej części roztworu do wierzchniej warstwy zamszu. Teraz buty powinny wyschnąć w temperaturze pokojowej. Wystrzegajcie się kaloryferów, kominków itd . . .


3

Po wyschnięciu powinniśmy zapobiec lub ograniczyć pojawianie się solnego osadu na przyszłość. W ten sposób musimy się posłużyć czymś tłustym np. kremem. Dlaczego jest to takie ważne ? Tłuszcz ogranicza przesiąkliwość wody do butów a przez to też pojawianie się nieproszonego osadu. U mnie zawsze się to sprawdza i radzę wam to wypróbować :)


4

Uwagi i spostrzeżenia

  • Wodę i ocet mieszamy w stosunku 1:1

  • Nie zapominajmy o natłuszczaniu butów w końcowej fazie pielęgnacji - to bardzo ważne.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 23.03.2013

Komentarze

super porada, bardzo praktyczna, jak na tę chwile

Ostatnio zmieniony: 2013-03-26 07:52:39

Krok 3 bardzo ważny. Ja zawsze smaruję buty kremem na taką pogodę.

Ostatnio zmieniony: 2013-03-25 17:48:46

Przydatne:)

Ostatnio zmieniony: 2013-03-25 07:54:52